Czas na pierwszy stały pokarm: Jak rodzice na całym świecie zaczynają od stałych pokarmów?

6 min
06. lis'24

Wprowadzenie pokarmów stałych do diety dziecka może być dla rodziców prawdziwym utrapieniem, szczególnie jeśli robią to po raz pierwszy. Co jest dobre, a co złe? Od jakiego jedzenia zacząć? Czy warto słuchać rad dziadków, czy wzorować się na współczesnych matkach? Nie ma jednego, prawidłowego sposobu wprowadzania pierwszego pokarmu, czego dowodem są dzieci na całym świecie.

Najpierw marchewka, potem ziemniak i jabłko, później kawałek mięsa... tak wyglądają pierwsze pokarmy w naszej kulturze, a odejście od tej tendencji jest w społeczeństwie karane co najmniej brzydkim wyglądem. Chcesz zacząć ze swoimi dziećmi jedzenie stałe trochę inaczej niż dotychczas?

Inspiracji można szukać w różnych zakątkach świata, jednak od razu warto powiedzieć, że opinie na temat pierwszych potraw różnią się nie tylko w poszczególnych krajach, ale także w obrębie jednego kraju. I przygotuj się na niespodzianki w postaci różnych tradycji i ceremonii towarzyszących wprowadzeniu pierwszych pokarmów.

Północna Macedonia i Kosowo

Już pierwszy kraj na naszej liście nie tylko Cię zaskoczy, ale i zszokuje. Szacuje się, że aż 68% niemowląt w tych krajach Europy Środkowej pije mleko krowie przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, nawet codziennie. Generalnie dzieci są tam karmione piersią bardzo krótko, a pierwsze pokarmy wprowadzane są już w dwa miesiące po urodzeniu, z czym prawdopodobnie nie spotkasz się w żadnej innej kulturze. Od karmienia piersią dzieci są odstawiane od ciastek, które są niewystarczające pod względem odżywczym i dzieci nie mogą przyswoić z nich wystarczającej ilości witamin i minerałów do prawidłowego rozwoju.

Szokującym faktem jest to, że nawet lekarze i pielęgniarki w szpitalach wspierają odzwyczajanie od karmienia piersią ciasteczkami i mlekiem krowim. Czy to bezpośrednio, czy pośrednio, jeśli w szpitalu znajdzie się dziecko z Macedonii Północnej lub Kosowa, takie menu na nie czeka, nawet jeśli do świętowania sześciu miesięcy jeszcze daleko. Oczywiście i tutaj dzieciom podaje się owoce i warzywa, ale tylko 43% dzieci w wieku od 6 do 18 miesięcy znajduje je na swoich talerzach. Według lokalnych matek powodem są wysokie koszty.

Japonia

Mają znacząco odmienne podejście do wprowadzania stałego pokarmu do krainy wschodzącego słońca. W Japonii kultywują tradycję zwaną okuizome. Kiedy dziecko dożyje 100 dnia życia, otrzymuje porcję świeżo przygotowanego posiłku składającego się z grillowanej ryby, czerwonego ryżu, zupy z małży, dodatku gotowanego na parze oraz warzyw lub ryby aromatyzowanej octem. Tradycja ta ma wiele odmian, niektóre rodziny świętują nawet w restauracji i obowiązuje też dress code.

To pierwsze stałe pożywienie podawane jest na specjalnych czerwonych naczyniach, których kolor podobno odstrasza złe duchy. Pałeczki do karmienia również wykonane są ze specjalnego drewna ze świętego drzewa, a na tacy znajduje się także hagatameishi – mały kamyczek, który ma sprawić, że zęby dziecka będą twarde jak kamień.

Stany Zjednoczone

W USA wprowadzanie pierwszych pokarmów stałych rządzi się pewnymi „normami”. Na przykład Amerykańska Akademia Pediatrii sugeruje, aby matki karmiły swoje dzieci piersią przez co najmniej sześć miesięcy, jeśli to możliwe. Jednakże nie ma zalecanej kolejności podawania dzieciom pokarmów stałych i zasadniczo do amerykańskich rodziców należy decyzja, co jest odpowiednie dla ich dziecka. Większość rodziców wprowadza swoim dzieciom pokarm stały w postaci płatków ryżowych, ale eksperci kręcą nosem. Zamiast tego zachęcają rodziców, aby podawali dzieciom różnorodne produkty zbożowe, na przykład owies, jęczmień lub produkty wieloziarniste.

