Rosnące ceny energii nie są tajemnicą i w ostatnich tygodniach były częstym tematem rozmów w każdej rodzinie. Jak oszczędzać? Co ograniczyć? Co możemy zrobić inaczej? Przybliżamy odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania i mamy dla Was wskazówki, jak nauczyć oszczędzania nawet najmłodszych.
Stale rosnące koszty energii sprawiają, że zastanawiamy się jak zaoszczędzić pieniądze nie tracąc komfortu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Jak możemy wytłumaczyć naszym dzieciom znaczenie oszczędzania energii bez wzbudzania w nich poczucia winy z powodu włączania świateł lub bieżącej wody?
Zaoferuj dzieciom wyjaśnienie
Podobnie jak dorośli, dzieci chcą znać przyczyny zmian (choćby niewielkich) w domu. Wyjaśnij im, ze względu na wiek - delikatnie, że to, co robisz, pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, ale także chroni naszą planetę. Oszczędzanie energii ma zarówno krótko- jak i długoterminowe korzyści i jeśli twoje dzieci są wystarczająco dojrzałe, porozmawiaj z nimi o tym, dlaczego trzeba oszczędzać wodę, prąd i gaz.
Dzieci są bardzo wrażliwe i mogły usłyszeć już w przedszkolu lub szkole, że wszystko nagle zdrożało, a rachunki za energię są znacznie wyższe. Wyjaśnij dzieciom, że będziesz płacić więcej za wodę i prąd, aby utrzymać ciepło w domu, więc może nie zostać tyle pieniędzy na słodycze (które i tak psują zęby) lub nowe zabawki. Staraj się jednak nie straszyć dzieci, a już na pewno nie obwiniaj ich o to, że niepotrzebnie zapalają światło czy puszczają wodę. Do tematu oszczędzania podejdź z humorem i potraktuj je jako wyzwanie, które zmotywuje dzieci.
Wyłączajcie światło
Najprostszą rzeczą, jakiej na początku można nauczyć dzieci, jest gaszenie świateł w pomieszczeniach, które opuszczają. Wykorzystajcie promienie słoneczne - zwłaszcza w miesiącach letnich zapalanie światła w większości pomieszczeń jest niemal bezcelowe, a nawet jesienią i zimą da się wykorzystać promienie słoneczne do maksimum. Można również zaoszczędzić na energii elektrycznej wymieniając stare żarówki na nowe, energooszczędne oświetlenie.
Wyłączajcie nieużywane urządzenia
Czy Twoje dzieci odchodzą od komputerów, konsoli do gier lub innych urządzeń na długie okresy czasu bez ich wyłączania? Wytłumacz im, że nawet wyłączenie laptopa przed wyjściem z domu pozwala zaoszczędzić cenną energię. Przedłużacz z wyłącznikiem jest w tym przypadku niezwykle pomocny, ponieważ pozwala jednym dotknięciem wyłączyć kilka urządzeń jednocześnie.
Źródło: Freepik
Zamykajcie drzwi w okresie grzewczym i okresie, kiedy używacie klimatyzacji
Poranne wyjścia z domu do szkoły i pracy mogą być dość pospieszne i łatwo jest zostawić na kilka minut otwarte drzwi wejściowe. Ucieka wtedy z domu ciepło wytworzone przez ogrzewanie lub odwrotnie – „ucieka” chłód wytworzony przez klimatyzację.
W rezultacie grzejniki lub klimatyzacja muszą pracować pełną parą , aby przywrócić temperaturę w pomieszczeniu do tej wcześniej ustawionej, co z pewnością nie pomaga w oszczędzaniu energii. Skutecznym sposobem jest ustawienie termostatu na określone godziny, z uwzględnieniem godzin w których nie ma Was w domu.. Nie ma przecież potrzeby, aby urządzenia te pracowały na pełnych obrotach w czasie, kiedy jesteście w szkole lub w pracy.
