Interesujące fakty na temat bliźniaków, które Cię zaskoczą

  Kategorie: Ciąża,
6 min
08. lis'24

Rodzi się coraz więcej bliźniąt i jest bardzo prawdopodobne, że Ty też masz co najmniej jedną parę dzieci urodzonych tego samego dnia, a ich rodzicami są mieszkający w Twojej okolicy. Bliźniacy fascynują wielu i przyciągają uwagę nawet na ulicy. I prawdopodobnie jest wiele faktów na ich temat, o których nie wiedziałeś, ale wkrótce się dowiesz.

Już na początku dowiedziałaś się, że rodzi się coraz więcej bliźniaków. Nie kryje się za tym nic innego, jak tylko fakt, że zwiększa się wiek matek planujących po raz pierwszy, co zwiększa prawdopodobieństwo wypuszczenia kilku jaj na raz, a nie tylko jednej. Następnie podczas owulacji kilka komórek jajowych zostaje zapłodnionych przez kilka plemników i voila - rodzą się (prawie) bliźnięta.

Za rosnącą liczbę bliźniąt odpowiedzialne są zmiany hormonalne zachodzące w starszym wieku, ale pewną rolę odgrywa także medycyna. Pary, które przez długi czas nie mogły począć dziecka w sposób naturalny, szukają rozwiązań medycznych, które mogą skutkować także ciążą mnogą. W połączeniu z lekami wspomagającymi rozród i płodność istnieje duża szansa, że ​​para będzie miała bliźnięta. Bliźniaki są tak popularne, że na rynku można już znaleźć wózki dla lalek bliźniaków.

Nie ma znaczenia, w jaki sposób zostały poczęte bliźniaki. Nadal pozostanie prawdą, że bliźnięta fascynują nie tylko rodziców, rodzeństwo, sąsiedztwo, ale także lekarzy i naukowców. A dzięki nim dowiedzieliśmy się wielu informacji, które Cię zaskoczą.

Źródło foto: Freepik

Znamy więcej niż dwa typy bliźniaków

Tak, można spotkać bliźnięta inne niż jednojajowe i dwujajowe. Choć te typy są najpowszechniejsze, zdarzają się też inne, np. tzw. lustrzane bliźniaki. Są to identyczne, jednojajowe bliźnięta z komórki jajowej, które rozdzieliły się później niż zwykle. Bliźniaki lustrzane stanowią około jednej czwartej wszystkich bliźniąt jednojajowych i ciekawe jest to, że rozwijają się bezpośrednio naprzeciw siebie, stając się swoimi doskonałymi lustrzanymi odbiciami

Te bliźniaki często mają znamiona będące lustrzanym odbiciem – takie same, tylko po przeciwnych stronach. Prawdą jest również, że jeden z lustrzanych bliźniaków jest praworęczny, a drugi leworęczny, a może się nawet zdarzyć, że ich włosy (jeśli są kręcone) w naturalny sposób zakręcą się w przeciwnym kierunku.

Znamy także bliźnięta poczęte w tzw. przez superfetację. Dzieje się tak, gdy komórki jajowe z dwóch oddzielnych cykli menstruacyjnych zostaną uwolnione, zapłodnione, a następnie wszczepione do macicy. Bliźniaki poczęte w ten sposób mogą urodzić się w różnych dniach, czasem nawet w odstępach tygodni, a nawet miesięcy.

W takim przypadku kobieta w zasadzie zachodzi w ciążę, gdy jest już w ciąży. Technicznie rzecz biorąc, nie są to bliźniaki, ale ponieważ ta ciąża jest również mnoga, dzieci zwykle nazywa się bliźniakami. Prawdopodobieństwo wystąpienia superfetacji jest prawie zerowe – na całym świecie jest tylko około 10 potwierdzonych przypadków. Co ciekawe, superfetacja występuje częściej u małych ssaków, takich jak gryzonie i ryby.

Jest też tzw. superfecundacja heteroojcowska, czyli zapłodnienie podczas jednej owulacji przez różnych partnerów. Chociaż jest to rzadkie, nie jest niemożliwe, aby bliźnięta poczęte w ten sposób miały różnych ojców. Nie można w tym przypadku polegać na statystykach, bo dopiero test na ojcostwo, o który rzadko proszą podejrzani członkowie rodziny, może coś takiego wykazać. Jednakże w badaniu przeprowadzonym w USA szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych tego typu partnerstwo występuje w jednym na 400 przypadków.

