Kaszel u dzieci może być całkowicie nieszkodliwy, ale może być pierwszym objawem rozpoczynającej się choroby. Może to być nawet spowodowane wdychaniem obcego przedmiotu. Istnieje kilka rodzajów kaszlu, a dzisiaj skupimy się na kaszlu suchym. Co powoduje suchy kaszel i kiedy należy udać się z dzieckiem do pediatry?
Niezależnie od tego, czy kaszel jest suchy, czy mokry, jest to sposób organizmu na pozbycie się substancji drażniących. Kaszel jest rodzajem systemu obronnego organizmu i występuje pod wieloma postaciami. Mokry kaszel możesz łatwo rozpoznać, ponieważ podczas kaszlu słyszysz, że organizm wytwarza śluz, a organizm próbuje się go pozbyć poprzez kaszel.
Przeciwieństwem mokrego kaszlu jest kaszel suchy, czasami nazywany kaszlem nieproduktywnym. Suchy kaszel jest często irytujący, a nawet może powodować uduszenie. Nie wytwarza śluzu i powoduje podrażnienie dróg oddechowych. Dlatego suchy kaszel jest zwykle objawem choroby górnych dróg oddechowych, ale może być również spowodowany mechanicznym podrażnieniem obcym przedmiotem lub alergią.
Źródło foto: Freepik
Infekcje
Suchy kaszel może być spowodowany wspomnianą alergią, ciałem obcym lub infekcją. Oto najczęstsze przyczyny suchego kaszlu u dzieci:
- przeziębienie
- grypa
- zapalenie płuc
- COVID 19
- zapalenie oskrzelików
- błonica
- krztusiec
- astma
- środki drażniące
- alergia
- refluks
- kaszel psychosomatyczny
- ciała obce.
Do najczęstszych infekcji objawiających się suchym kaszlem zalicza się wspomniane przeziębienie, grypę, zapalenie płuc, COVID-19, zapalenie oskrzelików, błonicę i krztusiec. W zależności od infekcji kaszel może wydawać się ochrypły lub świszczący. Dolegliwość może być zaostrzona przez śluz z nosa spływający do gardła i powodujący podrażnienie.
Oprócz suchego kaszlu (który może przekształcić się w mokry kaszel ze śluzem) infekcjom wirusowym towarzyszy gorączka, katar lub zatkany nos, kichanie oraz bóle głowy i ciała. Infekcje wirusowe, w przeciwieństwie do infekcji bakteryjnych, nie są leczone antybiotykami i najskuteczniej je leczyć poprzez odpoczynek w łóżku, przyjmowanie dużej ilości płynów i, jeśli to konieczne, podanie leków obniżających gorączkę i łagodzących ból.
Suchy kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni po wygojeniu i ustąpieniu innych objawów. Chodzi o tzw kaszel powirusowy, który pojawia się prawdopodobnie w wyniku utrzymującego się stanu zapalnego lub nadwrażliwości.
Może się również zdarzyć, że po pokonaniu choroby dzieci będą miały uporczywy kaszel nawet bez oczywistej diagnozy lekarskiej. W takim przypadku może to być już kaszel psychosomatyczny. Jest to rodzaj kaszlu nawykowego i występuje głównie u dzieci w wieku od 8 do 14 lat, jednak wiek nie odgrywa większej roli. Czasami ten kaszel powoduje również niepokój lub stres. Dlatego kaszel psychosomatyczny nie jest spowodowany infekcją, alergią lub drażniącymi substancjami lub ciałami obcymi.
Pomoże dzieciom skupić się na czymś innym, zająć umysł, pomocne będą także różne techniki oddychania. Możesz na przykład spróbować tak: usiądźcie razem z dzieckiem naprzeciw siebie w foteliku tureckim i wspólnie oddychajcie. Jeśli dziecko ma ochotę kaszleć, poproś go, aby najpierw wzięło oddech lub „połknęła” potrzebę kaszlu. Jeśli terapia okaże się skuteczna (ale nie od razu po jednej sesji), istnieje duże prawdopodobieństwo, że u Twojego dziecka rozwinie się „tylko” nawykowy kaszel.
Astma
W przeciwieństwie do infekcji wirusowych i bakteryjnych astma jest chorobą przewlekłą, która powoduje stan zapalny i zwężenie dróg oddechowych. Astma może zagrażać życiu, ale dziś lekarze mogą ją stosunkowo szybko wykryć i rozpocząć leczenie. Nie oznacza to jednak, że pomimo uczciwego leczenia u dzieci chorych na astmę nie wystąpią różne nieprzyjemne objawy, w tym suchy kaszel. Może się pogorszyć, gdy zmieniają się pory roku lub w okresach wzmożonych alergii, ale także podczas ćwiczeń i podczas choroby.
Suchy kaszel towarzyszący astmie zwykle nasila się w nocy lub podczas zabawy. Może mu towarzyszyć gwiżdżący dźwięk podczas wdechu i wydechu. Oprócz suchego kaszlu astmę charakteryzuje duszność lub inne trudności w oddychaniu, niski poziom energii oraz ucisk i/lub ból w klatce piersiowej. Astmy nie można wyleczyć, ale jej objawy znacznie łagodzą różne leki, które pomagają zmniejszyć stan zapalny dróg oddechowych.
