Nadeszła wreszcie magiczna, pachnąca i szeleszcząca jesień, która niesie ze sobą przyjemne ochłodzenie po upalnym lecie. Jesień od niepamiętnych czasów należy do ręcznie robionych dekoracji i nie inaczej będzie w tym roku. Spraw, aby Twój dom był przytulny i stwórz z dziećmi idealne jesienne dekoracje. Mamy dla Ciebie wskazówki dotyczące najprostszych, ale i trochę bardziej skomplikowanych, w których dzieci będą potrzebować Twojej pomocy.
Jesień sprzyja wyhamowaniu i ponownym odkryciu uroku wspólnych, rodzinnych zajęć. Wykorzystaj w pełni długie jesienne wieczory ze swoimi dziećmi i zacznij dekorować swój dom. Dzięki poniższej instrukcji prostych jesiennych dekoracji wpuść magiczną jesień do swojego domu i wprowadź przytulną atmosferę do każdego zakątka swojego domu. Zbierz dzieci i wybierz się na poszukiwanie skarbów, z których wyczarujesz najpiękniejsze jesienne dekoracje.
Ręcznie robiony jesienny wieniec
Nie jest już tak, że wianki wiesza się na drzwiach wejściowych jedynie w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Wejście do wielu domów ozdobione jest pięknymi wiankami przez cały rok, a jesień nie jest tu wyjątkiem. Do wykonania jesiennego wianku potrzebna będzie ramka (ze słomy, styropianu lub z gałązek), pistolet do klejenia na gorąco, cienki drut i tradycyjnie suszone, żywe i/lub sztuczne dekoracje.
Jesienny wianek może być schludny lub niechlujny, pompatyczny, ale też zupełnie prosty. Może zawierać dynie, jabłka, szyszki, owoce dzikiej róży, kwiaty, liście, trawę, kasztany, gałęzie... naprawdę wszystko, co wpadnie w oko Twojemu lub dziecku podczas spaceru. Przyklej poszczególne elementy dekoracyjne za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco, ale zachowaj ostrożność – dzieci mogą się poparzyć. W przypadku wysokich traw do mocowania użyj drutu.
Źródło foto: Unsplash
Najprostsza dynia w grze
Rzeźbione dynie są symbolem Halloween, ale mogą ozdobić Twój dom przez całą jesień. Ze względów bezpieczeństwa wielu rodziców pozostawia rzeźbienie w dyniach starszym dzieciom, ale dekorowaniem dyń też nie trzeba zubożać młodszych. Najmłodszym dzieciom wystarczy wziąć markery do rąk, a resztę pozostawić swojej kreatywności i wyobraźni. Zaletą jest to, że nie trzeba nawet odcinać wierzchu dyni i można uniknąć żłobienia. Nawet za pomocą markerów dzieci mogą stworzyć przerażające, ale efektowne dynie, których z pewnością będą pozazdroszczą Twoim sąsiadom.
Źródło foto: Freepik
Obramowana jesień
Masz puste miejsce na ścianie i od dawna zastanawiasz się, jaki obraz tam powiesić? Opraw z dziećmi jesień i powieś tam piękny jesienny obraz wykonany całkowicie bez malowania. Wystarczy kolorowe liście (różne odcienie klonu czerwonego doskonale się wyróżniają), prasa do roślin, rysunek lub tektura, klej, ramka na zdjęcie ze szkłem i lakier do kwiatów. Procedura jest prosta - pozwól liściom prasować w prasie kwiatowej przez kilka dni. Następnie przyklejamy je do mocniejszego podłoża (rysunek lub karton w rozmiarze ramki), lakierujemy lakierem kwiatowym i ramkę.
Źródło foto: Freepik
Jesień w wazonie
Układanie kwiatów w wazonie jest tak proste, jak narysowanie twarzy na dyni. Jesienny bukiet może być naprawdę kolorowy, a jeśli wybierzesz suszone kwiaty, przetrwają one aż do czasu dekoracji świątecznych. Wybierz się z dziećmi na jesienny spacer do parku lub lasu i zbierz jak najwięcej liści (najlepiej z gałęzi), owoców dzikiej róży, jarzębiny, paproci, trawy pampasowej... po prostu wszystko, co według Ciebie i dzieci zmieści się w wazonie . Można dodać także suszone aksamity, łyszczec, eukaliptus, dalie, czy żywe cynie i inne kwiaty w jesiennych kolorach, które po chwili zerwiesz z bukietu.
Źródło foto: Freepik
Magiczny, jesienny świecznik
Czy z robienia wianku lub wiązania bukietu wyhodowałeś suszone kwiaty i owoce? Nie wyrzucaj nawet najmniejszych kawałków i wykorzystaj je do dekoracji świecznika. Wystarczy kilka narzędzi i nawet najbardziej nudna świeca stanie się idealną jesienną dekoracją. Do wykonania „świecznika” potrzebne będą: ścinek drewna z mniejszej kłody (mówię o kawałku grubej na 1 cm grubszej gałęzi), ponownie pistolet do klejenia na gorąco, wspomniane wcześniej resztki po zrobieniu wianka i oczywiście gruba świeca.
Umieść świecę na środku drewnianej tacy i przy pomocy pistoletu przyklej wokół niej zebrane naturalne „artefakty”. Taki prosty świecznik w mgnieniu oka sprawi, że każdy stół stanie się przytulniejszy i szybko wprowadzi do Twojego domu prawdziwie jesienny klimat.
Źródło foto: Freepik
Duchy na patyku
Czym byłyby jesienne dekoracje bez duchów? Te na patyku nie będą ani trochę straszne, a powstałą dekorację dzieci mogą wykorzystać np. do dekoracji napojów (taka gorąca czekolada jest idealna na deszczową jesienną pogodę). Do zrobienia duchów będziesz potrzebować papieru, ołówka, nożyczek, markera, kleju i patyczków (albo patyczków do lodów, albo cienkich patyczków).
Zadanie jest bardzo proste. Narysuj ducha na papierze (nie może się pomylić z prostym kształtem), możesz dodać także dynie i nietoperze. Wytnij narysowany kształt, pomaluj obrazki według swojej wyobraźni i przyklej je na patyku. Taka prosta, ale oryginalna dekoracja służy czemuś innemu - rzuca cienie w świetle i doskonale uzupełnia opowiadanie strasznych (ale dziecięcych) historii.
Źródło foto: Freepik
Źródło tytułowej foto: Freepik