Kolka u niemowląt: dlaczego występuje i jak sobie z nią radzić?

8 min
22. sie'24
Każdy rodzic z pewnością słyszał o bólu zwanym kolką i wielu się z nim zetknęło. Kolka u dzieci jest stosunkowo powszechna i może dotyczyć nie tylko dzieci karmionych piersią, ale także dzieci karmionych sztucznie. Naucz się rozpoznawać objawy kolki u niemowlęcia i dowiedz się, jak zapewnić ulgę sobie i dziecku.
 
Czy Twoje dziecko płacze bez przerwy dłużej niż trzy godziny dziennie? W ten sposób może objawiać się także kolka, która dotyka 10–40% niemowląt, niezależnie od tego, czy karmione są wyłącznie mlekiem matki, mlekiem dla niemowląt czy mieszanką. Z naukowego punktu widzenia nie ma jednoznacznej przyczyny kolki, ale to właśnie trudności w karmieniu piersią w znaczący sposób przyczyniają się do rozprzestrzeniania się jej objawów. Podzielimy się wskazówkami, które pomogą złagodzić kolkę u dziecka i nauczymy Cię, jak ją rozpoznać.

Co to jest kolka i jak się objawia?

Kolka to nadmierny płacz u zdrowych dzieci, który pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Dziecko jest karmione, przewijane, ubierane, ale nadal płacze bez przerwy przez kilka godzin, a płacz ten powtarza się częściej niż trzy razy w tygodniu i trwa dłużej niż trzy tygodnie. Ten głośny płacz powoduje stres nie tylko dla rodziców, którzy nie mogą pomóc dziecku, ale także dla samego dziecka.
 
Kolka pojawia się nagle, bez ostrzeżenia i trwa długo. Dziecko może zacząć płakać w dowolnym momencie, ale najczęściej wieczorem lub w nocy. Zwykle pojawia się po raz pierwszy między dwoma a trzema tygodniami po urodzeniu i ustępuje około czwartego miesiąca. Są jednak też wyjątki, które dokuczają kolce znacznie dłużej.
 
Ból kolkowy związany z płaczem jest frustrujący i może być przerażający, ale lekarze zgadzają się, że nie jest on niebezpieczny i nie powinien mieć długoterminowych konsekwencji dla dziecka. Niemowlęta z kolką ssą, przybierają na wadze i rosną jak dzieci bez kolki. Dzieci z kolką są takie same jak dzieci zdrowe, lubią jeść, rozwijają się tak, jak powinny, ale ciągle płaczą. Jednak płacz nie jest jedynym objawem kolki. Tak zachowuje się dziecko cierpiące na kolkę:
 
  • płacze wysokim tonem lub krzyczy
  • bardzo trudno je uspokoić
  • ma czerwoną twarz
  • ciągnie nogi
  • rozciąga ramiona
  • zaciska pięści
  • pochyla się w tył.
Nieustanny płacz jest często pierwszym objawem, ale oprócz kolki płacz dziecka może być oznaką innych problemów. Jeśli Twoje dziecko ma problem z przybieraniem na wadze, nie lubi jeść, ma temperaturę lub gorączkę, zwróć się o pomoc do lekarza, który pomoże w ustaleniu prawidłowej diagnozy i dalszym leczeniu.
Źródło foto: Freepik

Możliwe przyczyny kolki u dzieci karmionych piersią

Dokładna przyczyna kolki nie jest znana, ale uważa się, że na jej rozwój wpływa wiele czynników. Warto wspomnieć chociażby o diecie matki i nadmiernej podaży mleka matki.

Dieta matki karmiącej

To, co jesz, dociera do dziecka poprzez mleko matki. U niektórych dzieci w ten sposób objawia się również alergia na określone pokarmy. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi kolkę są produkty mleczne i mleko krowie, które prowadzą do problemów trawiennych i/lub kolki. Jeśli podejrzewasz, że może tak być w Twoim przypadku, spróbuj wyeliminować produkty mleczne ze swojej diety i zobacz, czy problemy dziecka ustąpią. Inne pokarmy, na które może reagować Twoje dziecko, to orzechy, soja, jajka, kofeina, czosnek, pikantne potrawy i owoce morza, zwłaszcza skorupiaki.
 