Substancje drażniące
Suchy kaszel nie zawsze jest długotrwały. To naturalne, że dzieci, oprócz czystego powietrza, wdychają substancje drażniące, które podrażniają drogi oddechowe i powodują suchy, czasem duszący kaszel. Substancją potencjalnie drażniącą może być zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy, różne opary, kurz, pleśń, ale także suche powietrze (na przykład z klimatyzacji, w nadmiernie nagrzanych pomieszczeniach lub podczas gorącego, suchego lata).
W przypadku podrażnienia ze strony środowiska zewnętrznego suchy kaszel pozbędziesz się, gdy pozbędziesz się drażniącej substancji. Jeśli jednak dziecko jest regularnie narażone na na przykład dym papierosowy lub mieszkasz w obszarze o regularnie zanieczyszczonym powietrzu, suchy kaszel może przekształcić się w kaszel przewlekły.
Źródło foto: Freepik
Alergia
Alergia i kaszel idą w parze. Suchy kaszel może być spowodowany wieloma alergenami, od pyłków po sierść zwierząt, po żywność, a nawet leki. Podczas reakcji alergicznej w organizmie uwalniana jest histamina, która powoduje różne objawy alergiczne, w tym suchy kaszel. Inne objawy alergii obejmują kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, zatkany nos i może również pojawić się wysypka. Alergie i związany z nimi suchy kaszel zwykle nasilają się w sezonie pylenia i w zapylonych obszarach. Nie pozwól swojemu dziecku cierpieć i udaj się z nim do alergologa, który pomoże mu rozwiązać problem.
Refluks
Choroba refluksowa przełyku, czyli refluks, może również powodować suchy kaszel. Refluks pojawia się, gdy zawartość żołądka cofa się do przełyku i powoduje dyskomfort u dzieci. Dzieci cierpiące na refluks wypluwają mleko matki lub mieszankę modyfikowaną, a nawet mogą wymiotować. Refluksowi towarzyszy kilka objawów, a suchy kaszel nie jest wyjątkiem. Więcej na temat refluksu przeczytasz na naszym blogu, który znajdziesz tutaj.
Obce przedmioty
Dzieci w każdym wieku wkładają do ust różne przedmioty. W ten sposób po prostu eksplorują otaczający je świat, a w chwili Twojej nieuwagi mogą wdychać drobne przedmioty. Utkną w drogach oddechowych i zaczynają kaszleć, bo w ten sposób organizm będzie próbował pozbyć się ciała obcego. Dziecko może zacząć się dusić, ponieważ przedmiot nie zawsze przechodzi przez cały przewód oddechowy i pokarmowy. Jeżeli ciało obce utknie w drogach oddechowych, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Objawy duszenia obejmują:
- niemożność płaczu lub wydawania dźwięków
- trudności w oddychaniu
- klatka piersiowa i żebra są ściągnięte do wewnątrz
- zaczerwienienie do sinienia twarzy
- dziecko traci przytomność lub mdleje.
Jak złagodzić suchy kaszel?
Możesz pomóc dziecku złagodzić objawy już przy pierwszych oznakach suchego kaszlu. Upewnij się, że dziecko pije dużo płynów i ciepłych herbat, aby złagodzić podrażnione gardło. Pomocny może być również nawilżacz powietrza, ponieważ suche powietrze często jest przyczyną suchego kaszlu. Miód pomaga również zmniejszyć objawy, ale podawaj go tylko dzieciom starszym niż rok. Niemowlęta w wieku poniżej 12 miesięcy nie rozwinęły odporności na bakterie, które mogą naturalnie występować w miodzie.
W przypadku naprawdę nieprzyjemnego suchego kaszlu, gdy nawet nawilżacz powietrza nie pomaga, w łazience można stworzyć saunę dla dzieci. Zamknij drzwi do łazienki i włącz ciepłą wodę pod prysznicem. Usiądź z dzieckiem bezpośrednio pod prysznicem lub w wannie i pozostań tam przez 20 minut. W tym czasie w pomieszczeniu pojawi się para, która nawilży powietrze i złagodzi objawy suchego kaszlu.
Jeśli przyczyną suchego kaszlu jest infekcja bakteryjna, lekarz może przepisać dziecku antybiotyki, a na rynku dostępne są także syropy, które skutecznie leczą suchy kaszel. Inhalator zapewniający szybką ulgę pomaga w astmie, a jeśli Twoje dziecko cierpi na alergię, najskuteczniejszym lekarstwem jest lek na alergię.
A suchy kaszel utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, zabierz dziecko do pediatry, który ustali dokładną przyczynę. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, nawet jeśli u dziecka oprócz suchego kaszlu występuje którykolwiek z poniższych objawów:
- gorączka
- szybki oddech
- problemy z oddychaniem
- odkrztuszanie krwi
- oznaki odwodnienia
- świszczący oddech lub świszczący oddech towarzyszący kaszlowi.
Źródło:
- Jill Seladi-Schulman, Ph.D. Why Does My Kid Have a Dry Cough? Online. In: Healthline. 2022. Dostępne z: https://www.healthline.com/health/kids-dry-cough.
- Jenna Fletcher. How to treat a dry cough in children. Online. In: Medical News Today. 2024. Dostępne z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/dry-cough-in-kids.