Okno czuwania: jak powinien wyglądać cykl snu dziecka od noworodka do małego dziecka

  Kategorie: Noworodek i niemowlę,
6 min
12. gru'24

Dzieci śpią, a potem się budzą. Brzmi prosto, ale oszacowanie okien czuwania w różnych okresach życia dziecka może być dla rodziców nie lada zagadką. Dlaczego okna czuwania są ważne i jak je obliczyć w zależności od wieku dziecka? Wszystkiego, co ważne na temat snu i czuwania dzieci, znajdziesz na naszym blogu.

Zrozumienie okresów czuwania dziecka pomaga określić optymalny harmonogram snu. Czym dokładnie są okna czuwania? Krótko mówiąc, jest to okres pomiędzy okresami snu Twojego dziecka, tj. J. to są chwile, kiedy Twoje dziecko nie śpi. Okna czuwania reprezentują czas, przez jaki mózg dziecka może być aktywny. Po upływie tego okna dziecko odpoczywa, poza oknem czuwania, „przechowuje” w pamięci wszystko, czego nauczyło się w czasie aktywnego wypoczynku i relaksuje.

Okno czuwania rozpoczyna się w momencie przebudzenia dziecka, zarówno po przespanej nocy, jak i po przespanym dniu, a kończy się, gdy dziecko ponownie zasypia. Koncepcja okna czuwania nie jest przydatna dla wszystkich rodziców, ale dla wielu rodziców zrozumienie okien czuwania jest ważne. Zasadniczo dba o to, aby dziecko nie było zbyt zmęczone i pomaga ustalić optymalny harmonogram snu.

Źródło foto: Freepik

Znaczenie okien czuwania i wpływ na sen dzieci

Na początku należy zauważyć, że koncepcja „okien przebudzonych” nie jest koncepcją opartą na podstawach naukowych. Jest to stosunkowo nowy termin, który pojawił się w dyskusjach na temat czasu snu i czuwania dzieci. Koncepcja ta odgrywa jednak dwie główne role – może pomóc Ci zrozumieć chwile, kiedy Twoje dziecko jest szczęśliwie przebudzone i gotowe do zabawy, a także chwile, kiedy potrzebuje snu. Czuwanie i sen są niezbędne dla niemowląt.

Sen to stan regeneracji, podczas którego dziecko rozwija się, odpoczywa, a nawet leczy. Czujność jest odwrotna. To czas, w którym dzieci uczą się, spotykają, poznają świat, bawią się i nie tylko. Dzieci (ale także dorośli) muszą w pełni wykorzystać oba te czasy. Jednak w przeciwieństwie do dorosłych, dzieci w pierwszych latach życia potrzebują znacznie więcej snu.

Okna czuwania dla wielu rodziców mogą być swego rodzaju narzędziem, dzięki któremu skutecznie potrafią określić, kiedy dziecko powinno spać, a kiedy nie. Ucząc się pory snu, należy zwracać uwagę na sygnały, jakie dają dzieci i na ich podstawie kłaść je do łóżka. Jednocześnie sygnały te pokazują, że okno przebudzenia dobiega końca:

  • ziewanie
  • pocierając oczy
  • płacz
  • nerwowość
  • odwrócenie się od ciebie lub od czynności, w której byli całkowicie pochłonięci.

Jednak okna czuwania nie polegają tylko na niecierpliwym czekaniu, aż Twoje dziecko będzie na tyle zmęczone, że będzie można je umieścić w łóżeczku. Chodzi im również o to, że dzieci nie śpią wystarczająco długo, biorąc pod uwagę ich wiek. Tym samym okna czuwania pozwalają maluszkowi nie zasnąć wystarczająco długo, tzw. „ciśnienie snu”. To drugie odnosi się do naturalnej chęci organizmu do zaśnięcia po pewnym czasie przebudzenia.

Kluczem jest znalezienie tego przysłowiowego idealnego momentu pomiędzy momentem, gdy Twoje dziecko jest całkowicie rozbudzone w oknie budzenia, a momentem, gdy jest marudne i zmęczone. Oznacza to, że pomiędzy drzemkami dzieci nie śpią wystarczająco długo, aby być gotowe do ponownego snu, ale nie są zbyt zmęczone, aby „ominąć” czas snu i wprowadzić się w stan, w którym nie mogą zasnąć.

Czujne okna według wieku

Każde dziecko jest indywidualne i będzie miało nieco inne okno czuwania, które będzie się zmieniać wraz z wiekiem. Długość tych okienek zwiększa się wraz z wiekiem, co oznacza, że ​​dziecko jest bardziej czujne w ciągu dnia. W ciągu pierwszych pięciu lat życia następuje również stopniowe zmniejszanie się ilości snu w ciągu dnia.

