Czy Ty i Twój partner staracie się o dziecko? Bardzo prawdopodobne, że jakikolwiek nietypowy ból, wrażliwość, chwilowe nudności lub dodatkowy kilogram są oznaką udanych starań. Pierwsze objawy ciąży mogą być bardzo subtelne i możesz je przeoczyć, zwłaszcza jeśli nie planujesz mieć dziecka. Nie czekaj na spóźnienie się okresu i zwróć uwagę na nawet najmniejsze zmiany, jakie może spowodować rozpoczynająca się ciąża.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy?
Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre kobiety odczuwają pierwsze objawy ciąży tydzień lub dwa po poczęciu, ale są i takie, które nie wiedzą o swoim stanie aż do trzeciego miesiąca. Według czasopisma naukowego „Journal of Clinical Epidemiology” pierwsze objawy pojawiają się u 59% kobiet około piątego lub szóstego tygodnia ciąży.
Ważne jest, aby pamiętać, że każda kobieta jest inna, więc objawy nie pojawiają się u każdej w ten sam sposób. Ich zakres i czas wystąpienia mogą być różne w przypadku pierwszej i drugiej ciąży tej samej matki. Pamiętaj również, że ból piersi, opóźniona miesiączka lub nadwrażliwość niekoniecznie muszą oznaczać, że jesteś w tym „w środku”. Ciążę można potwierdzić na pewno jedynie za pomocą testu ciążowego i konsultacji z ginekologiem. Możesz jednak zwrócić uwagę na następujące wczesne objawy ciąży:
1. Wrażliwe piersi
Obrzęknięte, wrażliwe, a nawet bolesne piersi mogą być nie tylko oznaką zbliżającej się miesiączki, ale także wczesnej ciąży. Są one jednymi z pierwszych objawów i nie można ich ignorować, zwłaszcza jeśli normalnie nie przeszkadzają w trakcie cyklu. Wrażliwe piersi to znak, że organizm przygotowuje się do produkcji mleka. W przeciwieństwie do bólu przedmiesiączkowego, ból piersi w ciąży nie minie po prostu.
2. Ciemniejsze brodawki
Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o otoczkę, czyli obszar wokół brodawki sutkowej. Niektóre kobiety zauważają już w pierwszych dniach po poczęciu, że ich brodawki stają się ciemniejsze i większe, a nawet żyły na piersiach stają się bardziej widoczne. Objawowi temu czasami towarzyszą małe guzki pojawiające się wokół otoczki brodawki. Są to tzw. grudki Montgomery’ego, czyli gruczoły łojowe, których zadaniem jest nawilżanie i ochrona brodawek sutkowych w czasie karmienia piersią oraz ułatwianie karmienia piersią.
3. Skurcze
Podobnie jak ból piersi, skurcze są skutkiem ubocznym menstruacji, a także ciąży. Jeżeli skurcze występują poza okresem miesiączkowym, może to być pierwszy objaw ciąży. Skurcze nie powinny być jednak silne, a także należy zachować ostrożność, jeśli występują intensywnie tylko po jednej stronie lub są związane z krwawieniem (oczywiście poza miesiączką).
Źródło foto: Freepik
4. Poranne mdłości
Czy masz ochotę wymiotować, czy po prostu czujesz mdłości i czy masz wrażenie, że zwrócisz zawartość żołądka przy każdym ruchu, chociaż gdy się budzisz, w żołądku nic nie ma? Słynne poranne mdłości są również jednym z wczesnych objawów ciąży, chociaż większość kobiet nie zaczyna ich odczuwać aż około 6 tygodnia. Jednak nazwa poranne mdłości jest nieco myląca, ponieważ mdłości ciążowe mogą wystąpić o każdej porze dnia.
5. Bardziej wrażliwy zmysł węchu
Czy zapach kawy, który wcześniej wydawał Ci się nie do zniesienia? Nie czujesz nawet zapachu swoich ulubionych perfum? Nie panikuj, prawdopodobnie to tylko kolejny, typowy objaw wczesnej ciąży. To objaw, który prędzej czy później minie, ale do tego czasu będzie naprawdę dokuczliwy.
6. Nietypowe smaki
Ogórki kiszone na chlebie z dżemem? Nie, ochota na tak nietypowe połączenie składników w czasie ciąży nie jest mitem. Dziwne smaki i zaskakujące połączenia potraw są czymś zupełnie naturalnym w czasie ciąży.
