Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości małych dzieci. Może być spowodowane kilkoma czynnikami, od drobnych po takie, które wymagają wizyty u lekarza. Jak rozpoznać niebezpieczny ból brzucha u dziecka i kiedy zwrócić się o pomoc lekarską? W poniższych wierszach dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz.
Bóle brzucha czy żołądka są częstym elementem życia dorosłych, jednak nie omijają także dzieci. Przejawia się na różne sposoby i w różnych częściach jamy brzusznej. Może być ostry i silny, długotrwały, słaby, kłujący lub spazmatyczny. U dzieci najczęściej spotyka się następujące rodzaje bólu brzucha:
- Ból uogólniony: Mówimy o nim wtedy, gdy dziecko nie jest w stanie określić dokładnej lokalizacji bólu i wskazuje zazwyczaj okolicę brzucha. Oznacza to, że ból nie promieniuje z określonego obszaru. W przypadku bólu uogólnionego przyczyną jest zazwyczaj niestrawność, wzdęcia, zaparcia lub wirus żołądkowy.
- Ból zlokalizowany: Jeśli dziecko wskazuje konkretny fragment jamy brzusznej, mówimy o bólu zlokalizowanym, co może świadczyć o poważniejszym problemie. Miejscowy ból jest zwykle związany z zapaleniem wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, jajników, jąder lub sugeruje opaską lub wrzodem żołądka.
- Ból przypominający skurcze: Ból przypominający skurcz zwykle wskazuje na gazy lub wzdęcia. Po bólach skurczowych zwykle pojawia się biegunka, która rozwiązuje problem.
Nie wszystkie dzieci potrafią zaalarmować rodziców, że coś ich boli. Jeśli czujesz, że Twój maluch zachowuje się inaczej, porozmawiaj z nim i spróbuj dotrzeć do sedna problemu. Przy bólach brzucha i brzucha dzieci są rozdrażnione, pojawia się utrata apetytu, a jednym z najczęstszych objawów problemów brzusznych jest przyciąganie nóg do brzucha.
Źródło foto: Freepik
Najczęstsze przyczyny bólu brzuszka u dzieci
Ból brzucha jest dość częstą przypadłością u dzieci, jednak naturalne jest, że rodzice się boją, zwłaszcza gdy widzą cierpienie swojego dziecka. Bóle brzucha i żołądka u dzieci najczęściej spowodowane są następującymi rozpoznaniami:
Zaparcie
Najczęstszą przyczyną bólu brzucha u dzieci są zaparcia. Dziecko cierpiące na zaparcia nie ma regularnych stolców lub są one twarde i suche. Zaparcia u dzieci można stosunkowo łatwo wykryć, chociażby po tym, że dziecko chce iść do łazienki, ale nawet po długim wysiłku nocnik pozostaje pusty. Zaparcia są najczęściej spowodowane dietą ubogą w błonnik, ale mogą być również spowodowane niewystarczającym reżimem picia. Rozwiązaniem w tym przypadku jest dieta bogata w błonnik, czyli dużo świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz dużą ilość płynów.
Jednak nauka korzystania z nocnika może również powodować zaparcia u dzieci. Kiedy dzieci przechodzą od pieluszek do nocnika, wkraczają na nieznane terytorium, które może być stresujące. Nie wszystkie dzieci płynnie przechodzą na nocnik i mogą podświadomie wstrzymywać wypróżnienia w ramach bojkotu. Może się to zdarzyć również w innych stresujących sytuacjach, na przykład w momencie rozpoczęcia przedszkola, podróży, przyjścia na świat nowego rodzeństwa itp.
Przyczyną zaparć mogą być także alergie i nietolerancje, ale także zaburzenia metaboliczne, które występują rzadko. Zaparcia zwykle „ustępują” po dostosowaniu diety, jeśli jednak trwają dłużej niż dwa tygodnie lub Twoje dziecko codziennie skarży się na ból brzucha, straciło apetyt, ma gorączkę lub krew w stolcu, nie czekaj na cud i odwiedź lekarza.
Alergie i nietolerancje pokarmowe
Wrażliwość, alergie i nietolerancje różnych pokarmów powodują nie tylko zaparcia, ale także biegunkę, wzdęcia, zaparcia i niestrawność. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi alergie są mleko, jaja, pszenica, soja, orzechy, ryby i skorupiaki. Chociaż nadwrażliwość i nietolerancja pokarmowa nie są reakcją immunologiczną organizmu, nie oznacza to, że nie mogą powodować nieprzyjemnego bólu u dzieci.
Bólowi brzucha spowodowanemu jedzeniem mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak obrzęk, problemy z oddychaniem, zawroty głowy lub utrata przytomności. Wtedy mówimy już o alergii pokarmowej wymagającej natychmiastowej pomocy lekarskiej i późniejszego leczenia związanego z dietą, która może trwać przez całe życie.
Grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe
Ból w okolicy żołądka jest czasami wywoływany przez „grypę jelitową”, popularną nazwę wirusowego zapalenia żołądka i jelit. Jest to nagłe zapalenie jelit i żołądka, które objawia się spazmatycznym lub uogólnionym bólem, biegunką, wymiotami, a czasem także podwyższoną temperaturą. To samo dotyczy zatruć pokarmowych i w obu przypadkach objawy nie powinny utrzymywać się dłużej niż 48 godzin.
U dziecka podejrzanego o zakażenie wirusem jelitowym lub zatrucie pokarmowe należy zwrócić uwagę na inne objawy – krwawe stolce, kołatanie serca, biegunkę, objawy odwodnienia i temperaturę powyżej 38°C. Jeśli u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy zwrócić się o pomoc lekarską.
