Cichy refluks u dzieci: jak wcześnie rozpoznać?

7 min
22. lis'24

Występuje refluks, a potem pojawia się cichy refluks, którego świeżo upieczeni rodzice są prawie całkowicie nieświadomi. Jest niepozorny i w odróżnieniu od klasycznego refluksu nie objawia się cofaniem mleka. Z tego powodu problem ten nazywany jest cichym refluksem. Jednak przeszkadza to dzieciom tak samo jak normalny refluks i jest dla nich niewygodny. Jak rozpoznać cichy refluks, które dzieci mogą mu dokuczać i jak go leczyć?

Wymioty po jedzeniu jest częstym zjawiskiem u niemowląt, szczególnie u dzieci z refluksem, który zwykle zaczyna pojawiać się w pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka. Ponad połowa dzieci chorych na refluks to „wymiotuje” i dla większości z nich wymioty mlekiem matki lub sztucznym mlekiem powodują jedynie minimalny dyskomfort.

W poważniejszych przypadkach refluks może powodować ból u niemowląt, co wpływa na jakość ich życia i oczywiście dotyka również rodziców. U dzieci, które zwracają mleko po karmieniu, często rozpoznaje się refluks, ale są też dzieci, które nie zwracają pokarmu. Wtedy mówimy o cichym refluksie.

Dzieci z cichym refluksem mogą wykazywać inne objawy choroby refluksowej przełyku, takie jak nerwowość, brak ochoty na jedzenie lub przejadanie się. Rozpoznanie cichego refluksu komplikuje fakt, że zarówno rodzice, jak i lekarze mogą pomylić objawy z kolką, co oznacza, że ​​dziecko nie otrzyma odpowiedniego leczenia.

Źródło foto: Freepik

Powód jest jasny

Cichy refluks występuje w taki sam sposób, jak zwykły refluks. Występuje, gdy zawartość żołądka cofa się do przełyku. Niemowlęta z typowym refluksem wypluwają mleko matki lub mieszankę modyfikowaną, natomiast u dzieci z cichym refluksem mleko pozostaje w przełyku. Jednym z powodów, dla których dzieci są podatne na refluks, jest to, że rodzą się ze słabo rozwiniętymi mięśniami zwieracza przełyku. Są to mięśnie odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie przełyku, co umożliwia przepływ płynu. Refluks występuje u niemowląt w wyniku dojrzewania mięśni.

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko refluksu. Częściej chorują dzieci z porażeniem mózgowym, wcześniaki lub dzieci, u których w rodzinie występował refluks. Przepuklina rozworu przełykowego i słaba zastawka w górnej części żołądka również zwiększają ryzyko. Rodzice z pewnością będą zadowoleni, że refluks na ogół ustępuje samoistnie, jednak czasami konieczna jest interwencja lekarzy.

Objawy cichego refluksu

Rodzice mogą stosunkowo łatwo wykryć powszechny refluks dzięki zarzucaniu pokarmu. Jednak niemowlęta z cichym refluksem nie odbijają się po jedzeniu, co znacznie komplikuje diagnozę. Niemowlęta z cichym refluksem często mają problemy z karmieniem, co może spowolnić przyrost masy ciała, a nawet utratę wagi. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do niedożywienia.

U niemowląt z cichym refluksem możesz nie zauważyć wymiotów, ale możesz zauważyć następujące objawy:

  • drażliwość
  • problemy ze snem
  • wymioty
  • zatkany nos
  • nieświeży oddech
  • powstawanie pęcherzyków w kącikach ust
  • częstsze czkawki
  • produkcję śliny, którą rodzice mylą z ząbkowaniem
  • wygięcie grzbietu podczas karmienia
  • przewlekły kaszel bez innych objawów
  • odmawianie jedzenia
  • bezdech (przerwy w oddychaniu)
  • głośny oddech lub świszczący oddech
  • chrypka
  • zaparcie
  • biegunka
  • zmiana koloru stolca
  • utrata masy ciała lub jedynie bardzo powolny przyrost masy ciała.

Źródło foto: Freepik

Pomóż dzieciom złagodzić objawy

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko zmaga się z cichym refluksem, nie ukrywaj tego i podziel się swoimi wątpliwościami z pediatrą. On będzie w stanie określić, czy z cichym refluksem można sobie poradzić samodzielnie w domu, czy też konieczna jest pomoc specjalisty. Aby złagodzić objawy u dzieci z cichym refluksem, wypróbuj poniższe wskazówki.

Częstsze karmienie mniejszymi porcjami

Karmienie dziecka z refluksem może być wyzwaniem. Niemowlęta karmione piersią czasami znajdują ulgę w karmieniu piersią, ale czasami tylko pogarszają ich cierpienie. W przypadku dzieci karmionych sztucznie czasami zaleca się wydłużenie czasu między karmieniami, ale nie zawsze to działa. Więc co to właściwie zajmuje?

Staraj się karmić dziecko co dwie do trzech godzin, gdy nie śpi. Będzie to oznaczać, że przy poszczególnych karmieniach będzie otrzymywał mniej mleka, ale częściej. Przekarmienie może zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej, co pogarsza objawy refluksu. Należy tego unikać w przypadku częstszego podawania mniejszych ilości pożywienia.

