Rodzice stawiają swoim dzieciom wysokie wymagania i nie inaczej jest w przypadku najmłodszych. Często zdarza się, że dwuletnie dzieci są upominane za zachowanie typowe dla ich wieku. Czego (nie) spodziewać się po dwuletnich dzieciach i jak pogodzić się z faktem, że niektóre przejawy są po prostu częścią fazy rozwojowej?
W trakcie rozwoju zdrowe dzieci zachowują się zgodnie z etapami rozwojowymi, na których się aktualnie znajdują. W wieku dwóch lat wciąż uczą się żyć w tym wielkim świecie pełnym zasad i często nie postępują zgodnie z życzeniami rodziców. Wiele rzeczy, które robią w tym okresie, z którymi rodzice zmagają się na próżno, jest całkowicie normalnych. Oto 5 rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od dwulatków.
1. Przestań oczekiwać, że będzie się dzielić
Dzielenie się nie jest dla dzieci czymś naturalnym. Niezależnie od tego, czy są to zabawki, jedzenie, ubrania czy cokolwiek innego, dzieci muszą się tego nauczyć. Badania pokazują, że chociaż dzieci mogą nauczyć się podstaw dzielenia się w wieku około trzech lat, pełną koncepcję dzielenia się rozumieją dopiero w wieku siedmiu lat i więcej. W przypadku dwuletnich dzieci zrozumienie pojęcia własności jest trudne, a nawet niemożliwe.
Nie rozumieją, że to, co posiadają, jest ich i że odzyskają to. Myślą po prostu, że jeśli pożyczą zabawkę rówieśnikowi, już nigdy jej nie zobaczą. Daj im czas i pokaż, że też dzielisz się różnymi rzeczami. Może to dotyczyć także tak drobnych rzeczy, jak pożyczenie książki partnerowi, obdarowanie słodyczami innych dzieci i tak dalej. Bądź przykładem, a dzieci z czasem zaczną Cię naśladować.
Źródło foto: Freepik
2. Przestań oczekiwać, że nie będzie wpadał w złość
Dzieci w wieku dwóch lat nie mają jeszcze wystarczającego słownictwa, aby wyrazić swoje uczucia. Nie potrafią sobie poradzić z silnymi emocjami, które czasem je przytłaczają, więc reagują w jedyny znany im sposób – wpadając w złość. Co możesz zrobić jako rodzic? Bądź konsekwentny i nie poddawaj się. Jednocześnie musisz nauczyć się rozróżniać, co dziecko próbuje wyrazić tymi napadami.
Czy to tylko napad złości i najlepszą reakcją jest zignorowanie go? A może Twoje dziecko musi wiedzieć, że jest bezpieczne, a mocny uścisk jest najlepszy? Uściski często pomagają dzieciom radzić sobie z negatywnymi emocjami i je uspokajać. Kiedy Twoje dziecko nauczy się, że przytulanie pomaga, prawdopodobnie będzie szukać Twoich ramion, zamiast wpadać w złość przy następnej okazji. Należy jednak unikać sytuacji, które powodują te napady.
3. Przestań oczekiwać od niego cierpliwości
Dwulatki chcą wszystkiego i chcą tego teraz. Podobnie jak pojęcie własności, także pojęcie cierpliwości jest im obce. Dzieci już w wieku pięciu lat mogą rozpraszać się podczas oczekiwania, co faktycznie buduje ich cierpliwość, ale po prostu nie można oczekiwać tego od dwulatków. Zbyt długie oczekiwanie może sprawić, że dzieci będą sfrustrowane, więc nie każ im czekać dłużej, niż to konieczne. Dobra wiadomość jest taka, że w tym okresie uwaga dziecka jest skupiona na konkretnej rzeczy tylko przez krótki czas, dlatego można spróbować odwrócić jego uwagę w inny sposób. Pamiętaj jednak, że dwulatki szukają natychmiastowej satysfakcji, więc nie obiecuj im czegoś, czego nie możesz im dać w momencie, gdy nie masz też przygotowanego rozwiązania awaryjnego.
Źródło foto: Freepik
4. Przestań oczekiwać, że będzie się bawił z innymi dziećmi
Dwulatki rzadko bawią się z innymi dziećmi. Tak, grają w ich pobliżu, ale gra nie jest udostępniana. Chodzi o tzw zabawa równoległa, podczas której dzieci bawią się obok siebie, jednak nie zakłócając sobie nawzajem procesu zabawy. Nie zmuszaj swoich dzieci do celowej zabawy z rówieśnikami, a nawet rodzeństwem, jeśli czują się komfortowo bawiąc się same. Dzieci rozwijają się po prostu spędzając czas w towarzystwie innych dzieci, patrząc na siebie, obserwując siebie nawzajem i nabywając ważne umiejętności społeczne i komunikacyjne.
5. Przestań oczekiwać, że zawsze będzie potrzebował Twojej pomocy
Wśród rodziców panuje błędne przekonanie, że dwuletnie dzieci są bezradne i nie poradzą sobie bez pomocy rodziców. Chociaż to stwierdzenie jest prawdziwe w wielu obszarach, nie zawsze i wszędzie jest prawdziwe. W tym wieku dzieci zaczynają eksperymentować z niezależnością, a także zaczynają naśladować swoich rodziców. Zyskują pewność siebie, gdy pozwalasz im radzić sobie w niektórych sytuacjach bez Twojej pomocy.
Pozwól dzieciom pomagać Ci w obowiązkach domowych, oczywiście w zależności od wieku. Dwuletnie dzieci mogą bez Twojej pomocy posprzątać zabawki, wyrzucić pieluchę do śmieci lub napić się z kubka. Daj swoim dzieciom trochę wolności, a będziesz zaskoczony, jak wiele mogą zrobić, jeśli mają odpowiednie środowisko, narzędzia i Twoje zaufanie.