Identyczne bliźnięta są zawsze tej samej płci

Bliźnięta jednojajowe, czyli bliźnięta jednojajowe, mają ten sam skład genetyczny i zawsze są tej samej płci. Rodzicom też trudno je rozpoznać, dlatego już w szpitalu położniczym mogą im pomóc z tym problemem – rozwiązaniem jest inny węzeł na pępku. Można je rozróżnić w inny sposób (choć trudniejszy), co prowadzi nas do kolejnego punktu zainteresowania.

Identyczne bliźnięta nie mają identycznych odcisków palców

Mają prawie identyczne DNA, czasem nie da się ich rozróżnić, a mimo to są różne. Identyczne bliźnięta zaczynają rozwijać się w łonie matki z identycznymi odciskami palców, ale później różnią się ze względu na hormony i zmiany zachodzące w macicy. Kiedy dzieci poruszają się w macicy, dotykając worków owodniowych (i siebie nawzajem), na ich palcach tworzą się unikalne linie, które również powodują powstawanie unikalnych odcisków palców. Naukowcy przypuszczają, że ma to miejsce pomiędzy 6. a 13. tygodniem ciąży.

Jednak prawdopodobnie nie będziesz pobierać odcisków palców od bliźniaków za każdym razem, gdy będziesz chciał je zidentyfikować. Mogą w tym pomóc matczyne znamiona, które również nie są identyczne nawet w przypadku bliźniąt jednojajowych. Są to mutacje losowe i gdy pojawią się w widocznych miejscach, wygrywasz.

Źródło foto: Freepik

Możesz odziedziczyć gen bliźniaczy

Pewnie już słyszałaś, że bliźnięta w rodzinach mają tendencję do pomijania pokolenia i „dziedziczenia” po stronie matki. Wszystko to prawda, ale nie można tego powiedzieć o bliźniakach jednojajowych. Faktem jest, że odziedziczony gen powodujący hiperowulację może podwoić szanse na poczęcie bliźniąt dwujajowych. Gen ten może odziedziczyć także mężczyzna, który później „przekaże go” swojej córce. Jest wtedy bardziej prawdopodobne, że podczas owulacji wypuści więcej niż jedno jajo i może urodzić nieidentyczne bliźnięta. I w tym przypadku mówimy o bliźniakach, które pominęły pokolenie.

W niektórych krajach bliźnięta rodzą się częściej

Są kraje, w których bliźniaki spotyka się częściej niż inne. Na całym świecie odsetek bliźniąt jest wysoki w całej Afryce Środkowej i wynosi do 28 urodzeń bliźniąt na 1000 urodzeń w afrykańskim stanie Benin. Z drugiej strony prawdopodobieństwo poczęcia i urodzenia bliźniąt jest najniższe w Azji i Ameryce Łacińskiej. Na 1000 urodzeń przypada około 8–10 urodzeń bliźniaczych.

Wzrost kobiety zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt

Jeśli pragniesz bliźniąt, a masz zaledwie 160 cm wzrostu, nie musisz rozpaczać, ale Twoja wysoka przyjaciółka ma większe szanse na poczęcie bliźniaków niż Ty. Pomaga w tym insulinopodobny hormon wzrostu (IGF). Jest wytwarzany głównie przez wątrobę, ale także nerki, a jego wyższy poziom prowadzi do zwiększonej wrażliwości jajników, co zwiększa szansę kobiety na owulację, a tym samym szansę na poczęcie bliźniąt.

Bliźniacy mają swój własny język

Język bliźniaków to nie tylko mit, ale udowodniony fakt, który ma nawet nazwę. Zjawisko znane jako kryptofazja (przetłumaczone z greckiego jako tajna, zakodowana mowa) opisuje unikalny język opracowany przez bliźniaki we wczesnym dzieciństwie, który tylko one rozumieją. Uważa się, że kryptofazja występuje nawet u 50% bliźniąt, głównie jednojajowych, ale nie jest to stan chorobowy.

Język tworzony przez bliźniaki składa się ze słów odwróconych, wyrażeń onomatopeicznych, ale także słów wymyślonych, a gdy dzieci uczą się prawdziwego języka ojczystego, ten zmyślony często znika.