Temperatura na Słońcu jest tak wysoka, że nawet sobie tego nie wyobrażamy. Tylko niewielka część wypromieniowanego ciepła dociera do nas, na Ziemię, ale nawet ona może wyrządzić w organizmie dziecka wiele szkody. Jak niezawodnie chronić dzieci przed niebezpiecznymi, palącymi promieniami słonecznymi, czym je smarować oraz czy i kiedy szukać pomocy medycznej?
Lato oficjalnie rozpoczęło się już 21 czerwca, a słońce radośnie przypieka już od początku wakacji. Teoretycznie wszyscy rodzice wiedzą, jak chronić swoje dzieci przed słońcem, ale w codziennym pośpiechu wielu o tym zapomina. Przypomnijmy sobie zalecenia, które pomogą Ci uniknąć poparzeń słonecznych, a w najgorszym przypadku wizyty u lekarza.
Skuteczna ochrona
W letnich miesiącach naprawdę trudno jest utrzymać dzieci w czterech ścianach. Dzieciom trudno wytłumaczyć, że w najgorętszej porze dnia - między godziną jedenastą a trzecią - ze względów zdrowotnych powinny unikać światła słonecznego. Stosowanie odpowiedniego kremu do opalania jest możliwe już dla niemowląt od 6 miesiąca życia. Krem nakłada się na skórę wystawioną na słońce i nie omija się takich miejsc jak uszy, szyja, usta i tył nóg, które mogą bardzo szybko ulec poparzeniu.
Nie lekceważ wyboru odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego, dzieci naprawdę zasługują na stuprocentową ochronę. Możesz liczyć na wysokiej jakości i sprawdzone kremy do opalania o SPF powyżej 15, które chronią skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Kompozycja musi zawierać awobenzon, który blokuje promienie UVA, lub dwutlenek tytanu i tlenek cynku, który nie przepuszcza jednocześnie promieni UVA i UVB.
Niezbędnym elementem garderoby dziecka w letnim okresie jest odpowiednia odzież. Zwiewna, wykonana z naturalnych materiałów i jasna. W przeciwieństwie do ciemnych kolorów, jasne odbijają promienie słoneczne. Upewnij się, że głowa Twojego dziecka jest chroniona przez czapkę i załóż mu okulary przeciwsłoneczne. Czy to w piaskownicy, czy na plaży, nie pozwalaj dzieciom biegać boso po gorącym piasku i kamyczkach.
Nawodnienie od środka
Krem przeciwsłoneczny chroni Twoją skórę przed promieniami słonecznymi i jednocześnie ją nawilża. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu również od wewnątrz. Reżim picia dla dzieci (a także dorosłych) w letnim upale powinien być na pierwszym miejscu. Ważne jest, aby dzieci regularnie otrzymywały odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia w postaci czystej wody, herbatek ziołowych, bulionów warzywnych oraz, w przypadku karmienia piersią, mleka matki.
A ile płynów powinny dzieci spożywać w ciągu dnia? W przypadku noworodków mówimy o 50-75 ml/kg wagi, dla niemowląt to 100-140 ml/kg, a dzieci od 1 do 3 roku życia powinny pić 80-120 ml/kg dziennie. Podczas letnich upałów wartości te śmiało można potroić. Unikaj słodkich, gazowanych napojów, które nie są częścią zalecanego reżimu picia. Wręcz przeciwnie - potrafią odwodnić organizm, nie mówiąc już o tym, że są pustymi kaloriami i niepotrzebnymi cukrami.
Uwaga na symptomy
Możesz robić wszystko dobrze, trzymać się wszystkich rad i zaleceń, a Twoje dziecko i tak doznało udaru cieplnego lub podejrzewasz, że mogło dostać? Dzieci często nie zdają sobie sprawy, że jest im gorąco, są spragnione i zmęczone. Duszność, przyspieszone tętno czy sucha skóra mogą być oznaką nie tylko zmęczenia po grze, ale także udaru cieplnego. Oprócz tych objawów należy zwracać uwagę na podwyższoną temperaturę, która może wzrosnąć do 41°C, nudności, wymioty, bóle głowy, uczucie dezorientacji i brak pocenia się.
