Pierwsze dziecko po 35 roku życia? Przygotuj się na 7 korzyści, jakie ze sobą niesie

4 min
13. wrz'24
Ciąża w późniejszym wieku, zwłaszcza pierwsza, jest często przedmiotem dyskusji i, nie oszukujmy się, nie zawsze w najlepszym świetle. Zwykle o ciąży po 30 roku życia można powiedzieć wyłącznie negatywne rzeczy, dlatego teraz przedstawiamy 7 korzyści, których możesz się spodziewać, planując urodzić dziecko po 35 urodzinach.
 
Nawet nie pamiętasz, kiedy zdmuchnąłeś 30 świeczek na torcie i choć masz stały związek, dzieci jeszcze nie pojawiły się w Twoim życiu. Kiedy rodzina pyta, kiedy w końcu będziesz mieć pierwsze dziecko, odpowiadasz, że masz psa i/lub kota. Przy kolejnej wizycie możesz przetrzeć oczy członkom rodziny mówiąc, że czekasz na odpowiedni wiek. Posiadanie dziecka w starszym wieku niesie ze sobą szereg korzyści.

1. Twój mózg zaczyna działać

Liczne badania wykazały, że posiadanie dzieci w późniejszym życiu może pobudzić mózg. Kiedy dorośniesz, staniesz się bardziej bystry psychicznie. Naukowcy odkryli, że matki, które urodziły dziecko po 35 roku życia, po menopauzie miały lepszą pamięć werbalną i ostrzejsze funkcje poznawcze. W porównaniu do kobiet, które urodziły przed 24 rokiem życia, starsze matki były nie tylko bardziej doświadczone w życiu, ale także lepiej od rówieśniczek rozwiązywały problemy.

2. Będziesz szczęśliwsza i mniej zestresowana

Starsi rodzice zwykle odczuwają mniejszy stres po urodzeniu dziecka, są spokojniejsi i bardziej zadowoleni niż ich młodsi „koledzy”. O ile u młodszych matek radość odczuwana po porodzie jest krótkotrwała lub całkowicie nieobecna, o tyle u starszych matek trwa dłużej, a nawet nasila się przed i po porodzie. Naukowcy nie mówią o tym, że nie będziesz się stresować i bać o dziecko, ale lepiej przepracujesz te emocje, a hormony nie będą miały na Ciebie tak dużego wpływu.

3. Ryzyko obrażeń dziecka będzie mniejsze

Rodzice chronią swoje dzieci bez względu na wiek, w jakim zostaną rodzicami. Jednakże naukowo udowodniono, że ryzyko niezamierzonego zranienia dziecka wymagającego pomocy lekarskiej maleje wraz z wiekiem matki. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że starsi rodzice są bardziej świadomi zagrożeń i są lepiej przygotowani, aby chronić przed nimi swoje dzieci.
 
Jako starszy rodzic jesteś bardziej ostrożny i wiesz, gdzie Twojemu dziecku może stać się krzywda. Nawet tzw. rodzicielski szósty zmysł może być silniejszy, w efekcie czego unikasz miejsc, w których mogłoby dojść do kontuzji lub zwracasz większą uwagę na środki bezpieczeństwa.
Źródło foto: Freepik

4. Będziesz gotowa emocjonalnie

Z wiekiem przychodzi niezaprzeczalne poczucie dojrzałości. Pomyśl tylko, jak bardzo zmieniłeś się w ciągu ostatnich 10 lat. I właśnie dojrzałość odgrywa ważną rolę w rodzicielstwie. Nie chodzi tylko o gotowość emocjonalną starszych matek, ale także o wpływ, jaki takie wychowanie wywiera na dzieci.
 
Holenderscy badacze odkryli na przykład, że matki w wieku powyżej 31 lat przeklinają znacznie mniej w obecności dzieci i przy dzieciach, a także unikają kar fizycznych wobec dzieci.
Ogólne wyniki badania wykazały, że dzieci starszych matek były lepiej wychowane, dobrze uspołecznione i zdrowsze emocjonalnie, co znalazło odzwierciedlenie także w ich dojrzałości w okresie nastoletnim. Zdaniem badaczy zachowanie starszych matek jest bardziej zrelaksowane, co przekłada się także na ich relacje z dziećmi i ich rozwój.

5. Twoje dziecko będzie lepiej wykształcone i sprawniejsze technicznie

Im dłużej zwlekasz z poczęciem, tym większe jest prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko będzie bardziej obeznane z technologią i znacznie szybciej zrozumie osiągnięcia współczesności. Dzieci starszych rodziców korzystają z postępu edukacyjnego, technologicznego i społecznego, jaki dokonał się na całym świecie w ciągu ostatniej dekady i z pewnością będzie kontynuowany. Dzięki temu dzieci starszych rodziców będą nie tylko lepiej wykształcone pod każdym względem, ale także zdrowsze.

6. Będziesz stabilniejsza finansowo i zdrowsza

Nie da się ukryć, że zdrowie jest powiązane z pieniędzmi. Jeśli zacząłeś pracować i budować swoją karierę po ukończeniu szkoły, prawdopodobnie masz dodatkowe euro na swoim koncie bankowym. Zdaniem naukowców jest prawdopodobne, że młode bezdzietne kobiety zainwestują te oszczędności w swoje zdrowie, a później w zdrowie swoich dzieci.
 
Kobiety, które po ukończeniu szkoły średniej kontynuowały naukę na studiach wyższych i tym samym przez dłuższy okres czasu włączyły się w system edukacji, osiągają lepsze wyniki w sferze społeczno-ekonomicznej, co korzystnie odbija się na zdrowiu ich potomstwa . Może to brzmi jak błędne koło, ale statystycznie udowodniono, że im więcej studiujesz, tym więcej zarabiasz, a dzięki temu możesz sobie pozwolić na lepszą opiekę zdrowotną nie tylko dla siebie, ale także dla swoich dzieci.

7. Możesz żyć dłużej

I najlepsza wiadomość na koniec – jeśli urodzisz dzieci w późniejszym wieku, możesz żyć dłużej. Niektórzy uważają, że kiedy w starszym wieku zostaniesz mamą, nie będziesz miała już energii, aby nadążać za małymi dziećmi lub, co gorsza, nie będzie Cię przy ważnych wydarzeniach życiowych, takich jak własny ślub czy narodziny wnuków.
 
Jak się okazuje, opinie te nie mogą być dalsze od prawdy. Badanie z 2015 roku opublikowane w czasopiśmie akademickim Menopause wykazało, że kobiety, które urodziły dzieci po 33. roku życia, miały dwukrotnie większe szanse na przeżycie 95 lat! A to jest tego warte, nie sądzisz?