Streptococcus lub mononukleoza
Streptococcus i mononukleoza mogą również powodować ból brzucha u dzieci. Są to różne choroby, ale objawiają się bardzo podobnie. Najczęstsze objawy to gorączka, ból brzucha, ból gardła i obrzęk węzłów szyjnych. Ból brzucha w tych diagnozach jest zlokalizowany - w przypadku paciorkowców dzieci skarżą się na ból w dolnej części brzucha, a w przypadku mononukleozy dotyczy to lewej strony brzucha w okolicy żołądka. Ból w tej części jamy brzusznej może świadczyć także o problemach z wątrobą lub śledzioną, dlatego w przypadku podejrzenia paciorkowcowej lub mononukleozy konieczna jest wizyta u pediatry.
Stres i niepokój
Coraz więcej dzieci, mimo młodego wieku, z różnych powodów doświadcza stresu i niepokoju. Jeśli Twoje dziecko cierpi na niewyjaśnione bóle brzucha bez innych objawów, może to być oznaką niepokoju i stresu. Spróbuj dowiedzieć się, co i czy coś niepokoi Twoje dziecko. W przypadku małych dzieci rozpoczęcie przedszkola, narodziny rodzeństwa, kłótnie lub trwający rozwód rodziców, choroba lub śmierć członka rodziny czy pojawienie się fobii mogą wywołać stres.
Jednak przyczyna stresu może być również banalna, szczególnie z punktu widzenia rodzica. Być może Twój maluch chce nową zabawkę lub nie podobają mu się buty, które mu kupiłeś, ale boi się Ci o tym powiedzieć. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko boli brzuszek, ale nie potrafisz znaleźć przyczyny, spróbuj z nim szczerze porozmawiać, a na pewno wspólnie odkryjecie przyczynę.
Zapalenie ślepej kiszki
Zapalenie wyrostka robaczkowego, czyli zapalenie wyrostka robaczkowego, występuje rzadko u dzieci poniżej piątego roku życia, lecz i w tym przypadku zdarzają się wyjątki. Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się lekką gorączką i bólem w okolicy pępka. Te początkowe objawy mogą przekształcić się w ból w prawej dolnej części brzucha, którego dziecko nie będzie już w stanie zachować dla siebie.
Jeśli podejrzewasz zapalenie wyrostka robaczkowego u swojego dziecka, natychmiast zasięgnij pomocy lekarskiej. Na pierwszy rzut oka niegroźny stan zapalny może przerodzić się w obrzęk i pęknięcie wyrostka robaczkowego, co może skutkować poważną infekcją bakteryjną jamy brzusznej. Już pęknięty wyrostek objawia się gorączką sięgającą 40°C i bólem, który „przesuwa się” po brzuchu, a dziecko ma trudności ze wskazaniem jednego konkretnego miejsca, gdzie boli.
Źródło foto: Freepik
Plamica Henocha-Schönleina
Plamica Henocha-Schönleina to choroba, o której prawdopodobnie do tej pory nie słyszałeś. Jest to zapalenie naczyń, czyli zapalenie bardzo małych naczyń krwionośnych, które występuje bardzo rzadko, ale dotyka dzieci w wieku 2-6 lat. Zapalenie naczyń włosowatych powoduje wysypkę, która pojawia się na skórze, głównie na pośladkach i stopach, ale także na jelitach i nerkach.
W pierwszym etapie plamica Henocha-Schönleina wygląda jak pokrzywka lub czerwone guzki (plamica), ale w miarę pogarszania się stanu na skórze pojawiają się siniaki, które nie są spowodowane uderzeniem. Ponieważ choroba atakuje również jelita, może powodować problemy trawienne i związany z nimi ból brzucha. Przyczyny tej plamicy nie są znane, dlatego nie można jej zapobiec, ale nie jest ona zaraźliwa ani dziedziczna.
Leczenie w domu czy wizyta u lekarza?
Większość problemów z brzuchem i żołądkiem rodzice mogą rozwiązać samodzielnie w domu, na przykład dostosowując dietę w przypadku zaparć lub nietolerancji lub alergii na dany pokarm oraz zapewniając odpowiedni odpoczynek. Jednak ból nie zawsze ustępuje bez pomocy lekarza. Należy zwrócić na to uwagę, gdy ból w jamie brzusznej nie ustępuje oraz gdy u dzieci wystąpią inne z poniższych objawów:
- wymioty bez stolca
- krew lub ropa w stolcu lub wymiocinach
- ciemne stolce przypominające smołę
- zielone lub żółte wymioty
- ostry ból brzucha
- sztywny, twardy lub spuchnięty brzuch
- problemy z oddychaniem
- niedawna kontuzja
- leczenie poważnej choroby
- ciągły ból brzucha trwający dłużej niż 24 godziny
- ciągłe wymioty przez 12 godzin
- biegunka trwająca dłużej niż 2 dni
- ból podczas oddawania moczu
- temperatura powyżej 38°C
- utrata apetytu i utrata masy ciała.
Źródło:
- What's Causing Your Toddler's Stomach Pain?. Online. In: Pampers. 2022. Dostępne na: https://www.pampers.com/en-us/toddler/health/article/stomach-pain-in-children-toddler-tummy-aches.
- Henoch-Schoenlein Purpura. Online. In: Information on Paediatric Rheumatic Diseases. 2016. Dostępne na: https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/GB/info/8/Henoch-Schoenlein-Purpura.