Indie

Oczekuje się, że indyjskie matki będą karmić swoje dzieci piersią do szóstego miesiąca życia, a dopiero potem rozpocząć karmienie uzupełniające. Pierwszym posiłkiem w tym kraju jest ryż, dahl z soczewicy i warzywa. Długą tradycję w Indiach kultywują głównie Hindusi. Podczas ceremonii zwanej annaprashan dziecko ubrane jest w eleganckie i luksusowe ubranie. Obecny jest ksiądz, który błogosławi dziecko, a po błogosławieństwie następuje pierwszy kęs stałego pokarmu (najczęściej budyń ryżowy). Po skosztowaniu pierwszego posiłku dziecko wybiera z tacy symboliczny przedmiot, który przyniesie mu szczęście w podróży przez życie.

Francja

Francuzi są wielkimi smakoszami i już od najmłodszych lat wtajemniczają dzieci w tajniki wybranej przez siebie kuchni. Mniej niż jedna czwarta francuskich matek karmi swoje dzieci piersią po 6 miesiącu życia, dlatego stosunkowo wcześnie rozpoczynają podawanie pokarmów stałych jako jedynego źródła pożywienia. Do pierwszych potraw, jakie francuscy rodzice wprowadzają swoim dzieciom, należy zupa porowa, szpinak, buraki i cykoria.

Francuscy smakosze już od najmłodszych lat wystawiają swoje dzieci na kontakt z szeroką gamą smaków i tekstur i gotują dla nich w taki sam sposób, w jaki sami gotują. Oczekuje się, że francuskie dzieci będą jeść to samo, co ich rodzice, choć początkowo w postaci owsianki. Efektem tego rodzaju diety jest znacznie niższy poziom alergii, gdyż dzieci już od najmłodszych lat są narażone na kontakt z różnymi alergenami, do których organizm się przyzwyczaja.

Bangladesz

Czy pamiętasz jeszcze długość karmienia piersią w Macedonii? Cóż, w Bangladeszu nie jest zwyczajem karmienie dzieci piersią tylko przez dwa miesiące, ale przez dwa lata. Statystyki pokazują, że w tym kraju 30% dzieci w wieku 6-9 miesięcy nie próbowało jeszcze pokarmu stałego lub półstałego. Jednak średnio w tym azjatyckim kraju rozpoczyna się podawanie pokarmów stałych w wieku sześciu miesięcy i jak zwykle nie brakuje małej uroczystości. W niektórych rejonach Bangladeszu pierwsze danie składa się z 6 ziaren ryżu, które symbolizują sześć miesięcy na tym świecie. Pierwszym daniem dzieci w Bangladeszu jest khichuri i jest to ryż gotowany z soczewicą.

Nigeria

Z Azji przeniesiemy się do Afryki, a konkretnie do Nigerii, gdzie uważa się, że dzieci powinny móc samodzielnie chodzić przed wprowadzeniem pokarmów stałych. Jednak większość dzieci zaczyna ssać pokarm stały w wieku 3-4 miesięcy, więc chodzenie będzie musiało przyjść później. W Nigerii pierwszym pożywieniem dzieci jest najczęściej akamu, owsianka z kukurydzy, prosa i sorgo. Później do tej mieszanki dodaje się warzywa bogate w skrobię oraz sosy z surowców bogatych w białko, zwłaszcza ryby i fasolę. W rodzinach, w których dba się o „tradycję” pierwszego kroku przed pierwszym jedzeniem, dzieciom oprócz mleka matki podaje się herbatę.

Mongolia

Kolejnym krajem, w którym matki karmią piersią tak długo, jak to możliwe, jest Mongolia. Według statystyk ponad 50% dzieci poniżej drugiego roku życia jest karmionych piersią, a karmienie piersią jest tu tak powszechne, że matki karmią swoje dzieci w miejscach publicznych, bez zakrywania się. Mongołowie nie są wielkimi fanami różnorodnych kaszek i zamiast puree dają dzieciom mniejsze porcje tego, co je reszta rodziny. Jeśli nie lubisz podwójnego gotowania, zainspiruj się Mongolią.

Iran

W krajach Bliskiego Wschodu wyznających religię muzułmańską za obowiązek matki uważa się karmienie piersią tak długo, jak to możliwe. Mieszanka dla niemowląt dostępna jest nawet wyłącznie na receptę, dlatego aż 57% dzieci jest karmionych piersią nawet po obchodzeniu pierwszych urodzin. Nawet w Iranie mają tradycję, której przestrzegają przed pierwszym karmieniem stałym pokarmem. Nacierają podniebienie dziecka kwitnącą daktylą, dzięki czemu dziecko wkracza w słodki świat. Jeśli rodzina nie może umówić się na randkę, może zamiast tego użyć czegoś słodkiego.

Więc co powiesz? Inspirujesz się jakąś kuchnią świata i łączysz wprowadzenie pierwszych dodatków z nową tradycją? Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, nasi pomocnicy kuchenni Beaba wesprą Cię w gotowaniu i dzięki nim brzuszki Twoich maluchów będą pełne i zadowolone.