Gdzie dwóch się bije, tam interweniuje rodzic.

  Kategorie: Wychowanie,
5 min
04. mar'25

Dzieci kłócą się, prowokują, źle się zachowują, a czasem nawet wdają się w bójki. Nie ma znaczenia, czy w domu są chłopcy, dziewczynki, czy rodzeństwo. Bez względu na wiek, prędzej czy później nieuchronnie dojdzie do konfliktów między rodzeństwem. Interweniować czy nie interweniować, gdy dzieci zaczynają się bić? Czy można zapobiegać kłótniom i bójkom między rodzeństwem?

Rodzeństwo się kłóci. Nie daj się zwieść tym uroczym buziom i anielskim oczom. Bracia, siostry, a nawet brat i siostra będą walczyć. Zawsze jest jakiś powód i często są to drobne rzeczy, które dzieci widzą inaczej. Rodzice czasami nie wiedzą, czy interweniować w konfliktach między dziećmi, jak i kiedy to zrobić oraz jak rozwiązać problem. Nie ma uniwersalnego podejścia, bo każde dziecko jest inne, każda relacja między rodzeństwem jest inna, a problemy będące przyczyną kłótni także są różne.

Kiedy podjąć działania?

Czy słyszysz, jak Twoje dzieci kłócą się o coś i zastanawiasz się, kiedy i czy w ogóle interweniować? Czasami wystarczy dać im czas, a same rozwiążą problem bez Twojej pomocy. Jeśli jednak Twoje dzieci mają tendencję do zamieniania kłótni w bójkę, warto interweniować jak najwcześniej. Dzieci nieustannie uczą się, jak reagować na emocje, nie tylko swoje, ale również innych, dlatego mogą potrzebować Twojej pomocy.

Ogromna różnica występuje również w przypadku, gdy w konflikt wdają się dwulatki czy nastolatki. W przypadku starszych dzieci może to być wynikiem rywalizacji między rodzeństwem, a nie tylko próbą kradzieży nowej zabawki młodszemu rodzeństwu.

W przypadku dzieci młodszych, do około dziesiątego roku życia, należy podjąć działania zanim któreś z dzieci zacznie płakać. Być może będziesz musiał interweniować i rozdzielić dzieci. Następnie dobrym pomysłem jest odesłanie każdej osoby na inną stronę pokoju, aby mogła się uspokoić. Prawdopodobnie będą patrzeć na siebie z zakłopotaniem i wystawiać języki, ale przynajmniej będziesz mieć pewność, że nie dojdzie do fizycznego ataku.

Staraj się zachować trzeźwy umysł i nie wyciągać pochopnych wniosków. Jeszcze nie wiesz, co się stało, więc po co krzyczysz na jedno lub drugie dziecko, a może na oboje? Poczekaj, aż dzieci ochłoną, a następnie porozmawiaj z nimi o problemie. Na koniec nie zapominajmy o sprawiedliwości. Czy dzieci kłócą się o zabawkę? Upewnij się, że żaden z nich tego nie zrozumie, w przeciwnym razie możesz wkrótce być świadkiem kolejnego konfliktu.

Źródło foto: Freepik

Kompromisy, empatia i zasady

W idealnym świecie do kłótni między rodzeństwem nie dochodziłoby; w mniej idealnym świecie rodzice zawsze byliby w stanie im zapobiec. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie tego zrobić, ale na szczęście istnieją strategie, dzięki którym konflikty między rodzeństwem będą zdarzać się rzadziej:

  • Naucz dzieci kompromisu. Rozpoczynający się konflikt może nie zakończyć się walką fizyczną, lecz osiągnięciem porozumienia. Naucz dzieci pożyczać zabawki już od najmłodszych lat, na zmianę wykonuj domowe obowiązki i ucz ich negocjacji (na przykład dzieci oglądają film wybrany przez jedną osobę, a następnie druga osoba wybiera film). Jeżeli zgodzą się, że każdy z nich będzie przez godzinę grał w grę wideo, należy się tego harmonogramu trzymać. Znajdowanie kompromisu to sztuka i Twoje dzieci na pewno ją opanują.
  • Rozmawiaj z dziećmi o uczuciach. Tłumienie gniewu, frustracji i innych nieprzyjemnych uczuć może prowadzić do kłótni i walk. Naucz dzieci wyrażać swoje uczucia i o nich rozmawiać. Dlaczego jedno dziecko jest złe na drugie? Aby uniknąć konfliktów między rodzeństwem, dzieci będą używać uprzejmych słów i prowadzić rozmowy zamiast bójek i wyrywania sobie włosów.
  • Ćwicz empatię poprzez gry. W grach planszowych nie chodzi tylko o to, kto wygra. Podczas zabawy dzieci uczą się czekać na swoją kolej, negocjować, brać pod uwagę inne punkty widzenia i przegrywać. Za pomocą gier można nauczyć dzieci współczucia przegranym i radości ze zwycięzcą.
  • Utwórz zasady i przestrzegaj ich. Nie w każdym domu obowiązują jakieś zasady, ale jeśli w twoim domu dzieci często popadają w konflikty, warto ustalić jakieś zasady. Mamy na myśli nie tylko przyjęcia, wizyty przyjaciół czy ilość oglądanej telewizji, ale także sprawiedliwy podział obowiązków domowych. Dzięki ustaleniu zasad dzieci będą wiedziały, czego się spodziewać i kiedy, a w domu będzie mniej powodów do kłótni.
  • Poświęć każdemu dziecku czas indywidualnie. Poświęć swoim dzieciom całą swoją uwagę i zarezerwuj czas każdemu z nich, tak aby drugie nie było obecne. Poznacie się lepiej i dacie swojemu dziecku poczucie, że jest ważne. Każdy czasami chce, aby cała uwaga skupiała się na nim, a dzieci nie są tu wyjątkiem.
  • Spójrzmy na konflikt z boku. Dlaczego doszło do kłótni lub bójki? Czy to tylko drobnostka, czy też dzieci mają ważny powód do kłótni? Zapytaj ich dlaczego, ale nie bądź ich osądzaczem. Niektóre strony zaangażowane w sprawę mogą uważać, że faworyzujesz jedno dziecko kosztem drugiego. Po prostu bądź mediatorem i pozwól dzieciom omówić problem między sobą.

Kłótnie i bójki między dziećmi są stresujące dla rodziców, ale prawda jest taka, że ​​w ten sposób dzieci uczą się o świecie i jego funkcjonowaniu. Odkrywają, gdzie są granice innych, a także swoje własne, i stopniowo dochodzą do wniosku, o co warto walczyć, a co lepiej pozostawić innym. Każda kłótnia i walka między dziećmi będzie inna, dlatego podchodź do każdego indywidualnie i nie zapomnij rozwiązać wszystkiego na chłodno.

Źródło: