Zdrowy sen zaczyna się od higieny snu

4 min
07. mar'22

Marzeniem każdego rodzica jest położyć dziecko do łóżka jak najszybciej i w miarę możliwości bez łez. Jednak , z różnych powodów, nie każdy ma to szczęście. Sen jest bardzo ważną częścią życia, a jego zaniedbanie może mieć negatywne konsekwencje w wieku dorosłym. Jak sprawić, by nasze maluchy chciały iść spać?

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, ale wiele osób (szczególnie w wieku dorosłym) go zaniedbuje. Złe nawyki związane ze snem rozwijają się w dzieciństwie i później bardzo trudno się ich pozbyć. Zapewnij swoim dzieciom komfort snu, który przyniesie im słodkie sny nie tylko w dzieciństwie, ale także w wieku dorosłym.

Spanok babatka

Jak długo powinno się spać?

Wśród ludzi panuje powszechne przekonanie, że trzeba spać 8 godzin. Prawda jest jednak taka, że ​​liczba ta zmienia się w ciągu życia. Już w 2016 roku Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) wydała oświadczenie określające zalecaną długość snu dla dzieci. Powinno to wyglądać następująco:

  • Niemowlęta od 4 do 12 miesiąca: 12-16 godzin snu wraz z drzemkami podczas dnia
  • Dzieci od 1 do 2 roku: 11-14 godzin snu wraz z drzemkami podczas dnia
  • Dzieci od 3 do 5 roku: 10-13 godzin snu wraz z drzemkami podczas dnia
  • Dzieci od 6 do 12 roku: 9-12 godzin snu
  • Młodzież od 13 do 18 roku: 8-10 godzin snu

Według AASM określona długość snu powinna zapewnić dzieciom zdrowy rozwój, ale ważne jest, aby sen był nie tylko długi, ale również dobrej jakości. Należy jednak pamiętać, że niemowlęta i starsze dzieci śpią inaczej. Sen noworodków jest przerywany i stanowi większość dnia. Ponadto dzieci nie rodzą się z zegarami biologicznymi dorosłych, więc nie rozróżniają dnia i nocy – po prostu śpią, kiedy tego potrzebują. Jest to całkowicie naturalny reżim snu, który zmienia się z biegiem czasu. W przypadku dzieci w wieku szkolnym schemat snu jest inny – dzieci od 6 roku życia powinny spać tylko w nocy.

Stwórz wieczorną rutynę

Dzieci generalnie potrzebują codziennej rutyny, która nie tylko sprawi, że poczują się bezpiecznie, ale także doznają mniej stresu, który jest niewidoczny na pierwszy rzut oka. Tworząc wieczorową rutynę ze swoimi dziećmi, nie tylko szybciej sprowadzisz je do łóżka, ale także pomożesz im wyrobić pewien nawyk. Taką wieczorną „ceremonię” zaczynaj co najmniej 30 minut przed pójściem spać. Wyłącz telewizor, odłóż tablety i telefony komórkowe i włącz tylko lampki nocne. Przed pójściem spać, dzieci (ale także dorośli) nie powinny być narażone na poświatę emitowaną z ekranu. Pozwól oczom dziecka przyzwyczaić się do zmierzchu na kilka minut przed snem, a nie zaraz po nim. Brak telefonów komórkowych i telewizji uspokoi ich i uspokoi ich myśli.

Potem następuje rutyna, którą wszyscy dobrze znamy - wykąp się, załóż piżamę, umyj zęby, poczytaj bajkę, pocałuj na dobranoc i śpij. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ta rutyna nie jest wyjątkowa, ale jest ważna dla zdrowego snu dzieci. Dzięki codziennej powtarzalności dzieci przyzwyczajają się do tego, że po tych czynnościach nadszedł czas na sen. Oczywiście możesz dostosować poszczególne kroki do potrzeb swojego dziecka. Należy pamiętać, nie są one tak ważne, ponieważ powtarzane są regularnie każdego wieczoru.

Spanok deti

Podstawy higieny snu

Przygotowanie do snu nie kończy się na czasie spędzonym w łazience, wręcz przeciwnie. Jeśli chcesz, aby maluch spał słodko i spokojnie, opanuj z nim następujące kroki higieny snu:

  • Każdego dnia wieczorną rutynę zakończoną pójściem spać zaczynaj o stałej godzinie.
  • Stwórz w pokoju dziecięcym idealne warunki do spania - wietrz, wyłączaj światło i usuwaj wszelkie niepokojące dźwięki. Jeśli Twoje dzieci boją się spać w całkowitej ciemności - zapal małą lampkę z przyciemnionym światłem, a jeśli całkowita cisza je przeraża - umieść w pobliżu łóżeczka zabawkę lub urządzenie emitujące biały szum.
  • Godzinę lub dwie przed spaniem wyłącz dzieciom telewizor, tablet i telefon – zamiast tego poczytaj im lub idźcie na wieczorny spacer, który je przyjemnie zmęczy. Chociaż wygodniej jest dać dzieciom tablety do oglądania bajek, światło z ekranu stymuluje mózg do czuwania, który wysyła sygnały, że wciąż jest dzień.
  • Ostatni główny posiłek powinien być trzy godziny przed snem. Przed wieczorną rutyną ogranicz spożywanie słodyczy, kofeiny (którą dzieci nie powinny przyjmować nawet podczas dnia) i niezdrowych smakołyków. Jeśli maluch zgłodnieje przed snem, podaj mu szklankę ciepłego mleka lub małą przekąskę w postaci zdrowych ciasteczek.

Jeśli mimo stosowania powyższych zabiegów w dłuższym czasie Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem i samym snem, nie wahaj się odwiedzić pediatry, który doradzi i odeśle dziecko do specjalisty. Nikogo nie powinno się pozbawiać dobrego i zdrowego snu, a zwłaszcza dzieci, którym jest po prostu niezbędny.