Światowy tydzień karmienia piersią: Promowanie karmienia piersią dla wszystkich

8 min
14. sie'24
Co roku pierwszy tydzień sierpnia należy do karmienia piersią. Nie inaczej będzie i w tym roku, podczas którego od 1 do 7 sierpnia będziemy obchodzić Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Celem tej ogólnoświatowej kampanii jest podniesienie świadomości na temat znaczenia karmienia piersią i przełamanie tabu, które wciąż towarzyszy temu karmieniu w społeczeństwie. Poniższe wersety przeznaczone są dla tych z Was, które karmiły piersią, karmią piersią lub są jeszcze w tej podróży, ale także dla ogółu społeczeństwa, który czasami patrzy z pogardą na matki karmiące piersią.
 
Światowy tydzień karmienia piersią, który odbywa się w każdy pierwszy tydzień sierpnia, ma na celu zwrócenie uwagi na ogromne korzyści, jakie karmienie piersią może przynieść dla zdrowia i dobrego samopoczucia niemowląt, ale skupia się także na odżywianiu i dobrostanie psychicznym matek karmiących piersią. Celem tej świadomości jest promowanie karmienia piersią na całym świecie, w każdym kraju, niezależnie od poziomu życia matek. Kobiety chcące karmić piersią nie zawsze mają wsparcie w swoim otoczeniu, czego winą jest intensywny tryb życia lub presja ze strony mediów i portali społecznościowych.
 
Podczas Światowego tygodnia karmienia piersią organizacje na całym świecie starają się zwiększać świadomość korzyści zdrowotnych wynikających z karmienia piersią zarówno dla dziecka, jak i matki oraz promować znaczenie wspierania matek w karmieniu piersią tak długo, jak uznają to za stosowne. Nie bez powodu mottem tego roku jest „Wsparcie karmienia piersią dla wszystkich”.

Pomaga zarówno dziecku, jak i matce

Mleko matki to idealny pokarm dla dziecka, w 100% naturalny. Colostrum, pierwsza forma mleka matki, zawiera już substancje chroniące dziecko, ma wyższą zawartość białka i niższą zawartość cukru niż dojrzałe mleko matki, więc nawet niewielka ilość może zaspokoić głód dziecka.
 
Mleko matki, które organizm matki zaczyna wytwarzać około trzeciego do czwartego dnia po urodzeniu, jest bogatsze w cukry i wspomaga szybkie trawienie. Mleko matki powoduje u dzieci znacznie mniej problemów żołądkowych niż mleko sztuczne.
 
Oprócz uczucia sytości, karmienie piersią chroni dziecko przed alergiami i egzemą, zmniejsza ryzyko infekcji i zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dzieci karmione piersią są mniej narażone na cukrzycę i nadwagę w późniejszym życiu, a długotrwałe karmienie piersią wiąże się również z niższym ryzykiem białaczki i chłoniaka u dzieci.
 
Karmienie piersią przynosi korzyści także wcześniakom, chroniąc je przed posocznicą, przewlekłą chorobą płuc i innymi chorobami, które mogą być śmiertelne dla delikatnego dziecka. Ponadto badania pokazują, że dzieci karmione piersią mają wyższe IQ, ponieważ uważa się, że kwasy zawarte w mleku matki stymulują mózg.
 
Dobra wiadomość jest taka, że ​​korzyści z karmienia piersią nie dotyczą tylko dziecka. Matki również mogą odnieść korzyści z karmienia piersią swoich dzieci. Oto najważniejsze z nich:
 
  • zmniejsza ryzyko niektórych rodzajów nowotworów i chorób (na przykład cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu, zapalenia stawów, osteoporozy)
  • pomaga w utracie wagi po porodzie
  • pomaga macicy powrócić do pierwotnego rozmiaru
  • zmniejsza ryzyko depresji poporodowej
  • opóźnia powrót miesiączki
  • pomaga nawiązać więź z dzieckiem
  • oszczędza pieniądze (nie będziemy okłamywać siebie (ani Ciebie), karmienie piersią jest bezpłatne, natomiast sztuczne mleko kosztuje mnóstwo pieniędzy).
Oczywiście karmienie piersią też niesie ze sobą cierpienie, może być bolesne, a zwłaszcza na początku trudne i pełne łez po obu stronach. Będziesz musiał się z tego powodu ograniczyć, szczególnie jeśli chodzi o alkohol, kofeinę i niektóre produkty spożywcze.
Źródło foto: Freepik

A co jeśli to nie zadziała?

