Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy, przynajmniej dla większości przyszłych rodziców. Imię danej osoby będzie mu towarzyszyć przez całe życie, dlatego nie należy lekceważyć jego wyboru. W przeszłości, gdy w rodzinie rodziło się dziecko, nadano mu imię przypadające na ten dzień. Dzisiejsi rodzice wybierają imiona, które podlegają trendom mody i globalizacji. Jakie były najczęstsze imiona dzieci w 2024 roku?
W niektórych rodzinach imiona przekazywane są z pokolenia na pokolenie i w tych gospodarstwach nie ma mowy o współczesnym nazwisku. Inni rodzice natomiast mają nadzieję, że wyjątkowe i ekstrawaganckie imię wyróżni ich dziecko na tle innych i podkreśli jego indywidualność. Wybierając imię dla dziecka, rodzice nie mogą uniknąć kłótni, ponieważ naturalne jest, że przyszła mama i ojciec mają w tej kwestii nieco odmienne zdanie. Ale o tym innym razem. Już dziś możesz wspólnie z nami sprawdzić, jakie imiona dominowały wśród dzieci urodzonych w 2024 roku. Wyniki zapewne Cię nie zaskoczą, ale mogą ułatwić wybór imienia dla przyszłego dziecka.
Dobrze dobrana para
Sofia i Jakub królują słowackimi imionami od kilku lat. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rzeczpospolitej Polskiej te dwie nazwy dominują od 2010 r., a jedynymi wyjątkami są lata 2014, 2015, 2020 i 2021. Według zaktualizowanych statystyk Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rzeczpospolitej Polskiej na dzień 30 listopada 2024 r. imię Sofia otrzymało 558 dzieci, a od początku roku do końca listopada urodziło się 793 Jakubów. Choć popularność tych imion maleje w porównaniu z poprzednimi latami, Sofia i Jakub nadal stanowią zgraną parę. Firmy z pierwszej dwudziestki to następujące nazwy:
Najpopularniejsze imiona żeńskie w 2024 roku:
- Sofia - 558
- Eliszka – 526
- Nina - 493
- Emma - 439
- Wiktoria - 435
- Sara - 409
- Oliwia - 380
- Natalia - 379
- Nela – 370
- Diana - 362
- Hana – 344
- Mia - 323
- Ema - 301
- Anna - 291
- Tamara – 289
- Laura - 281
- Timea- 275
- Julia - 251
- Karolina – 240
- Krystyna – 232
Najopularniejsze imiona dla chłopców w 2024 roku:
- Jakub – 793
- Samuel – 716
- Adam – 673
- Oliwier – 634
- Michał – 569
- Tomasz – 544
- Szymon – 511
- Filip – 467
- Tobiasz – 444
- Marcin – 432
- Mateusz – 430
- Łukasz - 411
- Maciej– 406
- Dawid - 386
- Aleks – 380
- Damian – 373
- Matias – 363
- Ryszard – 359
- Jan – 347
- Patryk – 332
Źródło foto: Freepik
Jakub o silnej woli i tajemnicza Sofia
Są dwie grupy rodziców – ci, którzy nadają swojemu dziecku imię na podstawie „lajków” i tacy, którym zależy także na znaczeniu i pochodzeniu imienia. Wcześniej czy później Twoje dziecko zacznie pracować detektywistycznie i zacznie szukać pochodzenia swojego imienia. Czym charakteryzują się trzy najlepsze imiona zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców?
Sofia
Pierwotnie greckie imię oznaczające mądrość. Uważa się, że pierwszym nosicielem tego imienia był mityczny święty. Mówi się, że Sofie są miłymi towarzyszkami i lubią się bawić. Są też nieco tajemnicze, często o czymś myślą i obserwują otoczenie. Imię Sofia było popularne już w średniowieczu, zwłaszcza na dworze królewskim, a jego popularność znalazła odzwierciedlenie także w brytyjskiej rodzinie królewskiej w XVIII wieku. W USA zaczęło zyskiwać popularność w latach 90. XX wieku, a w naszym kraju od 2003 roku należy do najpopularniejszych imion. Na Słowacji Sofia swoje imieniny obchodzi 15 maja wraz z Zofią, co jest słowacką formą imienia najpopularniejsze imię żeńskie.
Eliszka
Eliszka jest pochodzenia hebrajskiego i jest rodzimą formą imienia Elžbeta w Nowym Testamencie. W języku hebrajskim Eliszkę nazywalibyście Elichevą, co w tłumaczeniu oznacza oddaną Bogu. Eliszki są kobiece i poczciwe, ale podobno bywają zarozumiałe i podatne na luksus. Nosiciele tego imienia mają o sobie wysokie mniemanie i zawsze są w centrum uwagi. Dlatego nigdy nie są sami, ale nie potrzebują też hejterów. Co ciekawe, ta szczególna forma imienia Eliška występuje wyłącznie na Słowacji i w sąsiednich Czechach. Eliszki obchodzą swoje imieniny 7 października.
