Noszenie niemowląt nie jest na świecie niczym nowym, ale prawdą jest, że w ostatnich latach na ulicach widzimy znacznie więcej rodziców z niemowlętami zawieszonymi na piersi lub plecach. Też masz zamiar,, ale nie wiesz jak zacząć? Nasz przewodnik zawiera wszystkie potrzebne informacje, od korzyści zdrowotnych po porady i wskazówki dotyczące prawidłowego noszenia niemowlęcia.
Wiele korzyści płynących z noszenia
Obecność dziecka w bliskiej odległości od rodzica (a taką niewątpliwie jest noszenie) ma wiele korzyści nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Prawdą jest, że zalety te nie zostały jeszcze w pełni naukowo zbadane, ale na ich korzyść z pewnością przemawiają zadowoleni rodzice, którzy postanowili „wyciągnąć” dziecko z wózka i zacząć je nosić.
Niewidzialny czwarty trymestr
Nie słyszałaś jeszcze o czwartym trymestrze? Mówiąc najprościej, jest to okres po urodzeniu dziecka, podczas którego maluch wciąż się rozwija, rośnie i uczy poruszania się po świecie. Przyjście na świat jest dla dziecka stresujące, a po dziewięciu miesiącach rozwoju wewnątrzmacicznego noworodek nie czuje się bezpiecznie w szerokim, otwartym świecie. Bliska bliskość rodzica wsparta chustą lub nosidełkiem uspokaja dziecko i przynosi mu tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa i miłości.
Mniej płaczu
Znalezienie sposobu na skuteczne powstrzymanie płaczu dziecka jest jednym z najtrudniejszych elementów rodzicielstwa. Nie licz na to, że noszeniem całkowicie zatrzymasz płacz, ale możesz zmniejszyć zarówno jego częstotliwość, jak i intensywność. Badania kliniczne przeprowadzone przez pediatrów z 1986 roku wykazały już, że sześciotygodniowe dzieci noszone przez 3 godziny dziennie płakały do 43% rzadziej, a w godzinach wieczornych (od 16:00 do północy) nawet do 51% rzadziej, niż dzieci w tym samym wieku, których rodzice nie nosili.
Należy zauważyć, że badania dotyczyły głównie noszenia dziecka na rękach, a w chuście lub nosidełku. Warto jednak spróbować ponosić maluszka w chuście, nie wspominając już o tym, że będziesz miała wolne ręce i nie będziesz musiała stresować się tym, co dziecko robi - przecież zawsze będzie przy Tobie.
Korzyści zdrowotne
Kontakt „skóra do skóry” ma niewątpliwe zalety już zaraz po porodzie i powinien być praktykowany szczególnie w przypadku wcześniaków. Bliskość fizyczna pomaga regulować bicie serca i oddychanie dziecka podczas pobytu na oddziale intensywnej terapii noworodka. Z tego punktu widzenia kontakt „skóra do skóry” ma również sens w przypadku dzieci urodzonych w terminie, które przebywają w domu z rodzicami. Możesz położyć dziecko na swojej nagiej klatce piersiowej lub przypiąć je w specjalnej kangurce, która jeszcze bardziej wzmacnia bezpośredni kontakt z rodzicem.
Ułatwia karmienie piersią
Wiele mam na pewno zgodzi się z nami, gdy powiemy, że noszenie dziecka ułatwia jego karmienie piersią. Wystarczy odpowiednio ułożyć dziecko, a gdy przyjdzie pora karmienia, cały proces od początku do końca jest znacznie łatwiejszy. Karmienie piersią w chuście zapewnia mamie komfort i prywatność, zwłaszcza w miejscach publicznych lub na wyjazdach, a także ułatwia karmienie na żądanie.
