Przez pierwsze dwa miesiące prawdopodobnie przyzwyczaiłaś się do obecności dziecka i stworzyłaś wspólny plan dnia. Jednak codzienne postępy Twojego dziecka nadal mile Cię zaskakują, a my wcale się temu nie dziwimy. Przyjdź i zobacz z nami, jak dziecko będzie się rozwijać do 16 tygodnia.
Czy jesteście gotowi na kolejne tygodnie zmian, które Was czekają? Właśnie przyniosłaś z oddziału położniczego tobołek i teraz Twoje dziecko robi niesamowite postępy. Równie szybko będzie postępował przez następne dwa miesiące, które będą pełne odkryć, a nawet śmiechu.
9 tydzień
Dziewiąty tydzień będzie naznaczony rozwojem słuchu. W tym okresie dziecko zaczyna fascynować się dźwiękami, szczególnie wysokimi tonami. Niemowlęta również zaczynają interesować się ustami, dlatego ważna jest artykulacja wspomniana w pierwszej części tej serii artykułów. Przygotuj się na spojrzenie dziecka na Twoich ustach, a także na informację dźwiękową. Choć niezrozumiałe, ale bardzo urocze.
10 tydzień
Dziesiąty tydzień przynosi ogromny postęp. Dziecko potrafi już rozpoznać twarz rodzica w grupie osób, a także wesoło reaguje na obecność znajomych twarzy, głównie poruszaniem się i szeroko otwartymi oczami. Ten czas jest idealny na socjalizację dziecka i włączenie go w zajęcia rodzinne. Noś dziecko w nosidełku podczas prac domowych i trzymaj je przy sobie podczas rodzinnych posiłków, najlepiej w rozkładanym fotelu z regulacją wysokości. Dzięki temu maluszek będzie czuł, że naprawdę należy do rodziny.
11 tydzień
Czy masz wrażenie, że Twój maluch nagle śpi trochę krócej? Nie myślisz tak. Niemowlęta naprawdę mniej śpią około trzeciego miesiąca po urodzeniu i chcą dowiedzieć się więcej o tym nowym świecie, gdy nie śpią. Podczas zabaw (jeśli w tym okresie tak to można nazwać) nie trwają jednak długo i już po kilku minutach oglądania własnego odbicia w lustrze potrafią odwrócić głowę w inną stronę. Oznacza to, że przyszedł czas na nowe inicjatywy.
Źródło foto: Freepik
12 tydzień
Koniec trzeciego miesiąca połączy dziecko z kolejnym źródłem fascynacji – własnymi rękami. Niemowlęta mogą spędzać długie minuty obserwując własne dłonie, które ostatecznie zakrywają usta i również w ten sposób je badają. Wspierasz te eksperymenty, umieszczając w rękach dzieci przedmioty o różnej powierzchni, na przykład tekstylne książeczki, pluszowe lub silikonowe zabawki itp.
13 tydzień
Na początku czwartego miesiąca maluszek zachwyci Cię słodkimi uśmiechami, hałaśliwym zachowaniem, śmiechem, chichotem, a nawet długim bełkotem. Te kamienie milowe w rozwoju należą do najcenniejszych dla rodziców, dlatego nie zapomnij uwiecznić ich na zdjęciach i filmach. Z przyjemnością będziesz do nich później wracać.
14 tydzień
Nadchodzi czas grzechotek i wiszących zabawek. W tym okresie dzieci rozwijają swoje umiejętności rąk i oczu i nadal są zafascynowane zabawkami o różnych fakturach, jasnych kolorach i przedmiotach wydających dźwięki. Do tych zabaw wybieraj zabawki najwyższej jakości, bo na pewno trafią one nie tylko w ręce, ale i usta dzieci.
15 tydzień
Czy przyzwyczaiłaś się do tego, że dziecko zostaje tam, gdzie je umieściłaś? Cóż, od teraz możesz pożegnać się z takim zachowaniem. Około 15 tygodnia dziecko zaczyna się przewracać na brzuch lub na plecy. Na tym etapie rozwoju można odłożyć pieluszki i wyciągnąć do łóżeczka różne barierki, które zapobiegają obracaniu się i wypadaniu dziecka z łóżeczka.
16 tydzień
Twój maluch z dnia na dzień staje się silniejszy, a nawet zaczyna protestować, gdy kładziesz go na brzuszku. Jednak czas spędzony w ten sposób jest niezbędny, aby dzieci mogły ćwiczyć mięśnie szyi, klatki piersiowej, klatki piersiowej i ramion. Dzięki tym grupom mięśni dzieci mogą się przewracać, raczkować, a później nawet siedzieć. Nie możesz trzymać dziecka na brzuchu? Połóż się obok niego, ale poza zasięgiem wzroku, i porozmawiaj z nim. Obserwuj z podziwem, jak Cię szuka. Radość ze znalezienia Ciebie jest prawie niezrównana.