Każda zabawka jest bardzo ważna w życiu dziecka i ma o wiele więcej funkcji niż mogłoby się wydawać w momencie zakupu. Bardzo ważną częścią dziecięcej zabawy są zabawki do rozwoju psychomotoryki. Zabawki te pomagają dzieciom rozwijać zdolności motoryczne w zabawny sposób. Które są najlepsze?
Zdolności motoryczne zajmują niezastąpione miejsce w życiu człowieka i bardzo ważne jest, aby wspierać je od najmłodszych lat. Umiejętności i zdolności ruchowe zawarte w koncepcji motoryki małej odnoszą się nie tylko do ruchów rąk i palców, ale także do ich koordynacji z innymi ruchami oraz z oczami. Jej rozwój zaczyna się już kilka tygodni po urodzeniu, kiedy niemowlę zaczyna podążać za ruchami własnych rąk, a później, około sześciu miesięcy, dochodzi do tego zdolność chwytania i trzymania różnych przedmiotów.
W ciągu około dziewięciu miesięcy dzieci zaczynają doskonalić swoje umiejętności motoryczne poprzez gry. Na scenie pojawiają się proste układanki, piramidy lub wieże. Dzieci z radością chwytają przedmioty i przenoszą je z miejsca na miejsce. Sprawdzają, czy zgodnie z ich logiką dzieci pasują do miejsca, które wybrały. Fascynujące jest obserwowanie postępów, które dzieci robią dzień po dniu i jak cieszą się nimi. Przedstawione 7 zabawek, które należą do najbardziej pożądanych, pomogą również Twoim maluchom rozwijać zdolności małej motoryki.
Piramida z trzciny cukrowej Roly Poly Pyramid Smoby
Układanki, wieże i piramidy to jedne z najbardziej znanych zabawek do rozwoju małej motoryki. Piramida z trzciny cukrowej, znanego na całym świecie francuskiego producenta zabawek Smoby, nie jest wyjątkiem. Kolorowa piramida składa się z podstawy z walcem, 5 krążków i kwiatka. Zadaniem dzieci jest nałożenie na podstawę krążków od największego do najmniejszego oraz umieszczenie na nim kwiatka, który również jest ruchomy. To wyzwanie dla osoby dorosłej jest bardzo proste, ale na początku może naprawdę pomóc dzieciom i jest idealne do początkowego rozwoju umiejętności motorycznych. Ponadto dzieci będą ćwiczyć logiczne myślenie, ponieważ będą musiały dojść do tego, który pierścionek jest największy, a który najmniejszy i który prawidłowo umieścić między nimi.
Krzesełko ze stolikiem do gier i zabaw Cotoons Smoby
Zdolności motoryczne można również rozwijać, siedząc wygodnie na własnym krześle. Dmuchane krzesełko dla dzieci od 6 miesiąca życia zapewnia im maksymalny komfort, a dzięki dydaktycznemu stolikowi także maksymalną rozrywkę. Zabawki na stole dydaktycznym mogą być przez dzieci pchane, obracane i w inny sposób uruchamiane ich funkcje dźwiękowe i świetlne. Na obrotowym kwiatku dzieci ćwiczą dotyk, ponieważ każdy liść kolorowego kwiatu ma inną strukturę – jeden przedstawia spiralę, drugi pasek, a na pozostałych są wystające kropki. Oprócz umiejętności motorycznych dzieci będą również ćwiczyć zdolności poznawcze, koncentrację, pobudzać wyobraźnię i poszerzać pole wyobraźni.
