Ciąża niesie ze sobą radości, ale i smutki. Cieszysz się każdym centymetrem dodatkowego brzucha, każde kopnięcie dziecka wywołuje uśmiech na Twojej twarzy i nie mówimy tu nawet o kupowaniu uroczych ubranek dla dzieci. Trzeźwość przychodzi jednak w momencie, gdy przyszłą mamę rani coś, czego nie ma. Jak interpretować ból brzucha w ciąży i kiedy zwiększyć uwagę?
Bóle brzucha w ciąży mogą być różne i to naturalne, że szczególnie w pierwszej ciąży są to bóle bardzo nieprzyjemne i stresujące. W tym pożądanym okresie przyszłe matki są sprawdzane znacznie częściej i są bardziej wrażliwe na niezwykłe objawy fizyczne.
Niektóre mamy żartują po porodzie, że jeśli w czasie ciąży nie trafiłaś na pogotowie z bólem brzucha przynajmniej raz, to tak, jakbyś w ogóle nie była w ciąży. Jak jednak odróżnić niewinny ból brzucha od takiego, który wymaga już pomocy lekarskiej? Zestawiliśmy dla Ciebie najczęstsze rodzaje bólu brzucha u kobiet w ciąży i dodaliśmy porady dotyczące pierwszej pomocy.
"Bóle menstruacyjne"
Do pierwszych wczesnych objawów ciąży zaliczają się bóle brzucha, które kobiety często mylą ze zbliżającą się miesiączką. Z tego też powodu wiele kobiet w pierwszym trymestrze skarży się na ból w podbrzuszu, a nawet skurcze przypominające bóle menstruacyjne. W organizmie przyszłej mamy już od pierwszej chwili zachodzą ogromne zmiany, a ból często jest spowodowany rozrostem macicy. Jak już wspomnieliśmy, bóle te mogą mieć również charakter kurczowy. Nie panikuj, jeśli ich intensywność wybudzi Cię ze snu. Dopóki nie krwawisz (chociaż u niektórych kobiet miesiączka występuje nawet w pierwszych miesiącach ciąży) i ból po pewnym czasie ustępuje, nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza.
Nieprzyjemne wzdęcia
Czy lekarz wyprowadził Cię z izby przyjęć, mówiąc, że „tylko” zatrzymałeś wzdęcia? Nie wstydź się, nie jesteś pierwszą ani ostatnią osobą, która znalazła się na izbie przyjęć właśnie z tego powodu. Zaparcia czy nagromadzone gazy dokuczają niemal każdej kobiecie w ciąży i choć powodują nieprzyjemny ból, nie zagrażają życiu ani dziecka, ani matki. Ale co je powoduje?
Macica porusza się, rośnie i swoim ruchem ściska jelita, które mają coraz mniej miejsca. Ich aktywność spowalnia i zaczynają się problemy. Objawiają się nudnościami, uczuciem pełności i bólem w okolicy brzucha. Przy wielodniowych zaparciach ból promieniuje nawet do pleców. Zaparciom można zapobiec, wykonując lekkie ćwiczenia, zwiększone spożycie wody i dietę bogatą w błonnik. Ale czasami jedyne, co pomaga, to poczekać, aż samo minie.
Źródło zdjęć: Freepik
Ból przy wstawaniu
Okrągłe więzadło macicy stabilizuje macicę po obu stronach. W miarę wzrostu macicy więzadło rozciąga się i powoduje nagły ból, który odczuwa się głównie podczas wstawania lub zmiany pozycji. Dlatego wstawaj powoli i unikaj gwałtownych ruchów. Ból może być tępy lub ostry i może być odczuwany po jednej lub obu stronach podbrzusza lub w pachwinie. Ten rodzaj bólu pojawia się głównie w drugim trymestrze ciąży.
Zgaga
Zgaga jest częstym problemem kobiet w ciąży – nawet tych, które o zgadze słyszały jedynie przed ciążą. Ten stan jest spowodowany cofaniem się kwasów żołądkowych z żołądka do przełyku. Przyczyną może być hormon progesteron, ale także ucisk macicy na żołądek. Czasami objaw ten pojawia się również po jedzeniu lub ćwiczeniach.
Zgadze może towarzyszyć ból brzucha i ból gardła. Istnieje kilka babcinych przepisów na walkę z tymi nieprzyjemnymi objawami. Wypij szklankę mleka, biały jogurt lub zjedz biały chleb. Podstawą jest jednak prawidłowa pozycja podczas snu. Przesuń się z pleców na bok i podeprzyj głowę poduszką.
Niesławni sławni posłańcy
Skurcze Braxtona-Hicksa, popularnie zwane „posłańcami”, pojawiają się 2-3 tygodnie przed porodem. Są to swego rodzaju skurcze „ćwiczeniowe”, dzięki którym Twoje ciało przygotowuje się do samego porodu – i utrzymuje Cię w napięciu. Posłańcowi może również towarzyszyć łagodny ból i stwardnienie brzucha. Jednak te fałszywe skurcze, w przeciwieństwie do skurczów porodowych, nie trwają długo, ich intensywność nie wzrasta i powinny ustępować przy zmianie pozycji.
Jeśli nie jesteś pewien, czy robi się ciężko, czy odwiedzają Cię posłańcy, spróbuj pospacerować i wziąć ciepły prysznic. Jeśli skurcze i ból nie ustępują, wręcz przeciwnie, nasilają się, należy zgłosić się do lekarza lub udać się na pogotowie. Podobnie jest w przypadku gazów – nie będziesz pierwszą ani ostatnią kobietą, która trafiła na izbę przyjęć z posłańcami.
Chociaż większość bólów jest normalnym zjawiskiem w czasie ciąży, nie należy ich lekceważyć. Również w tym przypadku zdaj się na kobiecą intuicję i gdy poczujesz, że coś jest naprawdę nie tak, udaj się do lekarza. Strach w czasie ciąży jest naturalny, a dzięki badaniu będziesz mieć pewność, że wszystko jest tak, jak powinno i możesz spokojnie kontynuować zakupy wyprawek dla dziecka.