Magia powolnych zajęć z dziećmi: Dlaczego warto zwolnić?

5 min
22. lis'24

Żyjemy szybko. Z pełnych zajęć wakacji letnich płynnie przeszliśmy w rok szkolny, który oprócz obowiązków szkolnych obfituje także w zajęcia pozalekcyjne, a już niedługo Święta Bożego Narodzenia będą pełne zgiełku. Im więcej dzieci osiągną, tym większy sukces odniosą w oczach dorosłych, ale to samo dotyczy rodziców. Czasem jednak warto zwolnić, uświadomić sobie obecną chwilę i w pełni cieszyć się chwilami spędzonymi w rodzinnym gronie. Potrzebujesz instrukcji? Mamy jedną dla Ciebie.

Szybkie życie jest często oznaką sukcesu i bogactwa. Jednak mówi się również: „Powoli dalej zajdziesz”. Po wakacjach, które upłynęły w gorączkowym duchu wielu zajęć, dzieci (a wraz z nimi także rodzice) całkowicie rzuciły się w wir codziennych szkolnych obowiązków. Ze szkoły do ​​klubu, potem szybko do domu, odrobić lekcje, spać i następnego dnia znowu to samo. Pokaż dzieciom, że życie nie musi być szybkie i że nawet w powolnych czynnościach można odnaleźć urok.

Magia powolnych chwil

Ktoś zwalnia podczas przygotowywania kawy, ktoś inny podczas pracy w ogrodzie. Wielu potrafi zapomnieć o szybkim upływającym czasie podczas pieszych wędrówek, a inni potrafią jedynie „wyłączyć się” podczas snu. Poza tym obecny zabiegany czas nawet nie zachęca nas do choćby najmniejszego zwolnienia. Wszystko jest szybkie, natychmiastowe, rezultaty muszą być widoczne natychmiast, a nikogo nie stać na luksus czekania.

Dzieci muszą jednak wiedzieć, że nawet powolne czynności mają swój urok i są tak samo ważne jak te szybkie. Pełna adrenaliny przejażdżka na nowej hulajnodze jest świetna, podobnie jak wyścigi na basenie czy turniej piłki nożnej. Jednak powolne działania odgrywają również ważne miejsce w życiu dzieci i dorosłych, gdzie nacisk kładzie się nie tylko na wynik, ale także na sam proces. Nauczcie się wspólnie z dziećmi cieszyć urokiem chwili obecnej, zwolnić i cieszyć się wspólnymi chwilami podczas zajęć, których po prostu nie da się zrobić szybko.

Odkryj magię ogrodnictwa

Kwiaty, zioła, warzywa i owoce rosną we własnym tempie i trudno byłoby znaleźć sposób na przyspieszenie tego procesu. Dostosuj się do roślin z dziećmi i zwolnij w ich towarzystwie. Jeśli nie masz jeszcze ogrodu, zbuduj chociaż wspólnie podwyższony kwietnik lub zainspiruj się domem dla ogrodników od Smoby. Na początek dzieci nie będą potrzebowały wiele. Wystarczy im jedna doniczka, w której mogą siać lub sadzić, co im się podoba.

Ogrodnictwo wymaga czasu. Wszystkim roślinom, niezależnie od tego, czy są ozdobne, czy użytkowe, należy poświęcić ten czas i dodać im pielęgnacji. Pracując w ogrodzie, dzieci zwalniają, dokładnie oglądają każdą roślinę, odcinają niepotrzebne liście, podlewają ją i obserwują proces wzrostu, kwitnienia i dojrzewania owoców. Ogrodnictwo może stać się pięknym hobby i jednocześnie rytuałem, który spowalnia całą rodzinę.

Zawiąż swój własny bukiet

I prosto z ogrodu na stół! Nie mówimy jednak o uprawianych owocach i warzywach, ale o pięknych kwiatach, które rozświetlą każde gospodarstwo domowe i stworzą w nim przytulną atmosferę. Obecnie dużą popularnością cieszą się bukiety lego, które w odróżnieniu od żywych trwają wiecznie. Z dziećmi, oprócz tych bukietów, możesz także zrobić bukiety z płatków tekstylnych. Kwiaciarnia Flower Market Smoby pomoże także dzieciom zwolnić tempo. W końcu nikt nie jest w stanie zawiązać pięknego bukietu w błyskawicznym tempie.

Wiążąc bukiety, należy pomyśleć o tym, które kwiaty pasują do siebie nie tylko kolorem i kształtem, ale także z podobną starannością. Podczas tworzenia bukietów z tkaniny w kwiaciarni Flower Market dzieci mają do dyspozycji aż 47 płatków z tkaniny, 8 długich i 8 krótkich łodyg roślin, 16 stempli do łączenia kwiatów, 2 wazony, 2 probówki, 3 spiczaste papierowe torby do pakowania bukietów oraz naklejki do dekoracji . 104-częściowy zestaw dla małych kwiaciarek podbije serca także rodziców, więc przygotuj się na piękne chwile spędzone w towarzystwie dzieci i kwiatów.

I wspólnie pieczcie smakołyków

Podobnie jak w ogrodnictwie, podczas pieczenia czas na chwilę zwalnia. Ważny jest nie tylko wynik, ale przede wszystkim proces. Podczas pieczenia (i gotowania) należy postępować krok po kroku zgodnie z przepisem i o niczym nie zapomnieć. Otwórz z dziećmi domową piekarnię, cukiernię, a nawet restaurację i zabierz się do pracy. Pomoże Ci w tym popularna francuska marka Smoby, która przynosi dzieciom nie tylko kuchnie dla dzieci, ale także wesołe cukiernie dla dzieci z przepisami.

Pokaż dzieciom, że pyszne jedzenie nie tylko pojawia się na stole, ale wymaga dużo wysiłku i czasu. Nie musisz od razu decydować się na najbardziej wymagający przepis. Całkowicie wystarczy, jeśli przygotujesz z dziećmi proste desery, przy których możesz postępować powoli. Idealnie nadają się do tego zabawne książki kucharskie Chef Smoby. I podobnie jak w przypadku poprzednich działań, nie zapomnij cieszyć się całym procesem, zwolnij i ciesz się nim w pełni.

Źródło foto: Freepik

Zakończ dzień grą planszową

Granie w gry planszowe może być (i często jest) hałaśliwe, szybkie i chaotyczne. Cóż, nie zawsze tak musi być. Składane wieże, pexeso, mikado czy puzzle wymagają skupienia, a grania nimi po prostu nie da się za bardzo przyspieszyć. Gry te kładą nacisk na cierpliwość lub logiczne myślenie, ale muszą uwzględniać także inne umiejętności.

Wyłącz telewizor, włącz muzykę, wyciągnij grę planszową i cieszcie się swoją obecnością, której nie zakłócają szybkie sieci społecznościowe, filmy akcji ani inne rozrywki. Dla dzieci na początku może to być nudne, ale pokaż im, że to także sposób na spędzanie wolnego czasu i że planszówkom daleko do epoki kamienia łupanego.

Przestań chociaż na chwilę się spieszyć i naucz się zwalniać razem z dziećmi. Wykonywanie powolnych czynności regeneruje nie tylko ciało, ale i umysł, a dzieci już od najmłodszych lat uczą się, że życie nie polega tylko na pośpiechu. Zacznij dzień od wspólnego przygotowania śniadania, a zakończ go powolną wieczorną rutyną, która wzmocni więź całej rodziny.