Właśnie wróciłeś ze szpitala, a Twoja najmniejsza i najdelikatniejsza pociecha leży w łóżeczku. Patrzysz na niego i nagle ogarnia cię panika. Będziesz w pełni świadoma, że masz w domu noworodka i że Ty i Twój partner jesteście zupełnie sami w opiece nad nim. W pobliżu nie ma żadnej pielęgniarki, nie mówiąc już o lekarzu. Doradzimy, jak poradzić sobie w pierwszych dniach w domu z noworodkiem i kiedy zwrócić się o pomoc.
Po powrocie ze szpitala położniczego nic już nie będzie takie samo. Twoje życie zmieni się radykalnie i wszystko w najbliższych latach będzie kręcić się wokół opieki nad Twoim dzieckiem. Z pewnością przygotowywałeś się na takie chwile przez ostatnie dziewięć miesięcy, ale pewne rzeczy nadal mogą cię zaskoczyć. Jak będą wyglądać Twoje pierwsze dni z dzieckiem?
Duże zmiany dla dziecka
Podobnie jak Ty, Twoje dziecko musi przystosować się do nowego otoczenia i nowej sytuacji. Nagle nie znajduje się już w bezpiecznym łonie matki, gdzie jest ciemno, wystarczająco ciasno, i słyszy przyjemne dźwięki. Po stresującym przyjściu na świat, znalazł się w nieznanym otoczeniu pełnym światła, dźwięków i zapachów. Nic dziwnego, że w pierwszych dniach swojego życia jedyne, czego chce, to spać i płakać. Ponadto noworodek będzie miał zapewnione podstawowe potrzeby życiowe:
- Karmienie: Żołądek noworodka ma wielkość piłeczki pingpongowej, dlatego dziecko wymaga karmienia co 2–4 godziny. Nie musisz od razu ustalać harmonogramu karmienia piersią, staraj się karmić dziecko na żądanie. Karmiąc piersią, nie tylko dostarczasz dziecku niezbędnych składników odżywczych, ale także zaspokajasz jego potrzebę bliskiego kontaktu, ciepła i odruchu ssania. Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, karm dziecko butelką w takiej samej pozycji, w jakiej karmisz je piersią.
- Sen: Jeśli noworodek nie oddycha, najprawdopodobniej śpi. Tuż po urodzeniu niemowlęta śpią przez 2–3 godziny, kilka razy dziennie. Ważne jest, aby budzić i karmić dziecko po trzech godzinach snu. Pomoże to ustalić rutynę i zapobiegnie ospałości dziecka po długim śnie. Bądź przygotowany na to, że Twoje maleństwo będzie wydawać różne dźwięki podczas snu, np. chrapać, bekać, a nawet gwizdać. Dźwięki te są całkowicie normalne, ale powinny Cię zaniepokoić, jeśli Twoje dziecko oddycha szybciej niż zwykle, chrząka po każdym oddechu, przerwy między oddechami trwają dłużej niż 10 sekund, jest sine, ospałe i ma gorączkę.
- Zmiana pieluch: Zdrowemu noworodkowi będziesz zmieniać pieluchy dość często (nawet 12 razy dziennie). Może zaistnieć konieczność przewinięcia dziecka przed i po karmieniu, dlatego upewnij się, że masz naprawdę duży zapas pieluszek. Przez pierwsze dwa dni życia dziecka w pieluszce można znaleźć smółkę, czyli pierwszy stolec noworodka. Po powrocie do domu stolec powinien mieć zielonkawy lub nawet żółtawy odcień. Zmieniaj pieluchę dziecku zawsze, gdy jest to konieczne, i nie pozostawiaj go z mokrą pieluszką.
- Płacz: Rodzicom nie podoba się płacz noworodków, ale należy pamiętać, że płacz to jedyny sposób, w jaki dziecko może się komunikować. Z czasem nauczysz się rozpoznawać różne rodzaje płaczu i reagować na nie. Niemowlęta przestają płakać, gdy ich potrzeby są zaspokojone. Jeśli masz wrażenie, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś, a płacz nie ustaje, skontaktuj się z pediatrą.
Źródło foto: Freepik
Nie panikuj, ale...
...jeśli czujesz, że dzieje się coś złego lub nie potrafisz sobie z czymś poradzić, udaj się do pediatry, a w najpoważniejszych przypadkach na pogotowie pediatryczne. Jeśli u noworodka wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską:
- niebieskie przebarwienie skóry
- zażółcenie skóry i białek oczu
- powtarzające się wymioty
- zaczerwienienie, obrzęk i/lub ropa wokół pępowiny
- skrajny letarg
- utrata apetytu
- utrata wagi
- podwyższona temperatura ciała
- kaszel
- nieustanny płacz
- nienaturalne oddychanie
- mniej niż trzy mokre pieluchy w ciągu 24 godzin.