Wzmacnia więzi rodzicielskie
Nadawanie na tych samych falach co noworodek nie zawsze jest łatwe (i nie ma wstydu przyznać się do tego). Więź między dzieckiem a rodzicem jest pielęgnowana i wzmacniana już przez samo trzymanie maluszka blisko ciała. Nauczysz się lepiej rozumieć dziecko, które jest w Twojej bezpośredniej bliskości, bo nie umknie Ci żaden ruch czy dźwięk. W efekcie nauczysz się odróżniać, czy dziecko jest zmęczone, głodne, czy trzeba je przewinąć. Szczególnie ojcowie czują czasem, że nie nawiązują z dzieckiem takiej więzi jak matki, a noszenie dzieci na rękach jest jednym ze sposobów, aby temu zaradzić.
Ułatwia codzienne życie
Kiedy trzymasz dziecko, jesteś automatycznie zajęta. Noszenie go w nosidełku lub chuście uwalnia ręce i umożliwia wykonywanie innych czynności. Szczególnie docenią to aktywni rodzice, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu i lubią robić kilka rzeczy na raz. Chcesz gotować lub sprzątać, ale masz na rękach dziecko? Opatul go w chustę! Noszenie dziecka ułatwia również przemieszczanie się, zwłaszcza w dużym mieście. Nie musisz się taszczyć wózka w transporcie publicznym - możesz po prostu wygodnie wsiąść z dzieckiem przymocowanym do klatki piersiowej i cieszyć się swobodą.
Czy noszenie dziecka jest bezpieczne?
Jak ze wszystkim, tak i tutaj - istnieją dobre i złe sposoby noszenia dziecka. Granice między tym, co bezpieczne a co nie, są czasami bardzo cienkie. Najważniejszą rzeczą jest dobranie odpowiedniego sposobu noszenia, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i wiekowi dziecka. Szybko zapamiętasz zasady bezpiecznego noszenia dziecka, dzięki metodzie T.I.C.K.S. (z angielskiego - kleszcze):
- T (tight) - tesne: Dziecko powinno być w nosidełku wyprostowane i ciasno owinięte/zapięte, aby nie przewracało się na boki i aby jego głowa nie kołysała również nie kołysała się niebezpiecznie na boki. Głowa dziecka musi znajdować się w jednej linii z kręgosłupem, a dziecko nie może być nienaturalnie zgiętej pozycji.
- I (in view at all times) – zawsze w zasięgu wzroku: Twarz dziecka musi być zawsze widoczna. Jako rodzic zawsze musisz mieć oko na swojego malucha, aby monitorować jego reakcje.
- C (close enough to kiss) – pocałunek w główkę: Dziecko jest prawidłowo ułożone w nosidełku, jeśli możesz z łatwością pochylić się i pocałować go w czubek głowy.
- K (keep chin of chest) – kontrola brody i klatki piersiowej: Między brodą a klatką piersiową dziecka musi być odstęp co najmniej na dwa palce. Oznacza to, że dziecko nie może być zbyt mocno ściśnięte w nosidełku, a broda nie może dotykać klatki piersiowej.
- S (supported back) – stałe wsparcie kręgosłupa w nosidełku: W pozycji pionowej dziecko powinno być wygodnie oparte o ciało człowieka, który go nosi. Nosidełko nie może być zamocowane zbyt ciasno, ale też zbyt luźno. Nie powinnaś czuć, że podczas noszenia dziecko trzeba stale podtrzymywać.
Rodzaje dziecięcych nosidełek
Obecnie na rynku jest wiele nosidełek. To, na który się zdecydujesz, zależy od kilku czynników – wieku i wielkości dziecka, budowy ciała, budżetu, ale także osobistych preferencji.
Chusta miękka
Miękka chusta jest w zasadzie długim kawałkiem materiału wykonanym z mieszanki bawełny i lycry. To miękkie nosidełko owija się wokół własnego ciała, a następnie umieszcza w nim dziecko. Ze względu na rodzaj tkaniny ten typ jest szczególnie odpowiedni dla mniejszych dzieci. Jeśli nigdy nie wiązałaś chusty dla niemowląt, prawdopodobnie będziesz miała problem z umocowaniem dziecka w miękką chustę, ale wymaga to tylko trochę czasu i praktyki. Jeszcze przed tym warto poćwiczyć na lalce lub poduszce.