Nawet przy najmniejszym podejrzeniu udaru cieplnego przenieś malucha w cień, w chłodne i ciche miejsce i schłódź maluszka zimnym napojem (czysta woda) lub zimnymi okładami. Pomóc może również delikatna wiaterek, ale nie przeciąg. Zastosuj zimne okłady w pachwinie, na szyi, nadgarstkach i kostkach (skuteczny jest również lód zawinięty w ręcznik). Możesz przykryć dziecko mokrym ręcznikiem i obserwować, czy jego stan się poprawia. Jeśli nie - nie czekaj dłużej i natychmiast wezwij pomoc medyczną.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jaka jest różnica między UVA i UVB?
Promienie ultrafioletowe UVA powodują brązowienie skóry, promienie ultrafioletowe UVB powodują jej oparzenia. Ale nie daj się zwieść – nawet piękna brązowa opalenizna spowodowana promieniami UVA oznacza, że komórki skóry zostały uszkodzone przez światło słoneczne. Do tej pory uważano, że choroby skóry (w tym rak skóry) są spowodowane wyłącznie promieniowaniem UVB, ale ostatnie badania potwierdziły, że promienie UVB są równie szkodliwe.
Co znaczy SPF? Czy jego wyższa wartość automatycznie oznacza, że jest efektywniejszy?
Skrót SPF oznacza stopień ochrony skóry przed promieniowaniem i wskazuje na skuteczność ochrony przeciwsłonecznej w zapobieganiu poparzeniom słonecznym. Jeśli skóra Twojego dziecka zaczerwieni się na słońcu w ciągu 10 minut, SPF 15 wydłuży ten czas x 15, co oznacza, że maluch będzie chroniony przed słońcem przez 150 minut. Kremy o współczynniku ochrony SPF 15 blokują 93% promieni UVB, a przy większej liczbie współczynnika ilość procentów również wzrasta. SPF 30 blokuje 97% promieniowania UVB, a SPF 50+ chroni skórę w 98%.
Od jakiego wieku można aplikować dziecku krem do opalania?
Skóra dzieci jest bardzo wrażliwa i łatwo wchłania różne substancje chemiczne wchodzące w skład filtrów przeciwsłonecznych, dlatego należy unikać ich stosowania przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Kremu do opalania używaj na niezbędnych partiach ciała, a dzieci chroń raczej w inny sposób - za pomocą ubrania, baldachimu na wózku, przebywania w cieniu.
Nasza rodzina ma ciemniejszą karnację. Czy w tym przypadku też używać kremu ochronnego?
Tak. Ciemniejszy kolor skóry nie uchroni Ciebie ani Twoich dzieci przed poparzeniem słonecznym, zapewni jedynie, że nie zauważysz zmian na skórze w odpowiednim czasie i możesz trafić do szpitala z udarem cieplnym lub oparzeniami. Nie ma znaczenia, czy Twoje dzieci mają alabastrowy, oliwkowy czy karmelowy kolor skóry – przez cały czas muszą być chronione.
Czy moje dzieci muszą nosić okulary przeciwsłoneczne? Czy jest to tylko taka moda?
Okulary przeciwsłoneczne chronią bardzo wrażliwą skórę wokół oczu, która jest również podatna na promieniowanie UV. Możesz zakryć ubraniem prawie całe ciało dziecka, ale twarz pozostaje niezabezpieczona. Właśnie do tego nadają się okulary przeciwsłoneczne, które są na rynku w rozmiarach dziecięcych, a dzięki nim możesz chronić nie tylko skórę wokół oczu, ale także wzrok niemowląt, które są wrażliwe na intensywne światło słoneczne.
Co robić, jeśli dziecko dozna poparzeń?
Natychmiast przenieś dziecko do chłodnego, ciemnego pokoju, podaj płyny i stosuj zimne okłady, aby złagodzić ból, obrzęk i swędzenie. Skontaktuj się z pediatrą, jeśli dziecko ma mniej niż rok. Skontaktuj się z nim również, jeśli ma ponad rok, a po przebywaniu na słońcu wystąpiły pęcherze, silne bóle głowy, dziecko jest ospałe i ma gorączkę.