Innymi słowy, okres czuwania u noworodków będzie znacznie krótszy niż u małych dzieci. Tak wyglądają okna czuwania w zależności od wieku dziecka:

  • 0-2 miesiące: 45-60 minut
  • 3-4 miesiące: 75 minut - 90 minut
  • 5-7 miesięcy: 120 do 165 minut
  • 7-10 miesięcy: 2,5-3,5 godziny
  • 10-12 miesięcy: 3-4 godziny
  • 12 miesięcy: 3 - 6 godzin.

Źródło foto: Freepik

Wskazówki, jak sobie radzić z oknem czuwania

Nie będzie można od razu utworzyć okna alertu. Istnieją jednak wskazówki ekspertów, które pomogą Ci stworzyć okno alarmowe, jednocześnie maksymalnie wykorzystując tę ​​koncepcję.

Zacznij od krótkiego okna snu

Aby uniknąć przemęczenia dziecka, pomocne może być rozpoczęcie od krótszego okna snu i wydłużenie go w razie potrzeby. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku dzieci, które nie są wystarczająco zrelaksowane, aby zasnąć bez problemów, lub u dzieci, które często nie zasypiają.

Wygodne jest ustawianie alarmów. Jeśli okno czuwania Twojego dziecka trwa dwie godziny, ustaw w telefonie przypomnienie na godzinę i 45 minut, a następnie zacznij uważnie obserwować dziecko. Szukaj subtelnych oznak zmęczenia, których mogłeś wcześniej nie zauważyć, takich jak skupienie się dziecka na rękach lub utrata zainteresowania wykonywaną czynnością. To dobry moment, aby spróbować uśpić dziecko i zakończyć okres czuwania.

Nie zmuszaj

Pamiętaj, że okna snu są jedynie wskazówką, a nie poleceniem. Nawet jeśli określiłeś idealne okno snu swojego dziecka, nie zawsze jest tak, że dziecko będzie gotowe na drzemkę w obliczonym czasie. Jeśli okno czuwania Twojego malucha trwa dwie godziny, a uśpienie go zajmuje godzinę, nie rób tego na siłę. Po prostu wydłuż okno czuwania, które jest punktem wyjścia.

Stwórz rutynę przed snem

Gdy okres czuwania Twojego dziecka dobiega końca, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie rutyny przed snem, aby pomóc dziecku się zrelaksować i przygotować do snu. Może to obejmować na przykład zmianę pieluchy dziecka, śpiewanie kołysanki, włączanie przyćmionych świateł i ogólnie utrzymywanie spokojnej atmosfery. Wszystkie te rzeczy zapewniają lepszy sen, a dzięki ich wykonaniu Twoje dziecko będzie wiedziało, że nadeszła pora snu.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne

Oznaki senności – zwykle ziewanie, pocieranie oczu lub odwracanie się – są oznakami, że okres budzenia Twojego dziecka dobiega końca. Jednak nie wszystkie dzieci wykazują te objawy, a niektóre dzieci wykazują nawet zupełnie inne objawy. Sztuka polega na tym, aby nauczyć się rozpoznawać sygnały dziecka.

Są dzieci, które tak naprawdę nie wykazują oznak senności, a zamiast tego są znacznie bardziej czujne niż na jakimkolwiek innym etapie czuwania. Kiedy są zmęczeni, napełniają się energią, co może znacznie utrudnić zasypianie. Takie dzieci należy kłaść do łóżka, zanim będą gotowe do snu. Może się zdarzyć, że zwlekasz zbyt długo i przegapisz idealne okno na zaśnięcie, w efekcie czego dziecko w ogóle nie zaśnie.

Dostosuj okna czuwania do wieku dziecka

Pamiętaj, że okna snu dziecka zmieniają się wraz z wiekiem dziecka, podobnie jak okna budzenia. Zmiany te pojawiają się dość często w pierwszym roku życia, u dzieci przechodzą od około czterech drzemek na początku, do około dwóch drzemek w wieku 6 miesięcy i około jednej drzemki w wieku 12 miesięcy. Skąd wiesz, że nadszedł czas, aby dostosować okna czuwania i harmonogram snu dziecka? Jeśli dziecku potrzeba więcej czasu, aby spokojnie zasnąć, prawdopodobnie nadszedł czas, aby wydłużyć okno czuwania.

Jaki jest zatem wniosek? Czujne okna to praktyczne narzędzie dla rodziców, którzy uczą się lepiej rozumieć pory snu i czuwania swoich dzieci. Dzięki nim nie będziesz kładł dzieci spać o każdej porze dnia. Wykorzystując tę ​​koncepcję, dzieci ułożą codzienną rutynę, na podstawie której Ty również będziesz mogła stworzyć swój własny program.