Nieustanny ruch. Tak wygląda macierzyństwo większości mam, zwłaszcza podczas „urlopu” macierzyńskiego. Chwila dla siebie nagle zaczyna przypominać scenariusz filmu science fiction. Być może i Ty daremnie szukasz sposobu, aby zwolnić, na chwilę zatrzymać czas i przeprogramować swój umysł. Czy próbowałeś już medytacji? Jest darmowy i naprawdę działa. Musisz po prostu odłożyć na bok swoje uprzedzenia i dać jej szansę.
Dzieci reagują na stres i emocje rodziców. Jeśli odczuwasz niepokój i strach, Twoje dzieci również to odczuwają. Medytacja przyniesie korzyści nie tylko Tobie, ale i reszcie Twojej rodziny. Nie zmienisz swojej dotychczasowej rutyny, ale zyskasz perspektywę i zaczniesz postrzegać rzeczy inaczej, spokojniej. Istnieją różne rodzaje medytacji, wystarczy wybrać ten, który sprawdza się u Ciebie najlepiej.
Korzyści z medytacji
Naukowcy badali wpływ medytacji na ludzki mózg, zdrowie i ogólne samopoczucie danej osoby. Tysiące badań przyniosły niezwykle pozytywne rezultaty. Wśród nich można wyróżnić następujące korzyści:
- medytacja uspokaja i dodaje energii
- osoby medytujące potrzebują mniej snu
- medytacja poprawia pamięć i koncentrację
- twój mózg starzeje się wolniej
- poprawiasz swoją odpornośćmedytacja łagodzi depresję, stres i lęk
- obniża ciśnienie krwi
- pomaga na bezsenność
- poprawia zdolność kreatywnego myślenia.
Medytacja nie wykona za ciebie twoich obowiązków macierzyńskich, ale pomoże ci je łatwiej wypełniać. Dzięki niemu możesz się bardziej skoncentrować i zrobić więcej rzeczy w krótszym czasie.
Źródło foto: Freepik
Jak zacząć medytację?
Medytacja nie jest nauką. W klasztorach tybetańskich nie wymaga specjalnego przygotowania. Ustaw timer w telefonie, usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i skup się na oddechu. Wybierz krótszy czas rozpoczęcia, wystarczy kilka minut. Możesz stopniowo zwiększać długość. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przetrwać pierwsze minuty medytacji:
- Uczyń medytację swoim codziennym rytuałem. Albo rano po przebudzeniu, albo przed pójściem spać.
- Znajdź spokojne miejsce i usiądź wygodnie. Możesz również usiąść na specjalnej poduszce do medytacji, ale duża poduszka do karmienia również sprawdzi się świetnie.
Jeśli potrzebujesz się zrelaksować, włącz kojącą muzykę instrumentalną. - Świece zapachowe pomogą Ci się zrelaksować i sprawią, że medytacja stanie się przyjemniejsza.
- Ustaw timer tak, aby początkowo nastawił zaledwie kilka minut, np. 5 Medytuj w ten sposób przez pięć minut przez kilka dni, a następnie dodaj 10 minut. Wybierz przyjemny budzik, który nie wystraszy cię po kilku minutach ciszy.
- Jeśli nie wiesz, jak medytować lub co robić, wiele nagranych medytacji znajdziesz na YouTube lub Spotify. medytacje prowadzone. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, które pomagają w medytacji i nadają się nawet dla zupełnych nowicjuszy.
- Zamknij oczy i skup się na oddechu.
- Nie blokuj swoich myśli, ale też nie zwracaj na nie uwagi. Pozwól im płynąć, nie analizuj ich.
- Możesz je sobie wyobrazić jako fale, które przepływają obok ciebie, albo jako strumienie zdań, które nawet na moment nie zagoszczą w twoim umyśle.
- Jeśli czujesz, że nie odnosisz sukcesów, nie ma problemu. Spróbuj policzyć w myślach. Na przykład policz każdy wdech i wydech do dziesięciu, a następnie zacznij od nowa.
- Popularne są również mantry, czyli afirmacje. Nie podoba Ci się żadna z tych, które oferuje internet? Stwórz swój własny, który będziesz powtarzać sobie w czasie medytacji i który odwróci twoją uwagę od myśli.
Po medytacji napij się herbaty ziołowej lub spróbuj wykonać kilka ćwiczeń jogi. Można sobie pozwolić na chwilę ciszy lub słuchania przyjemnej muzyki, prawda? Możesz również medytować w pozycji leżącej, jednak istnieje ryzyko, że zaśniesz w tej pozycji. Jeśli lubisz brać przyjemną kąpiel, możesz w niej także medytować.
Możesz medytować nawet podczas normalnych czynności. Wystarczy, że zaczniesz skupiać się na chwili obecnej i nie będziesz rozpamiętywać przeszłości ani martwić się o przyszłość. Podczas chodzenia będziesz skupiać się na tym, jak twoje stopy stykają się z podłożem, a także będziesz patrzeć na twarze ludzi wokół ciebie, na przyrodę i tym podobne. Ważne jest, aby skupić się na jednej rzeczy. Kiedy z kimś rozmawiasz, skup się tylko na tym, co ta osoba mówi. Bawiąc się z dzieckiem, skup się tylko na nim. W ten sposób możesz medytować całymi dniami.
Źródło foto: Freepik
Medytacja jest dla każdego
Czy czujesz, że medytacja nie jest dla ciebie? Daj jej szansę. Zagracony umysł, próby zatrzymania natłoku myśli i późniejsze niepowodzenia to częste powody, dla których porzucamy medytację po pierwszej próbie. Wiedz, że pozbycie się myśli wcale nie jest łatwe i stanowi problem dla każdego. To tak, jakbyśmy mieli małpę w głowie, która skacze od myśli do myśli. Regularna medytacja pomoże Ci osiągnąć jasność umysłu. Pamiętaj, nie ma potrzeby walczyć z myślami. Pozwól im płynąć, ale nie zwracaj na nie uwagi.
Inna grupa ludzi wyobraża sobie medytację jako siedzenie na tureckim krześle i recytowanie mantr w obcym języku. Medytację postrzegają nawet jako akt obcej religii. Medytacje mogą być takie, ale po co miałbyś je wykonywać, jeśli nie masz na to ochoty? Medytacja polega na byciu samemu ze sobą. Nic więcej, nic mniej. Nie potrzebujesz do tego żadnych mantr ani przyjmowania obcej religii.
Medytacja może przywrócić energię, którą niemal każda mama traci w okresie macierzyństwa. Nie mów sobie, że nie masz na to czasu, każdy może znaleźć dla siebie 5-10 minut dziennie. Po prostu odłóż telefon, przestań przeglądać media społecznościowe i zajmij się swoim życiem, a nie życiem innych. Ponadto możesz medytować podczas innych czynności. Podczas spaceru, podróży, prasowania, sprzątania... Podstawą medytacji jest przecież skupienie się na chwili obecnej.
Medytacja nauczy Cię, aby nie tłumić trudnych chwil w życiu. Wręcz przeciwnie, pomoże ci to przezwyciężyć te trudności. Podczas pierwszej medytacji nie zdarzą się cuda, a twoje życie może się nie zmienić nawet po piątej. Jak wszystko, co ma mieć długofalowy korzystny wpływ na nasze życie, medytacja wymaga czasu i, przede wszystkim, regularności. Ale na pewno warto dla spokoju ducha i szczęśliwej rodziny.