Prysznic zamiast kąpieli
100 litrów wody. Tyle mniej więcej wody zaoszczędzisz za każdym razem, gdy zdecydujesz się wziąć prysznic zamiast kąpieli. Oczywiście wszystkie dzieci potrzebują odpowiedniej kąpieli z pachnącą pianą i bąbelkami, ale w zupełności wystarczy, że jeden dzień w tygodniu wezmą kąpiel, a w pozostałe dni prysznic. Prawdą jest też, że wanna nie musi być wypełniona po brzegi. Jeśli napełnisz ją tylko do połowy, zaoszczędzisz sporo energii.
Krótsze prysznice to opcja, która również pozwala zaoszczędzić pieniądze. Naucz swoje dzieci, by pod prysznicem wykonywały tylko podstawowe czynności - możecie nawet wziąć udział w konkursie na najkrótszy (a zarazem najbardziej efektywny) prysznic. Do dokładnej higieny nie potrzeba 30 minut pod bieżącą wodą. Jeśli nie możesz od razu pożegnać się z długimi prysznicami, ograniczaj czas spędzany pod prysznicem stopniowo. Przypominaj dzieciom (i sobie) o zakręcaniu kranu podczas namydlania – oszczędzasz w ten sposób wodę.
Zakręcajcie kran
Zasada, którą znają już małe dzieci, jest jasna: "Zakręcaj kran podczas mycia zębów i rąk". Podczas pandemii koronawirusa wszystkie ulotki przypominały nam, że tylko dokładne mycie rąk mydłem dezynfekującym i ciepłą wodą przez co najmniej 60 sekund pozwoli pozbyć się bakterii ze skóry. Ręce myjemy kilka razy dziennie i nietrudno sobie wyobrazić, ile wody marnuje czteroosobowa rodzina w ciągu jednego dnia, jeśli podczas mycia rąk zostawia odkręcony kran. Ta sama zasada obowiązuje podczas mycia zębów.
Źródło: Freepik
Zostaw auto w domu
Dowożenie dzieci do szkoły samochodem jest często bardziej praktyczne i dla wielu rodziców wygodniejsze, ale z pewnością są sytuacje, w których można zostawić samochód w domu i skorzystać z komunikacji miejskiej, roweru lub własnych nóg. Jeśli nie trzeba robić dużych zakupów, można też przejść się do sklepu i zrobić sobie miły spacer z dziećmi. W drodze do pracy spróbuj miejskiej komunikacji - możesz być zaskoczony, że jest to również wygodne i czas w tramwaju lub autobusie można wykorzystać na czytanie lub przeglądanie lekcji przed szkołą.
Odwiedziny u dziadków, którzy mieszkają w pobliżu, zorganizuj na rowerach. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze na benzynie czy oleju napędowym, ale także rozbudzisz w dzieciach zamiłowanie do sportu. Można też zaoszczędzić pieniądze, korzystając z carpoolingu. Niekoniecznie musisz wsadzać dzieci do obcego samochodu - bardzo mało osób by to zrobiło - jednak umów się z rodzicami uczniów z klasy, którzy również jeżdżą do szkoły i na zmianę podwożą dzieci do szkoły.
Woda ponad złoto
Mówiliśmy już o oszczędzaniu wody podczas mycia rąk i zębów, ale jest jeszcze jeden sposób na oszczędzanie. Szczególnie jeśli masz ogród, balkon lub jesteś "tylko" dumnym posiadaczem roślin domowych. Do podlewania czegokolwiek używaj deszczówki, którą można wyłapywać w różnych pojemnikach. Przy zaangażowaniu i kreatywności można to robić także w mieście. W ten sposób oszczędzasz pieniądze, a dzieci uczą się, co to jest obieg wody w przyrodzie.
Dobra rada na koniec
Zacznij od siebie. Trudno nauczyć dzieci oszczędzania, gdy widzą, że spędzasz wieczność pod prysznicem, uruchamiasz samochód na nawet najkrótszych trasach. Bądź pierwszym przykładem dla swoich dzieci i zacznijcie wspólnie oszczędzać energię. Porozmawiajcie o tym, dlaczego jest to konieczne nie tylko dla budżetu rodzinnego, ale także dla naszej planety i poszukajcie kreatywnych i zabawnych sposobów, które pomogą Waszej rodzinie w oszczędzaniu.
Źródło zdjęcia tytułowego: Freepik