Jak dbać o pierwsze ząbki?

  Kategorie: Pierwsze lata dziecka,
5 min
02. cze'24

Pierwsze zęby pojawiają się zwykle około 6 miesiąca życia dziecka. Ich przybycie zapowiadają różne zjawiska towarzyszące – podwyższona temperatura i wydzielanie śliny, niepokój dziecka i obrzęk dziąseł. Czy wiesz, że o pierwszy ząb trzeba dbać? Podpowiemy Ci, kiedy warto zacząć używać szczoteczki i pasty oraz jak złagodzić ból związany z ząbkowaniem dziecka?

Pierwszy ząb jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka i często towarzyszy mu odpowiednia uroczystość. Jednak to radosne wydarzenie niesie ze sobą także nowy obowiązek – dbanie o pierwsze zęby. Jak powinna wyglądać taka pielęgnacja, o czym myśleć i czego się spodziewać w przypadku ząbkowania u dzieci?

Nawet zęby mleczne są zębami

Choć zęby mleczne są tymczasowe, są ważne dla prawidłowego rozwoju szczęki i zębów, utrzymują miejsce dla zębów stałych, pomagają w prawidłowej artykulacji słów i żuciu. Zęby mleczne są mniejsze i mają cieńsze korzenie niż zęby stałe, przez co są bardziej podatne na próchnicę. Pierwsze zęby zaczynają wyrzynać się około 6-8 miesiąca życia dziecka i są to najczęściej siekacze środkowe, czyli pierwsze zęby.

W sumie dziecku w wieku 3-4 lat wyrośnie 20 zębów mlecznych. W wieku od sześciu do dwunastu lat zęby mleczne zastępują zęby stałe. Z biegiem czasu będzie ich 32, a jako ostatnie wycięte zostaną „ósemki”, które wszyscy znamy jako zęby mądrości.

Źródło zdjęć: Freepik

Pielęgnacja pierwszych zębów

Przy pielęgnacji pierwszych zębów zaleca się przynajmniej raz dziennie wyczyścić dziąsła dziecka czyścić zwilżonym gazikiem owiniętym wokół palca. W ten sposób oczyścisz jamę ustną dziecka i delikatnie masujesz dziąsła. Gryzaki dla dzieci nadają się do masowania dziąseł, co przyniesie maluszkowi ulgę. Jeśli Twój maluch jest zdenerwowany i ma opuchnięte dziąsła, włóż gryzak na chwilę do lodówki. Chłodny gryzak zmniejszy obrzęk i ukoi wrażliwe dziąsła.

Po wycięciu pierwszego zęba warto zacząć używać szczoteczki o miękkim włosiu, delikatnym dla zębów dziecka. Warto wybierać szczoteczkę z ergonomiczną rączką, która będzie łatwa do uchwycenia przez dziecko, a rodzicom ułatwi mycie zębów. Idealnym rozwiązaniem jest mycie zębów dwa razy dziennie po posiłku. Po wieczornym umyciu zębów dziecko nie powinno już jeść ani pić niczego słodkiego ani kwaśnego.

O ile zęby należy zacząć myć już od pierwszego zęba, o tyle z pastą do zębów nie trzeba się spieszyć. Według dentystów nie jest konieczne stosowanie go w ciągu 2 lat. Następnie dziecko powinno stosować pastę do zębów dostosowaną do jego wieku, o niższej zawartości fluoru. Nałóż na pędzel ilość pasty wielkości groszku. Małe dzieci w wieku szkolnym mogą już stosować klasyczne pasty do zębów dla dorosłych.

Nawet jeśli dzieci same dbają o higienę jamy ustnej, zawsze sprawdzaj i czyść ich zęby. Na pierwszą wizytę u dentysty zaleca się wybrać się z dzieckiem już w wieku 2 lat. To raczej spotkanie oswajające malucha z nowym środowiskiem, podczas którego lekarz stomatolog dokona podstawowego przeglądu profilaktycznego. Oczywiście, jeśli Twoje dziecko ma problem z zębami, nie ma potrzeby odkładania wizyty u dentysty i udania się do niego jak najszybciej.

Dotyczy to również sytuacji, gdy zęby nie zaczęły się obcinać nawet po zdmuchnięciu pierwszej urodzinowej świeczki. Zanim jednak włączysz alarm, warto pamiętać, że genetyka również nie stroni od zębów. Czy u Was też pierwsze zęby zaczęły pojawiać się późno? Potem jest bardzo prawdopodobne, że maluch pójdzie w ślady rodziców i nie śpieszy się z wyrastaniem pierwszego zęba. Wiele matek karmiących jest nawet wdzięcznych, gdy zęby nie rosną zbyt wcześnie i szybko.

Źródło zdjęć: Freepik

Jak złagodzić ból?

Ból zęba to jeden z najbardziej nieprzyjemnych bólów, a ból przy wycinaniu pierwszych zębów zdecydowanie mu dorównuje. Ząbkowi u dzieci towarzyszy niepokój, płacz, słaby sen, ale nie jest niczym niezwykłym również utrata apetytu, gorączka, biegunka i drapanie w uchu. Ból zęba może promieniować do uszu, podobnie jak u dorosłych. Jakie są skuteczne metody na łagodzenie bólu ząbkowania?

  • Gryzak. Rodzice sięgają po to narzędzie jak po pierwsze, a w wielu przypadkach wystarczy to, aby złagodzić ból. Jednocześnie gryzak masuje dziąsła i przynosi dzieciom niezbędną ulgę nie tylko w bólu, ale także swędzeniu. Jeszcze lepiej, jeśli możesz włożyć gryzak do lodówki. Zimno łagodzi wówczas obrzęk i stan zapalny, który pojawia się podczas ząbkowania.
  • Żel chłodzący. W celu złagodzenia bólu polecane są także żele chłodzące z ekstraktem ziołowym. Nakłada się je palcem na dziąsła i lubią je dzieci ze względu na słodki smak.
  • Żel znieczulający. Działa na tej samej zasadzie co wspomniany wyżej żel chłodzący, jednak oprócz naturalnego składnika zawiera także środek znieczulający. Żelu znieczulającego należy używać tylko w ostateczności. Zawiera lidokainę (środek znieczulający miejscowo) i choć substancja ta występuje w żelu jedynie w niewielkiej ilości, to jej stosowanie należy ograniczyć do krótkiego czasu.
  • Leki przeciwbólowe. Nic nie działa i zaczynasz rozpaczać? Skonsultuj się z pediatrą, a on zaleci odpowiednie leki przeciwbólowe. Zaleca się ich podawanie przed snem i, podobnie jak w przypadku żeli znieczulających, nie należy przesadzać z ich dawkowaniem.