W przypadku dzieci karmionych sztucznie wypróbuj smoczki do butelek z mniejszymi otworami i powolnym wypływem. Kupując, szukaj butelek, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby zmniejszyć ilość powietrza, które dziecko pobiera z mlekiem podczas karmienia.

Monitoruj oddech dziecka

Refluks może wpływać na oddychanie dziecka, dlatego pediatrzy zalecają zaopatrzenie się w monitor oddechu podczas snu. Ogłosi zmiany w oddychaniu lub wstrzymuje oddech wydając głośny sygnał dźwiękowy, dzięki czemu można natychmiast pomóc dziecku i tym samym znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Monitor oddechu rejestruje częstotliwość wdechów i wydechów dziecka, a jeśli przez 20 sekund nie wykryje oddechu lub jeśli liczba oddechów dziecka spadnie poniżej 10 na minutę, poinformuje Cię o tym alarmem. Możesz kupić monitor oddechu dziecka, ale obecnie niektóre firmy ubezpieczeniowe, a nawet apteki go wypożyczają.

Trzymaj dziecko w pozycji pionowej

Trzymanie dziecka w pozycji pionowej podczas karmienia i przez co najmniej 30 minut po karmieniu może pomóc w zmniejszeniu objawów refluksu. Układanie dziecka do snu lub zabawy zbyt wcześnie po karmieniu zwiększa prawdopodobieństwo zgagi i może jedynie pogorszyć objawy cichego refluksu. W trakcie karmienia i po nim nie należy umieszczać dziecka w foteliku samochodowym lub krześle, gdzie będzie zgarbione, a brzuszek będzie ściśnięty. Pewnie będzie to działać na zasadzie prób i błędów, trzeba jednak znaleźć pozycję, która będzie odpowiadać Twojemu dziecku.

Nie naciskaj na brzuch

Niedobrze jest uciskać żołądek dzieci cierpiących na refluks, gdyż zwiększa to produkcję kwasu. Jeśli brzuszek dziecka jest wrażliwy, nie naciskaj go, a jedynie masuj bardzo delikatnie. Ważne jest, aby niemowlęta spędzały kilka minut dziennie na brzuchu, jednak dla dzieci z refluksem ta pozycja jest niewygodna i bolesna. Jeśli dziecko zaczyna płakać w pozycji na brzuchu, nie zmuszaj go do pozostania w tej pozycji, a zamiast tego spróbuj umieścić pod tułowiem poduszkę do karmienia.

Ucisk na brzuszek dziecka zwiększa się także przy niektórych sposobach noszenia go w chuście, a szczelne owinięcie dziecka w otulacz nie jest dobre. Jeśli lubisz nosić dziecko w chuście, wypróbuj luźniejsze sposoby owijania lub takie, które nie uciskają brzuszka dziecka.

Wymioty już podczas karmienia

Nie czekaj z oddaniem dziecka do końca karmienia. Zamiast tego pozwól maluchowi kilka razy na odbicie już w trakcie karmienia, najlepiej po wypiciu 30-60 ml wypitego mleka. Minimalizuje to ciśnienie i dyskomfort w żołądku.

Spróbuj owsianych kaszek dla dzieci

Pediatrzy zalecają odczekanie od czterech do sześciu miesięcy z rozpoczęciem pokarmów stałych, ale mieszanka owsianych kaszek może pomóc złagodzić objawy cichego refluksu. Skonsultuj się ze swoim pediatrą i zapytaj, czy właściwe byłoby włączenie kaszek owsianych do diety niemowlęcia. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca dodawanie do diety dzieci owsa zamiast płatków ryżowych.

Kaszki owsiane dla niemowląt można dodać do mleka w proszku lub odciąganego/wtryskiwanego mleka matki po konsultacji z pediatrą. Jeśli dodajesz płatki owsiane do mleka matki, przygotuj je tuż przed karmieniem dziecka. Enzymy mleka matki mogą rozkładać płatki owsiane, co oznacza, że ​​nie będą miały wpływu na refluks.

Popraw swoją dietę

Mleko matki zawiera naturalnie śladowe ilości tego, co spożywa matka karmiąca. Tak jak niektóre pokarmy i napoje mogą powodować bóle brzucha lub zgagę, podobnie może być u Twojego dziecka. Na przykład kofeina, czekolada i czosnek mogą pogorszyć refluks. Dzieci mogą również nie tolerować białek w produktach mlecznych, soi i jajkach.

Zwróć uwagę, jak Twoje dziecko wygląda po karmieniu i sama zapisuj, co jesz. Po niektórych pokarmach dziecko może być bardziej nerwowe, a objawy refluksu mogą być bardziej wyraźne niż zwykle. Należy pamiętać, że usunięcie niektórych produktów spożywczych, takich jak nabiał, może zająć do dwóch tygodni.

Mamom karmiącym piersią zaleca się włączenie do diety roślin strączkowych, orzechów, owsa, awokado, grzybów, zielonych warzyw liściastych, warzyw korzeniowych, różnych nasion (np. chia, konopi czy lnu), kurkumy, można też spróbować ashwagandhy, rośliny typowej dla kobiet karmiących piersią dla medycyny ajurwedyjskiej.