Ból pleców w ciąży: wszystko, co powinnaś o tym wiedzieć

  Kategorie: Ciąża,
6 min
01. lip'24

W czasie ciąży kobieta przeżywa różne chwile, od tych pięknych po te bolesne. Niestety bóle też są związane z ciążą i nie omijają kręgosłupa. Niektóre rodzaje bólu będą łatwe do pokonania w ciągu tych dziewięciu miesięcy, inne położą Cię do łóżka. Kiedy ból pleców w ciąży jest normalny i kiedy należy włączyć alarm?

Przyszłe mamy prawdopodobnie najczęściej skarżą się na bóle pleców w czasie ciąży. Dla niektórych ten ból jest znośny, dla innych nie do zniesienia. Dlatego ból jest pojęciem względnym i nawet lekarzowi może być trudno określić, co jest normalne, a co nie. W kolejnych wierszach przeczytacie, na którym etapie ciąży zaczyna się ból pleców, kiedy należy zwrócić na niego większą uwagę, a także dodamy kilka wskazówek, jak złagodzić ból pleców.

Czy ból pleców jest oznaką ciąży?

Odpowiedź jest prosta, ale myląca – może tak, ale nie musi. Ból pleców może rzeczywiście być jednym z pierwszych wczesnych objawów ciąży, ale nie jest jednym z najczęstszych objawów ciąży w pierwszym trymestrze. Poza tym wiele kobiet boryka się z bólami pleców (głównie dolnej części pleców) przed miesiączką lub w pierwszych dniach krwawienia, dlatego nie przywiązują do tego bólu szczególnej wagi. Jeśli planujesz dziecko, zdecydowanie nie kieruj się bólem pleców jako wskaźnikiem ciąży, ale koniecznie wykonaj test ciążowy i badanie ginekologiczne.

Źródło zdjęć: Freepik

Kiedy zaczynają się pierwsze bóle pleców w ciąży?

Nie ma podręcznikowej daty, kiedy po raz pierwszy doświadczysz bólu pleców. Jak każda kobieta, każda ciąża jest inna i nie da się przewidzieć, kiedy i czy poczujesz ból. Jednak jest prawdopodobne, że jeśli odczuwasz bóle pleców przed miesiączką lub dokuczają Ci te bóle po nadmiernym obciążeniu, długim siedzeniu itp., to prędzej czy później ból pleców pojawi się również w czasie ciąży.

Niektóre kobiety już kilka dni po zapłodnieniu odczuwają ból w dolnej części pleców na skutek działania hormonów – ból ten jest taki sam jak ból (przed)miesiączkowy. U innych ból pojawia się dopiero wraz ze wzrostem masy ciała, czyli nie wcześniej niż w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Oprócz „tradycyjnego” bólu pleców, rwa kulszowa może pojawić się także w czasie dny moczanowej. Ten ból nerwu zaczyna się w dolnej części pleców i promieniuje na całą kończynę dolną, zwykle tylko jedną. W przypadku rwy kulszowej pojawia się i znika, a leki przeciwbólowe często nie działają na to zapalenie rwy kulszowej.

Co powoduje ból pleców w ciąży?

Ból pleców w czasie ciąży może być spowodowany kilkoma czynnikami i można je przypisać:

  • poprzednia kontuzja
  • zwiększone napięcie mięśni pleców
  • ucisk nerwu kulszowego
  • przypływ hormonów

Jednak każdy ból pleców jest inny i nawet jedna kobieta może odczuwać różne rodzaje bólu w czasie ciąży. Ból pleców w czasie ciąży może pojawić się w trzech miejscach:

  • Ból dolnej części pleców: ból, a nawet skurcze w dolnej części pleców występują podczas wszystkich trzech trymestrów. Na początku ciąży jest to spowodowane głównie gwałtowną zmianą hormonów, później przypisujemy to masie i rozmiarom dziecka. Nawet osłabione mięśnie brzucha mogą być przyczyną bólu pleców w odcinku lędźwiowym.
  • Ból środkowej części pleców: ten rodzaj bólu w czasie ciąży pojawia się głównie na skutek przebytego urazu, ale może być również spowodowany ułożeniem dziecka w macicy, co powoduje obciążenie tej środkowej części pleców. powrót.
  • Bóle górnej części pleców: bóle w okolicy szyi i ogólnie w górnej części pleców częściej kojarzone są z nieprawidłową techniką podnoszenia dużych ciężarów i siedzącym trybem życia. Naucz się lepszej techniki podnoszenia, w której wykorzystuje się pośladki zamiast ramion, czyli przysiadaj i nie podnoś przedmiotów z wyciągniętymi nogami.

Źródło zdjęć: Freepik

Jak znaleźć ulgę w bólu pleców?

Ciąża jest trudnym procesem, a ból jest po prostu jej częścią. Nie oznacza to oczywiście, że należy je znosić w milczeniu. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu pleców. Oto najskuteczniejsze z nich:

  • Noś buty wspierające. Zainwestuj w wysokiej jakości buty z niskim obcasem i dobrym wsparciem łuku stopy. Nie martw się, dzisiaj nie jest prawdą, że buty wspierające są brzydkie.
  • Naucz się prawidłowo stać i chodzić. W czasie ciąży Twoje ciało się zmienia, więc Ty też musisz wprowadzić pewne zmiany. Podczas chodzenia zmień środek ciężkości, a stojąc, postaw jedną stopę na stopniu, krześle lub pudle.
  • Stosuj ciepłe i zimne okłady. Pomagają one złagodzić ból mięśni, łagodząc w ten sposób ból. Polecamy pachnące poduszki grzewcze z lawendą lub trawą cytrynową, które można podgrzewać w kuchence mikrofalowej lub zamrażać w zamrażarce.
  • Zmień pozycję do spania. Prawdopodobnie na jakiś czas pożegnasz się ze spaniem na brzuchu. Naucz się spać na boku i umieść poduszkę do karmienia między kolanami.
  • Noś podtrzymujący pas ciążowy. Wyglądem przypomina szeroki pas i odciąża mięśnie pleców oraz brzucha. Odpowiednie są również spodnie ciążowe, które mają już ten pasek wszyty bezpośrednio.
  • Ćwicz regularnie. Ćwiczenia pomogą wzmocnić i rozciągnąć mięśnie podtrzymujące plecy i nogi oraz utrzymać silne mięśnie pleców i brzucha. Odpowiednie jest pływanie, rozciąganie, pilates i joga, a także ćwiczenia wzmacniające pod okiem doświadczonego trenera.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak już wspominaliśmy i jak zapewne wiecie, ból pleców w czasie ciąży jest w zasadzie oczywistością. Nawet w tym przypadku istnieje jednak kilka objawów, które wymagają wzmożonej uwagi i wizyty u lekarza. Ból po jednej stronie w okolicy bioder może być na przykład objawem infekcji nerek. Do lekarza wskazana jest także wizyta u lekarza, jeśli ból pleców jest ostry i towarzyszy mu wysoka gorączka.

W późniejszych stadiach ciąży ból w dolnej części pleców, który pojawia się falami, może być również oznaką rozpoczęcia porodu. Jeśli ból zacznie się nasilać i zwiększać częstotliwość, należy natychmiast poinformować lekarza o swoim stanie lub udać się na pogotowie. Podobnie jak w przypadku innych bólów w ciąży, w przypadku bólu pleców lepiej zachować ostrożność, niż czekać w domu i niepotrzebnie się martwić.