Jak złagodzić niepokój dziecka już od pierwszego dnia w przedszkolu

  Kategorie: Pierwsze lata dziecka,
7 min
06. wrz'24
Pierwszy dzień w przedszkolu zawsze wiąże się z dwoma uczuciami – entuzjazmem i nerwowością. Odczują to zarówno dzieci, jak i rodzice, wszak to duży krok w życiu Twojego nowego przedszkolaka. Ułatw dzieciom rozpoczęcie przedszkola i przygotuj je zawczasu na to, co je czeka.
 
Niepokój związany z nowymi, nieznanymi rzeczami i wydarzeniami jest naturalny i rodzice powinni wykazać się wyrozumiałością. Wspomniany lęk odczuwają także dzieci, więc nie dotyczy on tylko dorosłych. Wyobraź sobie, jak to musi być, gdy dziecko nagle nie ma wyboru i musi opuścić znane mu środowisko domowe i spędzić cały dzień w obcym środowisku w obecności nieznanych mu nauczycieli i rówieśników.
 
Na dzieci czekają nowi przyjaciele, nowe zabawki, nowe zasady i nowy plan dnia. Wszystko to niesie ze sobą nowe oczekiwania, ale bez obecności rodziców i rodzeństwa, którzy byli tam zawsze, aż do teraz. Nic więc dziwnego, że pierwsze dni w przedszkolu dla wielu dzieci potrafią być pełne łez, nerwowości, strachu i… niepokoju. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym zarówno rodzice, jak i nauczyciele mogą ułatwić dzieciom rozpoczęcie nauki w przedszkolu oraz złagodzić ich strach i niepokój w ciągu pierwszych kilku dni.

Nie kładź zbyt dużego nacisku na znaczenie dnia D duży nacisk

Często to rodzice (w tym także dziadkowie) przywiązują dużą wagę do pierwszego dnia w przedszkolu. Tak, to ogromny kamień milowy w życiu dziecka, ale to właśnie przypomnienie o znaczeniu tego dnia najczęściej wywołuje u dzieci niepokój. Cała uwaga skupiona jest na dziecku, wszyscy mu nieustannie przypominają, że niedługo pójdzie do przedszkola i jest już dużą dziewczynką/dużym chłopcem. Takie zachowanie zwiększa nerwowość dziecka i na pewno mu nie pomaga, wręcz przeciwnie.
 
Spróbuj zmienić taktykę i porównaj przedszkole z czymś, co dzieci już dobrze znają. Może to być np. plac zabaw, który często odwiedzasz, wspomnij, że dzień w przedszkolu wygląda podobnie do dnia spędzonego z przyjaciółmi itp. Wyjaśnij dzieciom, że przedszkole będzie miejscem, w którym będą mogły nawiązywać przyjaźnie i dobrze się bawić, tak jak było to w przedszkolu, jeśli do nich uczęszczały. Staraj się nie robić wielkiego halo z pierwszego dnia w przedszkolu, przynajmniej w obecności dziecka.
Źródło foto: Freepik

Połącz przedszkole ze środowiskiem domowym

Niektóre przedszkola organizują spotkania rodziców i dzieci z nauczycielami na długo przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dowiedz się, czy Twoje przedszkole również organizuje takie wydarzenie. Jeżeli tak nie jest, poproś dyrekcję przedszkola o wizytę z dzieckiem i wyjaśnij zaistniałą sytuację z możliwym niepokojem.
 
W niektórych przedszkolach znajdują się nawet tablice ze zdjęciami rodzinnymi dzieci, które również przyczyniają się do złagodzenia niepokoju i tęsknoty za domem. Nieprzyjemne odczucia związane z wejściem do nieznanego otoczenia możesz także usunąć, prosząc przedszkole o harmonogram codziennych zajęć. W ten sposób Ty i Twoje dzieci będziecie mogli wcześniej przećwiczyć zwykły dzień w przedszkolu już w domu.
 

Przeczytajcie wspólnie książkę o rozpoczęciu przedszkola

Rodzicom może się wydawać, że czytanie książek nie pomaga znacząco, ale tak nie jest. Książki dla dzieci często poruszają ważne tematy i pomagają dzieciom radzić sobie z różnymi zmianami, przez które przechodzą. Początek przedszkola nie jest wyjątkiem.
 
Znajdź książkę poruszającą ten temat i czytaj ją wielokrotnie ze swoimi dziećmi. Główni bohaterowie książki przeżyją uczucia, których doświadczają także Twoje dzieci, a w książce na pewno znajdziesz kojące słowa, które pomogą dzieciom w walce ze strachem.
 

Zminimalizuj swój własny niepokój

Niepokoju pierwszego dnia w przedszkolu nie unikają nawet rodzice. To także duża zmiana dla nich, szczególnie dla matek, które trzy lata spędziły z dziećmi w domu, a teraz czekają, aż wrócą do pracy. Jest zatem zrozumiałe, że rodzice również doświadczają sprzecznych uczuć i również muszą sobie z nimi radzić. Dlatego staraj się minimalizować swój niepokój, a zwłaszcza nie okazuj go przy dzieciach.
 