Chusta tkana
Niezainteresowani prawdopodobnie na pierwszy rzut oka nie zobaczą żadnej różnicy między miękkim a tkanym szalikiem, ale taki są. Chusta tkana (jak sama nazwa wskazuje) wykonana jest z innego materiału. Ten ostatni jest sztywniejszy i bardziej ustrukturyzowany, co pozwala rodzicom na wygodniejsze noszenie większych niemowląt i małych dzieci. Chusty tkane są wygodniejsze niż chusty miękkie, ale mogą być nieco trudniejsze do zawiązania.
Chusta Ring Sling
Ten rodzaj chusty nosi się na jednym ramieniu i jest wykonana z mocnej tkaniny i pierścienia (z angielskiego ring - kółko, pierścień), przez który przewlekamy chustę, aby zabezpieczyć dziecko. Ten typ nosidełka może powodować obciążenie jednej strony ciała, zwłaszcza jeśli nosisz dziecko tylko na jednej stronie lub używasz go przez dłuższy czas. Nosidełko Ring Sling jest jednak łatwo przenośne i proste w obsłudze.
Nosidełko Meh Dai
Nosidełko Meh dai (zwane również Mei Tai) jest w zasadzie hybrydą pomiędzy klasyczną chustą a solidnym nosidełkiem. Nosidełko jest bez sprzączek, co oznacza, że jest wiązane i nie zapina się. Szelki są często szerokie, a nawet wyściełane, aby zapewnić maksymalny komfort. W skład wchodzi również oparcie dla dziecka. Ten rodzaj nosidełka jest bardzo wygodny i praktyczny, można go używać również z dziećmi starszymi.
Ergonomiczne nosidełko z klamrami
Nosidełko zawiera paski, sprzączki, wyściółkę i oparcie, dzięki czemu dopasowuje się do różnych grup wiekowych dzieci. Najczęściej noszone są z przodu ciała, ale można też znaleźć takie, które można zapiąć z tyłu lub nawet z boku. Nosidełka ergonomiczne są bardzo praktyczne, bez problemu włożysz do nich dziecko i zabezpieczysz je. Te solidne nosidełka przeznaczone są głównie dla starszych dzieci, dlatego chcąc nosić w nich mniejsze dziecko, należy poszukać nosidełka ze specjalną wkładką dla noworodka.
Jak nosić niemowlę
Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju nosidełko wybierzesz. Przed użyciem jakiegokolwiek typu przeczytaj wszystkie załączone informacje i nie wahaj się skontaktować z doświadczoną w tym temacie mamą lub społecznością ludzi, którzy mogą pomóc.
Porady dotyczące noszenia noworodków
Niemowlęta mogą być noszone w chuście już od urodzenia pod warunkiem, że nie występują żadne przeciwskazania zdrowotne (Twoje lub dziecka), a dziecko waży co najmniej 3,5 kg. Na tym etapie najlepszy jest miękka chusta. Zawsze upewnij się, że widzisz buzię owiniętego dziecka, zwłaszcza jeśli nie ukończyło jeszcze 4 miesiąca życia.
Im dziecko będzie starsze, tym bardziej będzie chciało poznawać otaczający je świat. Można to zrobić nie tylko z wózka, ale także z chusty czy nosidełka. Istnieją sposoby, jak przywiązać dziecko twarzą skierowaną w stronę otaczającego go świata, potrzeba tylko trochę więcej doświadczenia. Ergonomiczne nosidełka zaprojektowane specjalnie do noszenia z przodu są lepiej przystosowane do noszenia dziecka odwróconego plecami do Ciebie.
Porady dotyczące noszenia dzieci starszych
Starsze niemowlęta i małe dzieci możesz nosić też na plecach. Najbardziej odpowiednie do tego jest nosidełko ergonomiczne, które pozwala położyć dziecko na boku i ostrożnie przełożyć je na plecy. Brzmi to skomplikowanie i właśnie to zniechęca wielu rodziców do noszenia dzieci, ale tak naprawdę wystarczy kilka prób.
Noszenie dziecka to znacznie więcej niż tylko aktualny trend czy modny dodatek. Noszenie w chuście lub nosidełku ma szereg korzyści zdrowotnych, wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem oraz daje większy komfort i swobodę.