Potówki u dzieci: jakie są objawy i czy można im zapobiec?

  Kategorie: Zdrowe dziecko,
5 min
23. cze'24

Zbliża się cieplejsza pogoda, a zapowiedź lata niesie ze sobą wyzwania, z którymi będą musieli się zmierzyć rodzice. Nie zawsze będzie to tylko zabawa nad wodą, na placu zabaw czy w ogrodzie. Rodzice cierpią na udary cieplne, otarcia, czyraki i potówki. I właśnie tym problemem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Jak objawiają się potówki u dzieci i jak sobie z nimi radzić?

Wszyscy spotykamy się z poówkami w naszym życiu. Drobne narośla na skórze nie są niebezpieczne, ale mogą dręczyć, szczególnie małe dzieci. Czyraki potu są spowodowane zablokowaniem kanałów potowych, co powoduje powstawanie małych czerwonych guzków, a nawet pęcherzy na skórze. Czasami wystarczy trochę i pocenie się pojawia. Mogą pojawić się po przebywaniu w ciepłym i wilgotnym środowisku, np. w nieklimatyzowanym samochodzie, po kąpieli, ale także po chorobie, podczas której dziecko się poci.

Niemowlęta są szczególnie podatne na pocenie się ze względu na niedojrzałe przewody potowe i niedostatecznie rozwiniętą termoregulację. Brodawki potowe są zwykle nieszkodliwe i znikają same, ale to nie znaczy, że nie powinieneś się nimi zajmować, gdy się pojawią. Pomożemy Ci rozpoznać oznaki, że rzeczywiście się poci i doradzimy, jak złagodzić czasami nieprzyjemne objawy.

Przyczyny pocenia się u dzieci

Do rozwoju pocenia się u dzieci może przyczyniać się kilka czynników:

  • Niedojrzałe gruczoły potowe dziecka mogą zatrzymywać pot, co prowadzi do zablokowania kanałów potowych, co w konsekwencji sprzyja powstawaniu małych wyprysków – wyprysków potowych;
  • Wrażliwość skóry małych dzieci powoduje również, że są one podatne na wysypki, które pogarszają się pod wpływem ciepła i tarcia (zwłaszcza odzieży).
  • Nadmierne ubieranie się w miesiącach letnich, a szczególnie obcisłe ubranie, utrudnia przepływ powietrza, co powoduje zatrzymanie ciepła na skórze i zwiększa ryzyko pocenia się.

Jak rozpoznać potówki?

Im szybciej rozpoznasz potówki na skórze dziecka, tym szybciej będziesz mógł się ich pozbyć. Wysypki objawiają się zaczerwienieniem skóry, która jest pokryta małymi czerwonymi guzkami lub pęcherzami, zwłaszcza w fałdach skórnych, czyli na szyi, pod pachami, wewnątrz łokci i kolan oraz w okolicy pieluszki. Opryszczki potowe mogą podrażniać, swędzić, a nawet powodować łagodny kłujący ból u dzieci, prowadząc do niepokoju i trudności ze snem.

W większości przypadków wysypki potowe, zwane także wysypką cieplną, znikają w ciągu 2-3 dni od zauważenia pierwszych objawów. Wymaga to jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli pozostawisz pokrzywkę u dzieci, mogą one rozprzestrzenić się na większy obszar skóry i do jej leczenia będziesz potrzebować pomocy pediatry i leku na skórę.

Źródło zdjęć: Freepik

Pierwsza pomoc i leczenie potówek

Dobra wiadomość jest taka, że ​​leczenie gruczołów potowych zwykle nie wymaga leczenia. Gojenie potówek odbywa się w domu, ale nie należy zaniedbywać pielęgnacji i zasięgnąć porady ekspertów:

  • Unikaj nakładania olejków, kremów do ciała lub pudrów na dotknięte obszary. Kosmetyki te mogą dodatkowo zatykać kanały potowe i pogarszać stan skóry. Utrzymuj spocone miejsca w czystości i suchości.
  • Unikaj nadmiernego nakładania warstw odzieży. Wybieraj przewiewną, lekką i luźną odzież z naturalnych materiałów, która pomoże zminimalizować podrażnienia spowodowane ocieraniem się odzieży o spodnie dresowe. Cyrkulacja powietrza może pomóc w gojeniu i jest idealna, jeśli pozwalasz dzieciom biegać bez ubrania w domu.
  • Krem przeciw swędzeniu zapewni dzieciom chwilową ulgę w swędzeniu i dyskomforcie. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest, aby krem ​​nie zatykał niepotrzebnie kanalików potowych. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku kremy przeciwzapalne i kremy zawierające cynk.
  • Stwórz w domu odpowiedni klimat, który nie będzie sprzyjał rozmnażaniu się roztoczy. Ważne jest, aby pomieszczenia, w których przebywają dzieci, były chłodne i wentylowane. Zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się ciepła i wilgoci.
  • Letnia kąpiel również przyniesie ulgę w swędzeniu. Po kąpieli wystarczy delikatnie osuszyć skórę dziecka, uważając, aby nie wycierać jej ręcznikiem, gdyż nadmierne pocieranie jeszcze bardziej podrażni skórę.

Jak zapobiegać poceniu się?

Powstawaniu potówek można zapobiec, jednak zapobieganie nie zawsze może być w 100% skuteczne. Przede wszystkim ważne jest, aby ubierać dzieci w zwiewne, lekkie ubrania, najlepiej bawełniane lub lniane. Materiały te umożliwiają przepływ powietrza, dzięki czemu skóra naturalnie się chłodzi i wentyluje, a także zapobiega nadmiernemu poceniu się i minimalizuje ryzyko pocenia się.

W wysokich temperaturach szukaj z dziećmi chłodniejszych miejsc. Uważaj jednak na nadmiernie klimatyzowane pomieszczenia i spędzaj czas w cieniu, przy lekkim wietrze. W ten sposób nie tylko zapobiegniesz poceniu się, ale także nie narazisz się na udar cieplny, odwodnienie organizmu, a wrażliwa skóra dziecka również będzie bezpieczna.

Łóżeczko odgrywa również dużą rolę w profilaktyce. Również w tym przypadku wybierz pościel bawełnianą lub lnianą i zadbaj o to, aby przed pójściem spać pomieszczenie było wietrzone, a temperatura nie przekraczała 22 stopni Celsjusza. Jeśli wentylacja nie pomaga, włącz wentylator w sąsiednim pokoju, ale uważaj, aby zamiast przeciągu nie spowodować pocenia się dziecka.

Podczas podróży, czy to na wakacjach, na wycieczce, czy podczas wizyty u dziadków, nie zostawiaj dziecka w foteliku dłużej niż to konieczne. To samo tyczy się wózka, zwłaszcza gdy dojdą upały. Materiały, z których wykonane są foteliki i wózki samochodowe, potrafią zatrzymywać ciepło i wilgoć, utrudniać przepływ powietrza, a w bezpośrednim kontakcie ze skórą dziecka zwiększa się ryzyko pocenia się.

Potówki u dzieci nie zagraża życiu, ale może powodować nieprzespane noce i desperację rodziców. Jeśli czujesz, że nawet po udzieleniu pierwszej pomocy w postaci domowego leczenia stan zdrowia Twojego malucha nie poprawia się, udaj się do pediatry, on już będzie wiedział, jak pożegnać się z poceniem.