Pokonaj upał: 5 sposobów na zapewnienie dzieciom chłodu tego lata

5 min
25. lip'24

Lato należy do relaksu, rodzinnych wycieczek, pikników w parku, beztroskich dni na basenie czy relaksu na plaży. Jednak miesiące letnie są trudne, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze idealnie regulować własnej temperatury ciała. Jak uchronić dzieci przed udarem cieplnym i odwodnieniem oraz sprawić, że wspomnienia letnich przygód będą tylko przyjemne?

Letnie upały mogą zadowolić, ale i dręczyć. Niezależnie od tego, czy planujesz cieszyć się latem w domu, w ogrodzie, w mieście, czy nad morzem, nie ma co przesadzać z przebywaniem w pełnym słońcu. Odnosi się to podwójnie w przypadku dzieci, zwłaszcza gdy są małe i zależą wyłącznie od Twojej opieki. W jaki sposób możesz zadbać o to, aby dzieci nie przegrzały się w letnie dni, a jednocześnie mogły cieszyć się świeżym powietrzem i słońcem?

Ubieraj dzieci lekko

Niemowlęta w wieku poniżej sześciu miesięcy należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ponieważ ich skóra nie wytworzyła jeszcze wystarczającej ilości melaniny, aby chronić je przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. W przypadku dzieci, które ukończyły już szósty miesiąc życia, nadal zaleca się unikanie bezpośredniego światła słonecznego, dlatego podczas spacerów należy korzystać ze wszystkich możliwych urządzeń zacieniających. Nie zapomnijcie o doczepieniu do wózka parasolki, podarujcie dzieciom czapkę z szerokim rondem, która ochroni nie tylko głowę, ale i szyję.

Trzeba także pomyśleć o wrażliwym wzroku dziecka. Obecnie na rynku można już znaleźć okulary specjalnie zaprojektowane dla noworodków i małych dzieci, które zapewniają ochronę dzięki filtrowi UV kategorii 3 i 4. Ważny jest także odpowiedni dobór ubioru – ubieraj dzieci w luźne, lekkie i oddychające ubrania z bawełny i/lub lnu. W ten sposób zapobiegniesz oparzeniom parowym i różnym wysypkom, które powstają na wrażliwej skórze po kontakcie ze sztucznymi materiałami.

Źródło foto: Freepik

Nawadniaj, nawadniaj, nawadniaj

Niemowlęta karmione całkowicie piersią nie potrzebują innego źródła płynów niż mleko matki, dopóki nie zaczną otrzymywać pokarmów stałych. Jednak w upalne lato mogą wymagać częstszego karmienia. W przypadku dzieci jedzących już pokarmy stałe należy podać im niewielką ilość wody pomiędzy posiłkami. Dzięki temu „sztuczce” zapewnisz dziecku odpowiednie nawodnienie i jednocześnie zapobiegniesz zaparciom.

Nie bój się, że Twój maluch będzie tylko popijał wodę. Małe dzieci wypijają zwykle jedynie 120-240 ml wody dziennie. Mogą pić płyny z butelki ze smoczkiem, starsze dzieci mogą nalewać wodę do szklanki za pomocą smoczka lub słomki. Tak powinien wyglądać reżim picia dzieci w różnym wieku:

  • noworodki - 50-75 ml/kg masy ciała
  • niemowlęta - 100-140 ml/kg masy ciała
  • dzieci od 1 do 3 lat - 80-120 ml/kg masy ciała.

W bezpośrednim świetle słonecznym konieczne jest jednak zwiększenie tej ilości. Eksperci są zgodni, że nie trzeba się martwić nawet trzykrotnością zalecanej dawki, jednak przed wyjazdem na wakacje warto skonsultować się z pediatrą. Prawdą jest, że reżim picia obejmuje mleko dla niemowląt, czystą wodę, bulion warzywny i herbaty ziołowe bez słodzików. Unikaj napojów słodzonych i gazowanych, które paradoksalnie mogą jeszcze bardziej odwodnić organizm.

Zafunduj dzieciom chłodzącą kąpiel

Po długim, upalnym dniu chłodna kąpiel to świetny sposób na odprężenie dziecka. Napełnij wannę letnią lub nieco chłodniejszą wodą niż zwykle. Udowodniono, że chłodna kąpiel po dniu spędzonym w gorącym powietrzu obniża temperaturę ciała i wpływa na spokojny sen. Można także stosować kompresy w postaci ręczników namoczonych w letniej wodzie przed pójściem spać.

Jeśli to możliwe, zapewnij dzieciom orzeźwienie w postaci letniej kąpieli także w ciągu dnia. Pomogą w tym różne fontanny z możliwością podłączenia do węża wodnego lub baseny. Jednak przy wysokich temperaturach powietrza woda w basenach może szybko nagrzać się do niepożądanej temperatury, dlatego zawsze sprawdzaj wodę przed wejściem dzieci do niej i w razie potrzeby ją wymieniaj.

Zaplanuj dodatkowy sen

Gorąca pogoda może mieć negatywny wpływ na organizm, zarówno dorosłych, jak i dzieci. W letnie dni zmęczenie dopada każdego, a sen pomaga utrzymać stabilną temperaturę ciała. Dzieci mogą być bardziej aktywne w chłodniejszych godzinach, wcześnie rano i później wieczorem, podczas gdy w ciągu dnia pragną odpoczynku. Nie ma co im tego odmawiać i niepotrzebnie zmuszać do działań, które jeszcze bardziej je osłabiają.

Możesz także użyć wentylatorów, aby osiągnąć komfortową temperaturę podczas snu. Nigdy jednak nie umieszczaj ich w pobliżu łóżeczka, ponieważ może to spowodować przeciągi. Nie zakrywaj dzieci podczas snu lub przykrywaj je jedynie cienką pieluchą. Zasłaniaj rolety i żaluzje nawet w ciągu dnia – dzięki temu w pomieszczeniu pozostaje przyjemnie chłodno i nie nagrzewa się od promieni słonecznych.

Chroń dzieci przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych

Wspominaliśmy o tym już kilkukrotnie w tym artykule, ale mimo to – nie wystawiajmy małych dzieci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niemowlęta poniżej szóstego miesiąca życia nie potrafią regulować temperatury, dlatego najlepiej trzymać je w pomieszczeniu, w którym można wpływać na temperaturę powietrza. Prawdą jest, że słońce jest najsilniejsze między godziną 10:00 a 16:00 i odpowiednio należy zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu. Podczas jazdy na wózku spacerowym lub trójkołowym używaj parasoli, osłon przeciwsłonecznych i wentylatorów do wózka, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza.

Słońce jest źródłem witaminy D, nadaje skórze piękny brązowy odcień, a gdy świeci, poprawia nasz nastrój. Jednak nie zawsze jest najlepszym przyjacielem, zwłaszcza jeśli chodzi o małe dzieci. Latem chroń nie tylko najmłodszych, ale także siebie i odpowiedzialnie ciesz się wakacjami.