Wyeliminowanie powyższych pokarmów z diety, a co za tym idzie poprawa stanu zdrowia dziecka, wymaga cierpliwości. Pierwsze rezultaty można zaobserwować już po tygodniu, organizm potrzebuje trochę czasu, aby wypłukać z organizmu wszystkie substancje. Staraj się włączać do swojej diety probiotyki i zdecydowanie nie przerywaj karmienia piersią. Nie udowodniono, że samo mleko matki ma wpływ na rozwój kolki. Paradoksalnie stan dziecka karmionego piersią może się pogorszyć po przejściu na karmienie sztuczne. Dostosuj dietę i poczekaj, aż dziecko zareaguje.

Nadmierna podaż mleka

Inną możliwą przyczyną kolki u karmiącego dziecka może być zbyt nadmierne i aktywne karmienie. Oznacza to, że mleko wypływa z piersi zbyt szybko i w dużych ilościach, co zmusza dziecko do łapczywego picia. Oprócz mleka dzieci połykają w tym przypadku również dużo powietrza. Następnie zostaje uwięziony w żołądku i jelitach, powodując gazy i ból brzucha.
 
Na zbyt aktywne karmienie może mieć wpływ pozycja karmienia, która spowalnia wypływ mleka. Idealna jest pozycja półleżąca, na przykład odchylona do tyłu na krześle lub leżąca na plecach. Możesz także osiągnąć wolniejsze karmienie, odciągając lub odciągając trochę mleka przed karmieniem piersią, co zmniejsza ucisk w piersi i spowalnia wypływ.
 
Ponadto mleko wydobywające się z piersi na początku karmienia piersią, zwane także przedmlekiem, może zawierać więcej laktozy i mniej tłuszczu, co powoduje przeciążenie laktozą. Brak równowagi między mlekiem przednim i tylnym może również powodować bóle gazowe i kolkowe. Jeśli podczas karmienia piersią masz nadmiar mleka i piersi naprzemiennie, prawdopodobnie dziecko otrzymuje głównie przedmleko, które jest bogatsze w laktozę. Staraj się przy każdym karmieniu karmić dziecko tylko jedną piersią, a z drugiej odciągać mleko i przechowywać je w zamrażarce.
 
Oprócz tych czynników, które możesz kontrolować, następujące przyczyny niezwiązane z karmieniem piersią mogą również powodować kolkę:
 
  • niedostatecznie rozwinięty układ trawienny
  • odpływ
  • przekarmianie dziecka
  • zmęczenie
  • wzdęcia spowodowane nadmiernym piciem
  • wzrost mięśni w jamie brzusznej
  • brak odpowiednich bakterii wspomagających trawienie
  • alergia na białka mleka krowiego
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki i związaną z nią drażliwość dziecka
  • matka paląca.
Źródło foto: Freepik

Wskazówki dotyczące łagodzenia objawów kolki

Ponieważ dokładna przyczyna kolki pozostaje tajemnicą, nie ma specyficznego leczenia. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą uspokoić maluszka i przynieść mu ulgę:
 