Interaktywna gra z liskiem Foxy Smart Smoby
Małą motorykę można również rozwijać za pomocą interaktywnych zabawek z edycji Smart firmy Smoby. Dowodem jest interaktywna gra z liskiem Foxy Smart, która zmusza dzieci do uruchomienia swoich umiejętności i zdolności, dzięki czemu dzieci uczą się kompleksowo rozwiązywać różne zadania już w młodym wieku. W przypadku tej gry ich zadaniem będzie doprowadzenie liska do mety za pomocą karteczek kierunkowych, które dzieci umieszczają na planszy – mapie. Gra w języku angielskim, francuskim i niemieckim pomoże dzieciom nie tylko w rozwoju małej motoryki, ale także w rozwoju wyobraźni przestrzennej, poprawi ich logiczne myślenie i nauczy podążać za wskazówkami podanymi przez liska. Ta inteligentna zabawka przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia i zadowoli szczególnie te dzieci, które opanowały już proste gry rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową i oczekują większych wyzwań.
Stożek balansowy z poduszką Cosy BIG
Patrząc na stożek balansowy BIG, prawdopodobnie niewielu przyjdzie do głowy, że taka zabawka może pomóc w rozwoju zdolności motorycznych. Stożek w prosty i szczególnie naturalny sposób pozwala na prawidłowy trening równowagi oraz poprawę zdolności motorycznych, dzieci mogą się w nim huśtać, kołysać, kręcić, ślizgać się na nim lub po prostu na nim siedzieć. Stożek balansowy dla dzieci został zaprojektowany tak, aby idealnie odpowiadał potrzebom dzieci z fizycznego i psychicznego punktu widzenia. W zabawny sposób wspiera prawidłową postawę, wzmacnia mięśnie, rozwija zręczność i precyzję.
Wieża z trzciny cukrowej Magic Tower Smoby
Składana wieża to jeden z klasyków wśród zabawek do rozwoju motoryki. Ta od Smoby zrobiona jest z trzciny cukrowej i składa się w 90% z materii organicznej. Kupując ją zatem, oprócz rozwoju motoryki małej, przyczyniasz się również do ochrony środowiska. Podczas zabawy dzieci ćwiczą i doskonalą swoje zdolności motoryczne, próbując zbudować wieżę z kolorowych kubków, z których każdy ma inny rozmiar. Zasada gry jest prosta, ale dzieci muszą się ich najpierw nauczyć. Po złożeniu wieży kubki można złożyć jeden w drugi według rozmiarów.
Drewniana gra Woodpecker Game Tender Leaf Toys
Drewniana gra Woodpecker Game z warsztatu brytyjskiej marki Tender Leaf Toys to wyjątkowa zabawka o pięknym designie, która w zabawny sposób zweryfikuje zdolności motoryczne dzieci. Ich zadaniem będzie wbicie drewnianych kulek w odpowiednie otwory w pieńku za pomocą drewnianego młotka. Wbite piłeczki wpadają do wnętrza pieńka skąd dzieci mogą je wyciągnąć i kontynuować zabawę, aż do znudzenia. Dzięki tej zabawie dzieci nauczą się prawidłowego chwytu młotka, a wbijając kulki uczą się panować nad własną siłą. Minimalistyczny, a zarazem uroczy design podkreślają kulki z wesołymi buziami oraz młotek z motywem dzięcioła.
Drewniany ślimaczek Color Pull-along Stacking Animal Eichhorn
Drewniany ślimaczek edukacyjny do ciągnięcia Color Pull-along ma znaczący wpływ na rozwój zdolności motorycznych, widzenia przestrzennego i logicznego myślenia. Ślimaczek jest na kółkach, więc dzieci mogą go wszędzie ciągnąć za sznurek. Jego skorupkę można zdjąć, a dzięki otworom o różnych kształtach dzieci mogą wkładać do niej drewnianą klocki. Zadaniem dzieci jest dopasowanie klocka o odpowiednim kształcie i włożenie go do otworu o tym samym kształcie. Po włożeniu wszystkich kostek, dzieci mogą opróżnić muszlę i wznowić grę lub mogą ponownie położyć muszlę na ślimaku i ciągnąć go za sznurek. Podczas ciągnięcia ślimak wydaje przyjemny dźwięk, ponieważ kolorowe klocki w jego muszli mieszają się ze sobą.