Wiosną przyroda budzi się, a jesienią przygotowuje się do odpoczynku. Żyjemy w miejscu, gdzie zmieniają się pory roku, a dzieci mają przywilej obserwowania tych zmian na własne oczy. Zabierz je jesienią do ogrodu i pokaż, jak przyroda przygotowuje się do zimy, co należy zrobić i nie zapomnij o zabawnych zajęciach, które pomogą im stworzyć wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa.
Jesień jest nie tylko magiczna, ale także bogata w wiele wydarzeń. Dzika przyroda się zmienia, liście zmieniają kolor, ogrody pełne owoców i warzyw nagle opustoszają. Ten czas zmian jest idealny, aby dzieci dowiedziały się czegoś więcej o otaczającym je świecie i zaangażowały się w zajęcia w ogrodzie. Ani oni, ani Ty nie będziecie się nudzić. Co więc zrobić z dziećmi w ogrodzie podczas kolorowej jesieni?
Korzyści z pracy w ogrodzie
Ogrodnictwo ma wiele zalet, niezależnie od wieku i płci. Dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że pracując w ogrodzie, czegoś się uczą – traktują to przede wszystkim jako zabawę i czas spędzony z rodzicami. Edukacja na łonie przyrody wspiera naukę nie tylko nauk przyrodniczych, ale także matematyki oraz pomaga dzieciom rozwijać kreatywne i krytyczne myślenie.
Praca w ogrodzie nie tylko jesienią, ale przez cały rok pozwala dzieciom zobaczyć, jak zmienia się pogoda, rośliny i zachowania zwierząt w zależności od pory roku. Dzieci mogą na własne oczy zobaczyć, jak zmienia się wokół nich przyroda, jak rosną kwiaty i dojrzewają owoce.
Wiele zajęć ogrodniczych pomaga również rozwijać dużą i małą motorykę. Pozbywanie się starych roślin, motyka i grabienie liści pomaga budować mięśnie i zdolności motoryczne. Z kolei czynności takie jak wycinanie i robienie bomb nasiennych pomagają rozwijać umiejętności motoryczne.
Wreszcie, ogrodnictwo ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Czas spędzony na łonie natury ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie dzieci. Nie tylko wzmacnia się odporność, ale wzrasta także samoocena, zmniejsza się stres i poprawia się jakość życia.
Źródło foto: Freepik
Wielkie jesienne sprzątanie
Grabienie liści, sprzątanie podwyższonych grządek czy działek warzywnych, zbieranie jesiennych owoców... Każdy, kto ma ogród, wie dokładnie, z czym wiąże się jesienna praca w ogrodzie. Sezon wegetacyjny dobiegł końca, plony zebrane i teraz czas przygotować ogród na kolejny sezon. Łatwo jest zostawić wszystko tak jak jest i poczekać, aż natura się tym zajmie zimą.
Jednak gdy rośliny gniją pod wpływem deszczu i śniegu, może to spowodować pojawienie się różnych pleśni i chorób, które niekorzystnie wpływają na glebę. Pokaż dzieciom, jak prawidłowo sprzątać ogród i rozpocząć kompostowanie w domu. W nim naturalny materiał ulegnie rozkładowi, a ty będziesz miał pożywny kompost na przyszły rok.
Zrób hotel dla owadów
Jesień to czas, kiedy wiele zwierząt zapada w sen zimowy, a owady nie są wyjątkiem. Po oczyszczeniu ogrodu z pewnością pozostanie mnóstwo drobnych gałęzi, liści i innych odpadów ogrodowych, które będą idealnym siedliskiem dla różnego rodzaju owadów. Do budowy hotelu dla owadów można użyć drewnianych desek, z których można zbudować mały domek z oknami, ale do tej „konstrukcji” doskonale nadają się również cegły perforowane.
Jeśli zdecydujesz się na hotel w pełni drewniany, w utworzone „pomieszczeniach”, w których wiercisz otwory, ułóż puste gałęzie bambusa lub grubsze źdźbła trawy, trociny lub grubsze gałęzie. W tych norkach dla owadów znajdzie się mnóstwo zakamarków i zakrętów, a dzieci będą miały pewność, że każdy owad przebywający w hotelu będzie miał mnóstwo prywatności.
Zacznij od zielnika
Co prawda najpiękniejsze kwiaty nadające się do zielnika już zakwitły, ale jesień obfituje także w wiele roślin, które pozwolą dzieciom stworzyć swego rodzaju jesienną wersję zielnika. Idź z dziećmi na spacer i zbierz liście z różnych drzew, różne zioła lecznicze, które wciąż kwitną i pozwól im wykorzystać do tego kilka kwiatów z ogrodu lub balkonu.