Pamiętaj, że dzieci przyzwyczajają się do nowych rzeczy szybciej niż dorośli, a Twój maluch w końcu poczuje się w przedszkolu jak ryba w wodzie. Niektórym dzieciom może to zająć trochę więcej czasu niż innym, ale faktem jest, że dzieci w końcu przyzwyczają się do nowego środowiska i Ty także przyzwyczaisz się do zmiany. Jeżeli wróciłeś do pracy, skup się na zespole, obowiązkach służbowych i pamiętaj, że w przedszkolu dziecko jest pod dobrą opieką, a po godzinach pracy spotkasz się z nim ponownie i wspólnie porozmawiacie o wszystkim, czego doświadczył w przedszkolu przedszkole.
 

Pożegnaj szybko, ale z miłością

Najtrudniejsze dla obu stron jest pożegnanie po pierwszym oddaniu dziecka do przedszkola. Ważne jest, aby zapewnić go, że wrócisz, ale nie przedłużaj niepotrzebnie pożegnania. Pozostanie z dzieckiem tylko utrudni mu opuszczenie domu i może sprawić, że następnym razem będzie płakać jeszcze bardziej. Spróbuj odejść, nawet jeśli dziecko płacze, bez względu na to, jak bolesne jest to. Najprawdopodobniej dzieci szybko o Tobie zapomną (tak, wiemy, ta myśl jest bolesna) i natychmiast zaczną spotykać się z rówieśnikami.
 
Takie pożegnania i wyjazdy są łatwiejsze, jeśli Twoje dziecko ma już za sobą wakacje u dziadków czy chrzestnych i mogło spędzić kilka godzin bez Ciebie. Dlatego też dobrze jest zapewnić sobie i dziecku trochę czasu podczas urlopu macierzyńskiego. Wskazane jest przyzwyczajenie się do stopniowej separacji, która prędzej czy później nastąpi, z dużym wyprzedzeniem.

Źródło foto: Freepik

Dowiedz się, czego boją się dzieci

Z małymi dziećmi można szczerze porozmawiać. Zapytaj ich, czego konkretnie się boją. Że nie wrócisz? Albo że ktoś będzie dla nich niedobry? Czy boją się nowego otoczenia i boją się, że nie będą w stanie znaleźć toalety? Mogą obawiać się, że nie będą w stanie spłukać toalety, umyć rąk, zawiązać sznurowadeł itp. Nawet dzieci mają swoje lęki i z pewnością nie należy ich lekceważyć. Dowiedz się, jakie są konkretne obawy Twojego dziecka i popracuj nad nimi wcześniej. Poinformuj o nich także nauczycieli i w razie potrzeby poproś ich o pomoc.

Zaufaj nauczycielom

Twoje dziecko nie będzie jedyną osobą w klasie doświadczającą lęku separacyjnego i nie będzie pierwszą osobą, którą nauczyciele pocieszą. Nauczyciele są przygotowani na takie sytuacje i nie jest to pierwszy ani ostatni raz, kiedy się z nimi spotykają. Spróbuj im trochę zaufać, że zaopiekują się Twoim dzieckiem i nie pozwolą mu cierpieć. W przedszkolu na dzieci czekają poranne rutyny, piosenki, gry i inne ciekawe zajęcia, które odwrócą ich uwagę i pomogą szybko zaaklimatyzować się w nowym środowisku.

Nie zapomnij o swojej ulubionej zabawce

Każde dziecko ma prawo zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę, przy której czuje się bezpiecznie i spokojnie. Być może będzie musiał zostawić ukochanego, pluszowego misia w szafie lub w łóżeczku, ale sama bliskość zabawki może zapewnić dzieciom ukojenie.

Nie dawaj dzieciom ultimatum

Niektóre dzieci pozbywają się lęków już od pierwszego dnia w przedszkolu, u innych może to zająć dłużej, nawet kilka dni. Są też dzieci, u których łzy i strach przed przedszkolem potrafią trwać tygodniami. Każde dziecko inaczej postrzega tę zmianę, więc inny będzie także czas adaptacji do przedszkola. Nie wywieraj na dzieci presji i nie wyznaczaj im limitu czasu, w którym muszą po kolei oswajać się z nowymi warunkami.
 
Daj dziecku czas i zapewnij je, że uczucia, których doświadcza, są naturalne i że można je odczuwać. Zanim się zorientujesz, Twój niechętny przedszkolak będzie już nie mógł się doczekać przedszkola i prawdopodobnie zdarzy się sytuacja, że ​​nie będzie chciał z niego wychodzić. Niezależnie od tego, czy lęk przed przedszkolem Twojego dziecka będzie trwał kilka dni, czy kilka miesięcy, będzie to faza, przez którą Twoje dziecko przejdzie i wkrótce będziesz mieć w domu pewnego siebie przedszkolaka.