  • Szybko reaguj na płacz dziecka. Twoja natychmiastowa reakcja na płacz dziecka w żaden sposób go nie „zepsuje” i nie zepsuje. Dziecko będzie wiedziało, że jesteś przy nim i spróbujesz zrobić wszystko, aby mu pomóc.
  • Karmić piersią. Chociaż dziecko płacze, pierś nie może odmówić, ponieważ zapewnia pewnego rodzaju uspokojenie. Niekoniecznie musi pić, czasami wystarczy usiąść i w końcu tak zasnąć.
  • Pozwól dziecku beknąć. Ponieważ kolka kojarzy się z gazami, zdecydowanie warto spróbować odbijania.
  • Noś dziecko w ramionach. „Dzieci z kolką” potrzebują nieco więcej pocieszenia niż dzieci bez kolki. Spróbuj położyć brzuszek dziecka na swoim przedramieniu i kołysać nim. Ucisk dłoni na brzuch może przynieść ulgę. Kontakt skóra do skóry też pomaga.
  • Daj mu smoczek. Daje taki sam efekt jak trzymanie się piersi.
  • Usuń zakłócenia. Stwórz dziecku spokojne środowisko bez hałasu telewizora i zaciemnij pokój. W pokoju nie musi być zupełnie cicho, niektóre dzieci wolą biały szum lub muzykę w tle.
  • Spróbuj śpiworek. Owijanie dziecka w otulacz sprawia, że ​​noworodek czuje się bezpiecznie. Otulone dzieci nie boją się i lepiej śpią. Połóż owinięte dziecko na plecach na specjalnej macie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Kiedy dziecko zacznie wykazywać oznaki przewracania się na brzuszek, przestań je otulać.
  • Opieraj się na subtelnych ruchach. Bujanie w kołysce, chodzenie w wózku, jazda samochodem przy szumie silnika... Te drobne ruchy mogą również uspokoić dziecko i złagodzić ból.
  • Masuj brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Do masażu można zastosować także olejek dla dzieci lub żel do masażu ze składnikami ziołowymi, odpowiedni dla niemowląt.
  • Herbata z kopru włoskiego pomaga również złagodzić gazy, wzdęcia i związane z nimi bóle brzucha i żołądka u dzieci. Obserwuj jednak reakcje dziecka, ponieważ napar z kopru włoskiego pobudza trawienie i niektórym dzieciom może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
  • Zmień mleko dla dziecka. Na rynku dostępnych jest kilka marek mleka dla niemowląt i może się zdarzyć, że niektóre z nich po prostu „nie będą pasować” do Twojego dziecka. Skonsultuj się z pediatrą i wypróbuj także hipoalergiczne mleko dla niemowląt.

Rady dla zdesperowanych rodziców

Kolka dokucza nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Niemowlęta z kolką mogą płakać nieprzerwanie przez kilka godzin, co w naturalny sposób wpływa na psychikę zarówno mamy, jak i taty. Możesz być emocjonalnie i fizycznie wyczerpana kołysaniem dziecka i ciągłym uspokajaniem, które nie przynosi rezultatów. Wiele matek płacze razem ze swoim dzieckiem. Frustracja, stres, bezradność i strach po prostu Cię w pewnym momencie przytłaczają. Dlatego ważne jest, abyś dbał o swoje zdrowie także podczas walki z kolką:
 
  • Bądź dla siebie miły. Jak bardzo to nie Twoja wina i nie jesteś złym rodzicem, jeśli dotknęło to Twoje maleństwo. Wielu rodziców jest z tobą.
  • Jeśli to możliwe, rób sobie przerwę. Poproś o pomoc rodziców, koleżankę, rodzeństwo lub opiekunkę i na zmianę z partnerem bądź dzieckiem. Pozwól sobie na spacer na świeżym powietrzu, prysznic, kąpiel. Czasami wystarczy nawet „wycieczka” do supermarketu. Przygotuj odpowiednią ilość odciągniętego mleka dla dziecka i poświęć trochę czasu dla siebie. Żadnych wyrzutów sumienia.
  • Zdrzemnij się. Opieka nad dzieckiem z kolką wymaga dodatkowej energii, którą należy odzyskać. Zdrzemnij się w ciągu dnia, kiedy Twoje dziecko też śpi. Noc znów może być trudna.
Może masz wrażenie, że płacz Twojego dziecka nigdy nie przestanie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ​​kolka znika równie niezauważona, jak się pojawiła. Wystarczy trochę czasu, miłości, cierpliwości i odwagi, aby poprosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.