Karmienie piersią może być wyzwaniem. Nawet przy najlepszych intencjach i konsekwentnych wysiłkach nie zawsze wszystko układa się zgodnie z oczekiwaniami, na czym szczególnie cierpi psychika matki. Czasami karmienie piersią po prostu nie wychodzi, ale to nie musi oznaczać, że jesteś złą matką. Są też matki, które dobrowolnie zdecydowały się nie karmić piersią i społeczeństwo nie powinno ich potępiać za tę decyzję. Karmienie piersią lub nie karmienie piersią to wolna decyzja każdej mamy i to także od niej zależy, czy zdecyduje się odstawić dziecko od piersi.
 
Jeśli zmagasz się z karmieniem piersią, ale nadal chcesz znaleźć skuteczny sposób, nie poddawaj się. Przyzwyczajenie się do procesu karmienia piersią może zająć Tobie i Twojemu dziecku trochę czasu. Ważne jest, aby przed porodem przestudiować wszystko, co jest dostępne na temat karmienia piersią i przygotować się do tego teoretycznie. Rozpocznij karmienie piersią natychmiast po urodzeniu i karm dziecko na żądanie. Jeśli maluszek ma problem z przyssaniem się, skontaktuj się z pediatrą lub doradcą laktacyjnym, który wskaże Ci właściwy kierunek. Nie martw się sama i w ciszy, sąsiedzi z pewnością wyciągną do Ciebie pomocną dłoń.

Najlepsze pozycje do karmienia piersią

Pozycji do karmienia piersią jest wiele i każda mama w tym okresie wypróbuje kilka z nich. Niektóre są wygodniejsze dla mamy, inne dla dziecka, niektóre pozycje docenisz zwłaszcza podczas nocnego karmienia, a są też takie, które łagodzą ból pleców czy ramion. Do głównych pozycji zalicza się pozycję leżącą na boku i pozycję siedzącą.
 
  • Leżenie na boku – Połóż się na boku i lekko wygnij plecy, aby zrobić miejsce dla dziecka. Dziecko musi także leżeć na boku, w zgięciu Twojego ramienia. Ta pozycja jest szczególnie odpowiednia dla bardziej doświadczonych mam i docenisz ją szczególnie w nocy.
  • Leżenie na plecach - Połóż się na plecach i połóż dziecko na brzuchu na klatce piersiowej. Podeprzyj go dłonią w tylnej części, aby się nie przesuwał i nie zsuwał z Ciebie. Pozycja ta jest odpowiednia dla wcześniaków i po cięciu cesarskim.
  • Pozycja siedząca - Ta podstawowa pozycja nazywana jest także madonną lub kołyską. Usiądź tak wygodnie, jak to możliwe i połóż dziecko na boku twarzą do siebie. Główka dziecka powinna znajdować się w zgięciu Twojego ramienia, a Ty trzymasz kręgosłup przedramieniem. Drugą ręką możesz przytrzymać pierś. W tej pozycji warto także zastosować poduszkę do karmienia, która odciąży Cię od ciężaru dziecka.
  • Piłkarz - Dziecko leży wzdłuż boku na Twoim przedramieniu, które możesz podeprzeć poduszką. Pozycja piłkarza jest odpowiednia dla bliźniąt, wcześniaków, po cesarskim cięciu, przy większym biuście oraz w przypadku wklęsłych i płaskich sutków.
Można karmić piersią także na stojąco, siedząc z podpartymi nogami, gdy dziecko jest w nosidełku lub chuście, ale można też karmić je na leżąco, z podpartym łokciem. Jeśli na początku karmienie piersią sprawia Ci trudność, nie rozpaczaj. Na pewno znajdziesz pozycję, która będzie odpowiadać Tobie i dziecku, a w końcu będziesz naprawdę cieszyć się tymi chwilami.
Źródło foto: Freepik

Jakie pokarmy wspomagają karmienie piersią?