Nina
Nosiciele imienia Nina owiane są tajemnicą, podobnie jak pochodzenie ich imienia. Nina to typowo rosyjskie imię, ale prawdopodobnie wywodzi się od greckiego miasta Niniwa. Włoskie pochodzenie tego imienia jest również tradycyjne - we Włoszech Nina jest skrótem od imion Antonina, Giannina lub Giovannina. Niny są szlachetne, pełne wdzięku i bardzo wrażliwe, co wiąże się również z tym, że łatwo ulegają wpływom. Dlatego mają tylko wąski krąg przyjaciół, ale nawet oni mogą dręczyć ich swoją tajemnicą. Jeśli masz w domu Ninę (lub zastanawiasz się nad tym imieniem), zaplanuj uroczystość 12 lipca.
Jakub
Imię męskie Jakub pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza drugiego człowieka, dosłownie trzymającego się za piętę. Nosicielami tego imienia są ludzie czynu, którzy wiedzą, czego chcą i w końcu to osiągają. Są przekonujący i mają silną wolę, nie tolerują ograniczeń wolności. Te niezwykle silne osobowości pragną podziwu i należy uważać na ich wybuchową naturę. Jakubowie są świetnymi przywódcami, co zwykle objawia się już w szkole wśród kolegów. Jacobowie obchodzą swoje imieniny 25 lipca.
Samuel
Imię Samuel pochodzi od hebrajskiego „sh(e)muél” i oznacza imię Boga Sam potrafi dawać miłość i miłość z pasją już w młodym wieku wiedzą, kim chcą zostać i są skazani na sukces artystyczny sferze, ale także w sprawiedliwości Samuelowie są dobrymi towarzyszami i zjednają Cię swoją wciągającą i inteligentną rozmową 2016 i 2018, kiedy Samuel spadł na 4. miejsce. Imieniny Samuela przypadają na 26 sierpnia.
Adam
Adam, człowiek z gliny, czyli ziemianin, był pierwszym człowiekiem stworzonym przez Boga. Imię to pochodzi od hebrajskiego słowa „myślę, że” i w Polsce w 2024 roku otrzymało je 673 chłopców. Nosiciele tego imienia radzą sobie nawet w trudnych sytuacjach i nie poddają się bez walki. Adamowie celowo realizują swoje marzenia, w związkach mogą się jedynie potykać – twierdzą, że nie zawsze potrafią wybrać odpowiedniego partnera. Oprócz prezentów świątecznych Adam znajduje pod choinką także prezent urodzinowy, ponieważ swoje święto obchodzi 24 grudnia.
Nowoczesne vs. tradycyjne
Patrząc na kalendarz, bystre oko z pewnością nie umknie współczesnym imionom, których jest coraz więcej. Rodzice tych dzieci chcą, aby ich potomstwo wyróżniało się na tle wielu Sophii i Jacobów, gdy zostaną przedstawieni. Podczas gdy liczba Josephów, Stefanów i Ani wciąż maleje, rośnie liczba nazwisk o międzynarodowym brzmieniu. Wystarczy spojrzeć na pierwszą pięćdziesiątkę nazwisk, gdzie na sam szczyt weszli chłopcy o imieniu Mateo (również forma Matteo), Teo, Leo, Noel, Artur, Markus, Alex czy Mathias. Wśród imion żeńskich popularność zyskują Noemi, Emily, Zara, Vivien, Melisa, Lara i Jasmina.
Spodziewasz się podwyżki i nie podoba Ci się ani jedno nazwisko na liście lub w kalendarzu? Możesz poprosić o wpisanie do rejestru nietypowego imienia. Obowiązuje jednak kilka zasad – prawodawstwo polskie pozwala na wpisanie nie więcej niż trzech imion, przy czym imię dziecka nie może być obraźliwe ani bezosobowe. Nie może też pasować do imienia starszego dziecka. Nie pozwalają nawet na wpisanie imienia męskiego dla dziewczynki i żeńskiego dla chłopca, problem można też napotkać przy próbie wpisania swojskiej formy imienia.
Nadal obowiązuje, że ubiegając się o rejestrację imienia nietradycyjnego wystarczy dowód, że dana nazwa występuje w innym kraju. Dowodem są na przykład imiona żeńskie Lotta, Fausta, Aurora, Nerea, Nilla, Sania oraz imiona chłopięce Enriko, Jacob, Emir, Liam, Migel czy nawet Orion. Tak, takie imiona nosiły także dzieci urodzone w 2024 roku.
Wszystkim dzieciom, bez względu na imię, życzymy wielu sukcesów, miłości, zdrowia i szczęścia w życiu.