Zebrane rośliny lub liście należy umieścić w prasie do roślin i pozostawić do odpowiedniego wyciśnięcia na kilka dni. Od dzieci zależy, jak będą dalej postępować. Będą jednak potrzebować notesu, w którym można przykleić rośliny. Mogą narysować zielnik, wpisać nazwy kwiatów (również po łacinie) i ewentualnie dodać ich zastosowanie. Tworzenie zielnika może być wspaniałym hobby na całe życie i prawdopodobnie nie trzeba dodawać, że dzięki temu zajęciu dzieci dowiedzą się wielu nowych informacji.
Źródło foto: Freepik
Przygotuj się na Halloween
Halloween po prostu należy do jesieni, a te upiorne uroczystości pojawiają się w naszym kraju coraz częściej. Halloween jest pierwotnie celtyckim świętem (zwanym Samhain), a wyrzeźbiony symbol dyni również pochodzi z tego obszaru. Razem ze światłem w nim umieszczonym powinno oświetlać drogę dusz, które nie wiedzą dokąd iść.
Ty i Twoje dzieci możecie wyrzeźbić jedną (lub więcej) takich dyń. Jeśli masz w pobliżu farmę dyń, gdzie dzieci mogą zbierać dynie, zacznij od tego. W przeciwnym razie odwiedź najbliższy supermarket i pozwól dzieciom wybrać dynię do wyrzeźbienia w domu. Rzeźbienie dyni daje nieograniczone możliwości dziecięcej wyobraźni, a dzieci mogą decydować, czy ich dynia będzie słodka, czy przerażająca. Pamiętaj, że dzieci będą pracować ostrymi narzędziami, dlatego Twoja obecność podczas rzeźbienia dyni jest niezbędna.
Sadzimy cebulki wiosenne
Wszyscy miłośnicy tulipanów, żonkili i hiacyntów wiedzą, że cebulki wiosennych kwiatów sadzi się jesienią. Cebule można sadzić w doniczkach lub bezpośrednio w ziemi, należy jednak zadbać o odpowiedni drenaż. Cebule preferują glebę piaszczystą, dlatego też lepiej sadzić je w doniczkach.
I jak włączyć dzieci w tę aktywność? Wybierzcie się wspólnie do specjalistycznego sklepu i pozwólcie dzieciom wybrać spośród wielu żarówek te, które najbardziej im się podobają. Pozwólmy im także wybrać doniczkę i miejsce w ogrodzie do umieszczenia posadzonych cebul (zalecamy miejsce, które wiosną będzie widać bezpośrednio z domu). Jest rzeczą oczywistą, że dzieci powinny sadzić cebule w ziemi. Będą ćwiczyć swoje umiejętności motoryczne, a jednocześnie poczują się naprawdę ważni.
Zbierz nasiona
Koniec sezonu wegetacyjnego to idealny czas na zebranie nasion z kwiatów do wykorzystania w przyszłym roku. Nasiona nasturcji, cyni, słonecznika, nagietka i innych kwiatów ozdobnych i użytkowych umieść w papierowych torebkach, starannie opisz i przechowuj w ciemnym i suchym miejscu. Wiosną i latem zbierzesz je ponownie, zasiejesz, a ty i twoje dzieci będziecie pamiętać, jak zbieraliście te nasiona jesienią. Dzięki temu dzieci dowiedzą się, że to także cykl życia.
… i zrób bomby nasienne
Tak, dobrze to przeczytałeś. Czy nigdy nie słyszałeś o bombach nasiennych? Daleko im do zapachowych musujących bomb do kąpieli, ale ich produkcja może właśnie do tego przypominać. Jeśli Ty i Twoje dzieci zebraliście dużo nasion miododajnych kwiatów łąkowych, wystarczy Wam glina (najlepiej prosto z kompostu), woda, pojemnik i zręczne ręce, które nie boją się błota.
W pojemniku wymieszaj glinę z wodą i nasionami i uformuj kulki/bomby w wielkości, która będzie najbardziej odpowiednia dla dzieci. Następnie do dzieci będzie należało wrzucenie tych bomb nasiennych do ogrodu lub na pole, gdzie ostatecznie wyrosną z nich kwiaty łąkowe, które przyciągną pszczoły, motyle i inne owady.
Źródło:
- Sabrina Smoke. Outdoor Autumn & Winter Garden Activities for Children. Online. In: Play of the Wild. 2020. Dostępne z: https://playofthewild.com/2020/01/21/outdoor-autumn-winter-garden-activities-for-children/.
- Five Autumn gardening ideas for children. Online. In: Mini Green Fingers. 2021. Dostępne z: https://www.minigreenfingers.com/blogs/news/five-autumn-gardening-ideas-for-kids.
- Sarah Edgeworth. What to do in the Garden with the Kids this Autumn. Online. In: Gardening for Kids. 2023. Dostępne z: https://gardeningforkids.co.uk/blogs/news/what-to-do-in-the-garden-with-the-kids-this-autumn.