7. Niechęć do niektórych pokarmów
Jednak hormony ciążowe powodują również odwrotny „problem”, jakim jest niechęć do jedzenia. Najczęściej występuje niechęć do mięsa, cebuli i jaj, ale w czasie ciąży kobieta może wykształcić w sobie awersję do praktycznie każdego pokarmu.
8. Plamienie
Czy zauważyłaś lekkie plamienie na tydzień przed miesiączką? Tak, to również może być wczesny objaw ciąży. Plamienie występuje zazwyczaj 6–12 dni po zapłodnieniu i nazywa się je plamieniem implantacyjnym, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Wiele przyszłych matek myli to plamienie z wczesną miesiączką i dopiero po fakcie orientuje się, że było to krwawienie implantacyjne.
9. Podwyższona podstawowa temperatura ciała
Czy mierzysz swoją podstawową temperaturę ciała podczas cyklu menstruacyjnego? Jego poziom jest wyższy w czasie owulacji i stopniowo spada w miarę zbliżania się do menstruacji. Jeżeli zajdziesz w ciążę w trakcie owulacji, Twoja podstawowa temperatura ciała nie spadnie, lecz pozostanie tak wysoka, jak w dni płodne.
10. Napompowanie
Gazy i wzdęty brzuch mogą również być objawami ciąży. Jak zwykle, przyczyną jest zwiększony poziom estrogenu i progesteronu. Wzdęcia, odbijanie się, gazy i skurcze brzucha czasami towarzyszą ciąży przez całe dziewięć miesięcy.
11. Zaparcia
Jest to ściśle związane z poprzednim objawem, czyli wzdęciami i oddawaniem gazów. Za to znów możesz podziękować hormonom ciążowym, które zatrzymują ruchy jelit. Jeśli wiesz na pewno, że jesteś w ciąży, a mimo to cierpisz na biegunkę, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W przeciwieństwie do zaparć, biegunka nie jest objawem ciąży.
12. Zmęczenie
Utrata energii, całkowite wyczerpanie i ogólne zmęczenie mogą dać się we znaki w pierwszych tygodniach po poczęciu i jest duża szansa, że te problemy nie opuszczą Cię przez cały pierwszy trymestr. Jeśli możesz, posłuchaj swojego ciała i odpoczywaj, albo poproś lekarza o skierowanie do gabinetu lekarskiego.
Źródło foto: Freepik
13. Częste oddawanie moczu
Czy korzystasz z toalety częściej niż byś chciał, a Twoi koledzy i członkowie rodziny to zauważają? Zwróć szczególną uwagę, częstsze oddawanie moczu może pojawić się już 2–3 tygodnie po poczęciu. Oczywiście, jeśli objawowi temu towarzyszy pieczenie przy oddawaniu moczu, ból lub swędzenie, może to być stan zapalny lub infekcja.
14. Opóźniona miesiączka
Objaw, na który czekają wszystkie kobiety i który sprawia, że natychmiast biegną do apteki po test ciążowy. Jeśli starasz się o dziecko, wiesz, że opóźnienie miesiączki może być również spowodowane stresem, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to w rzeczywistości jeden z pierwszych objawów długo wyczekiwanej ciąży.
15. Trądzik
Stres również może powodować nieprzyjemne wysypki, podobnie jak niezdrowa żywność i zanieczyszczone powietrze. Prawda jest jednak taka, że hormony ciążowe „pompują” więcej krwi, co może przeciążać gruczoły łojowe i powodować nieestetyczne wysypki. U niektórych kobiet występuje jedynie zaczerwienienie, zwane także blaskiem ciążowym, inne natomiast cierpią na zwykły trądzik.
16. Wahania nastroju
Czy twój nastrój jest jak na huśtawce? Można zrzucić winę na zespół napięcia przedmiesiączkowego, ale także na ciążę. Tego typu niekontrolowane wahania nastroju pojawiają się na skutek zmian hormonalnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.
17. Zgaga
Uczucie pieczenia w klatce piersiowej może być kolejnym znakiem, że w twoim wnętrzu rozwija się nowe życie. Otwór pomiędzy przełykiem a żołądkiem otwiera się pod wpływem hormonów ciążowych, co ułatwia przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku, wywołując zgagę.
18. Przyrost masy ciała
Waga bez powodu zaczyna przesuwać się w kierunku wyższych liczb? Może najwyższy czas na gratulacje! Zwłaszcza pod koniec pierwszego trymestru kobiety zaczynają zauważać, że ich waga wzrasta. W ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży możesz przytyć nawet 5 kilo, a jeśli odczuwasz nudności i wymioty, możesz nawet schudnąć.