Większość dzieci uwielbia wodę. W końcu spędziły w niej dziewięć miesięcy. Jednak nie każde dziecko jest stworzeniem wodnym, żabą czy rybą, i nawet minimalny kontakt z wodą wywoła u niego głośny protest. Naucz dzieci, że pływanie to świetna zabawa i że nie powinny bać się wody. Doradzimy, jak pokonać strach przed pływaniem u dzieci, zarówno niemowląt, jak i małych dzieci.
Nie każde dziecko jest miłośnikiem wody. Noworodki mogą czuć się niepewnie podczas kąpieli, może im nie odpowiadać temperatura wody lub uczucie unoszenia się na wodzie. Maluchy mogą już odczuwać lęk przed wpadnięciem pod wodę lub nie lubić dźwięku płynącej wody. Kontakt wzrokowy z szamponem lub nieprzyjemne uczucie, gdy wylewasz wodę na włosy, również mogą stanowić problem. Cóż, dzieci czasami mają mnóstwo negatywnych odczuć związanych z kąpielą. Jak pokonać strach przed pływaniem i zamienić pluskanie się w wodzie w niezwykłe przeżycie?
Rutyna i wspólna kąpiel
Przede wszystkim nie lekceważ strachu swojego dziecka przed kąpielą. To prawdziwy strach, który może prowadzić do fobii, dlatego nie zmuszaj dziecka do wchodzenia do wanny, jeśli widać, że jest zdenerwowane. Jeśli Twoje dziecko boi się pływać, pokaż mu, że kąpiel może być przyjemna, a nawet zabawna. Wejdź do wanny razem z dzieckiem. Doda mu to poczucia bezpieczeństwa i niezbędnej odwagi podczas kąpieli.
Usiądź w wannie wypełnionej wodą do głębokości kilku centymetrów i połóż dziecko na swojej klatce piersiowej tak, aby jego głowa znajdowała się wysoko nad poziomem wody. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpiecznie, nie będzie obawiało się zanurzenia w wodzie, a kontakt ze skórą zapewni mu także równomierną temperaturę. Wspólna kąpiel ze starszym rodzeństwem również może pomóc. Trzeba jednak uważać, aby starszy brat lub siostra nie przesadzili z entuzjazmem i nie przestraszyli jeszcze bardziej młodszego brata swoją odwagą.
Ważne jest również stworzenie wieczornego rytuału kąpieli i przygotowanie dziecka na to, że zbliża się pora kąpieli. Możesz na przykład spróbować zaśpiewać przyjemną piosenkę lub włączyć kojącą muzykę. Przydatny może okazać się także uroczy ręcznik lub szlafrok z kapturem z wesołym motywem, którym można na koniec wytrzeć dziecko. Na koniec zrób dziecku masaż, posmaruj je oliwką dla dzieci lub balsamem do ciała. Dziecko będzie kojarzyło kąpiel z przyjemnym zakończeniem i powoli będzie pozbywać się strachu.
Źródło foto: Freepik
Uważaj z prysznicem
Czy osobiście wolisz prysznic od wanny, czy też nie masz wyboru, bo w domu masz tylko prysznic? Prysznic może być czasami przyczyną lęku przed wodą u dzieci. Nagły strumień wody z towarzyszącym mu hałasem zazwyczaj przeraża dzieci, a one boją się tego nieprzyjemnego węża. Dlatego podczas mycia preferuj kąpiel, ale jeśli nie masz wyboru, posadź dziecko pod prysznicem i polewaj je wodą z kubeczka i swoich rąk. Aby dodać dziecku pewności siebie, możesz położyć na kafelkach matę antypoślizgową lub położyć malucha na siedzisku lub leżaczku w wannie. Będzie miał pewność, że się nie poślizgnie i nic mu się nie stanie.
Kąpiel = zabawa
Spróbuj dowiedzieć się, czego konkretnie boi się Twoje dziecko. Czasami może się zdarzyć, że dziecko uwielbia wodę, ale nagle coś je przestraszy i wtedy pojawia się problem z włożeniem go do wody. Spróbuj pomyśleć, co mogło być przyczyną jego nagłej fobii przed pływaniem i powoli pracuj nad jej wyeliminowaniem, aby stać się jego bezpieczną wyspą.
Wlej mniej wody do jego kąpieli i dodaj więcej zabawek. Wybierz zabawki do kąpieli, które podobają się Twojemu dziecku – zwierzęta, łódki, książki. Możesz również zamaskować ilość wody, używając pianki do kąpieli, co jest świetną zabawą, i pokazać mu, jak spędzać czas w wannie. Wszyscy kochają pianę i bąbelki, dzieci nie są tu wyjątkiem.
Dzieci mogą nawet ćwiczyć pływanie, bawiąc się lalką. Na rynku można już znaleźć lalki nadające się do kąpieli w wodzie, a także wanienki dla lalek z funkcjonalnym prysznicem. Taka gra pomoże dzieciom zrozumieć całą koncepcję kąpieli i pokaże im, że kąpiel w wannie nie jest czymś, czego należy się bać.
Porady jak kąpać się bez płaczu
- Kąpiąc noworodka, używaj dziecięcej wanienki – dziecko będzie się w niej czuło bezpieczniej niż w dużej wannie. Wielu rodziców kąpie swoje dzieci nawet w umywalce.
- Upewnij się, że woda ma odpowiednią temperaturę. Woda do kąpieli powinna mieć mniej więcej taką samą temperaturę jak temperatura ciała dziecka.
- Jeśli używasz gąbki, wybierz bardzo miękką i nie naciskaj zbyt mocno na skórę.
- Utrzymuj kontakt wzrokowy ze swoim dzieckiem.
- Rozmawiaj z dzieckiem o wszystkim, co robisz podczas kąpieli, i o tym, co będzie dalej.
- Połóż matę antypoślizgową na dnie wanny.
- Wodę należy spuścić dopiero po wyjęciu dziecka z wanny. Niektóre dzieci mogą być przestraszone widokiem spływającej wody.
- Używaj szamponów i żeli pod prysznic przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Dzięki temu unikniesz pieczenia oczu.
Źródło:
- How to bathe your newborn. Online. In: American Academy of Dermatology Association. Dostępne na: https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/care/newborn-bathing.
- Fear of the bath: babies and toddlers. Online. In: Raising Children Network. 2023. Dostępne na: https://raisingchildren.net.au/newborns/behaviour/common-concerns/fear-of-the-bath.