W pierwszych kilku tygodniach życia noworodka zazwyczaj zachodzą różne zmiany w jego zdrowiu. Niektóre dzieci cierpią na żółtaczkę, kolkę lub wyżej wymienione problemy z gojeniem się pępka. Dlatego ważne jest, aby zgłaszać się do kliniki noworodkowej razem z dzieckiem, a nie siedzieć w domu za zamkniętymi drzwiami i martwić się o przyszłość. Pediatra będzie regularnie sprawdzał, czy dziecko przybiera na wadze, będzie też pytał o sen i zmianę pieluch.
Źródło foto: Freepik
Zmiany fizyczne i psychiczne u matki
Ciąża może być trudnym okresem dla kobiety, ale to, jaki wpływ na jej ciało i psychikę ma poród, to już zupełnie inna sprawa. Poród to wyczyn sportowy i nic dziwnego, że przez wiele dni po nim odczuwasz ból całego ciała. Najgorsze jest prawdopodobnie „tam na dole”. Nadal krwawisz po każdej pozycji, a nagle twoimi najlepszymi przyjaciółmi stały się gigantyczne podpaski poporodowe.
Kolejną częścią ciała, która ulega zmianom są piersi. Są ciężkie, pełne mleka i powodują ból, nawet gdy dziecko za nie nie ciągnie. Może się zdarzyć, że masz dużo więcej mleka, niż Twoje dziecko jest w stanie wypić, więc nie wahaj się odciągnąć pokarmu i przechować go na później.
U kobiet mogą również wystąpić zaparcia po porodzie, a powrót do równowagi układu trawiennego zajmie co najmniej kilka dni. Zaparcia mogą być spowodowane hemoroidami, narkotykami poporodowymi lub nacięciem krocza. Wypróbuj naturalne środki przeczyszczające, takie jak herbaty pobudzające wypróżnienia, lub wybieraj suszone śliwki i produkty bogate w błonnik.
Jednak w większości przypadków psychika cierpi bardziej niż strona fizyczna, a patrzenie na swoje ciało w lustrze wcale nie pomaga. Mówią, że pierwsze 24 godziny są najgorsze. Hormony będą jak kolejka górska. Będziesz szczęśliwa, że masz przy sobie swoje dziecko, ale jednocześnie będziesz wyczerpana, przestraszona, rozdrażniona, zestresowana, zmęczona i obolała. Po porodzie organizm zrobi wszystko, co w jego mocy, aby unormować poziom hormonów, ale zazwyczaj zajmuje to trochę czasu. W tym okresie najczęściej pojawiają się baby blues i depresja poporodowa. Dla kobiety ważne jest, aby po porodzie miała kogoś bliskiego przy sobie, kto będzie ją wspierał i podawał pomocną dłoń, nawet jeśli o to nie poprosi.
Po powrocie ze szpitala matka powinna przede wszystkim zadbać o potrzeby dziecka, ale jej zdrowie powinno być na drugim (lub nawet pierwszym) miejscu po zdrowiu dziecka. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli masz gorączkę, skrzepy krwi wielkości piłki golfowej, nagły ból głowy lub klatki piersiowej oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Należy również udać się do lekarza, jeśli upławy z pochwy mają nieprzyjemny zapach (może to być objawem infekcji), a także jeśli ból brzucha się nasila. Nie trzymaj nieprzyjemnych myśli i uczuć beznadziei tylko dla siebie.
Twój partner również odczuje zmiany
Nawet jeśli nie urodziło mu się dziecko, nie oznacza to, że jego partnerka będzie czuła się dobrze pod względem psychicznym i fizycznym w pierwszych dniach (lub tygodniach) bycia z dzieckiem. Twój partner również będzie cierpieć z powodu braku snu, będzie wyczerpany i przytłoczony emocjami. Dobrym pomysłem jest otwarta rozmowa o tym, jak będzie wyglądał twój dom po narodzinach dziecka, nawet jeszcze przed jego narodzinami.
Kto i kiedy zmieni dziecku pieluchę? A co z gotowaniem i sprzątaniem? Czy zatrudnisz pomoc domową, czy też Twoja teściowa na jakiś czas zamieszka z Tobą? Jesteście teraz rodziną, więc powinniście sprawiedliwie podzielić opiekę nad dzieckiem i prowadzeniem domu, a nie pozostawiać wszystkiego jednej osobie.
Źródło:
- Yelena Moroz Alpert. What Baby's First Day Home Is Really Like. Online. In: The Bump. 2024. Dostępne: https://www.thebump.com/a/babys-first-day-home.
- 5 Things to Know About Your First 5 Nights Home with Baby. Online. In: Lancaster General Health. 2024. Dostupné z: https://www.lancastergeneralhealth.org/health-hub-home/motherhood/fourth-trimester/5-things-to-know-about-your-first-5-nights-home-with-baby.
- Gina Bevinetto Feld. What the First Week With a Newborn Is Really Like. Online. In: Parents. 2023. Dostępne: https://www.parents.com/baby/care/newborn/what-to-expect-babys-first-week/.