Istnieją pokarmy, które dostarczają witamin i minerałów nie tylko matce karmiącej, ale także docierają do dziecka poprzez mleko matki. Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, karmiąc piersią spalasz kalorie, a dzięki tej aktywności organizm w naturalny sposób wchłania ważne substancje, które dodadzą Ci energii. Z tego też powodu wiele matek skarży się, że w okresie karmienia piersią są niemal stale głodne. Na szczęście istnieją pokarmy, które nie tylko Cię napełnią, ale także pomogą w produkcji matczynego mleka:
 
  • awokado
  • owsianka
  • orzechy
  • rośliny strączkowe
  • grzyby (zwłaszcza ostrygi, reishi i shiitake)
  • zielone warzywa liściaste
  • warzywa korzeniowe czerwone i pomarańczowe
  • nasiona (na przykład słonecznik, dynia, chia, konopie, len lub sezam)
  • kurkuma
  • ashwagandha

Szybkie pytania i odpowiedzi na temat karmienia piersią

  • Czy mogę zajść w ciążę podczas karmienia piersią? Zajście w ciążę podczas karmienia piersią zależy od kilku czynników, ale odpowiedź brzmi: tak. Wszystko zależy jednak od tego, czy karmisz wyłącznie piersią i czy miesiączka wróciła już po porodzie. Karmienie piersią może znacznie zmniejszyć płodność, a szanse na ponowne zajście w ciążę również są niskie. Szansa zajścia w ciążę podczas karmienia piersią (jeśli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i nie miesiączkujesz jeszcze) wynosi około 2%.
  • Czy mogę pić kombuczę podczas karmienia piersią? Popularny napój fermentowany zwany kombuczą cieszy się coraz większą popularnością, a kobiety karmiące piersią nie są tu wyjątkiem. Jeśli zamierzasz pić kombuczę w okresie karmienia piersią, powinna to być ograniczona ilość. Kombucza jest fermentowana, więc naturalnie zawiera pewną ilość alkoholu i może zawierać szkodliwe bakterie, które mogą być niebezpieczne podczas karmienia piersią, chociaż ryzyko to jest minimalne.
  • Ile kalorii spalam podczas karmienia piersią? Niektóre matki liczą na to, że kilogramy, które przybrały w czasie ciąży, dzięki karmieniu piersią łatwo zrzucą ponownie. Karmienie piersią pozwala spalić około 450–500 kalorii dziennie, ale liczba ta zależy od metabolizmu i ilości mleka wypijanego przez dziecko. Jeśli chcesz schudnąć po porodzie, zdecydowanie nie polegaj wyłącznie na karmieniu piersią.
  • Czy mogę kontynuować karmienie piersią, jeśli w moim mleku znajduje się krew? Tak. Krew w mleku matki jest częstym problemem, z którym borykają się matki karmiące i jeśli nie jest to rzeczywiste krwawienie, nie powinna być powodem do odstawienia dziecka od piersi. Niewielka ilość krwi w mleku matki nie jest szkodliwa i nie ma wpływu na dziecko ani na mleko. Ponadto większość matek nawet nie zauważa krwi, dopóki mleko nie zostanie odciągnięte.
  • Czy mogę karmić piersią, mając płaskie lub zapadnięte sutki? Tak, można karmić piersią nawet przy płaskich lub zapadniętych/odwróconych sutkach. Czasem nawet takie sutki przy przyssaniu się dziecka przyjmują „właściwą” pozycję, ale nie jest to regułą. Jeśli masz płaskie lub zapadnięte sutki, karmienie piersią może być trudne, szczególnie na początku, ponieważ dziecku brakuje tkanki piersi wystarczającej do przyssania się. Karmienie piersią takimi brodawkami ułatwiają określone pozycje, odpowiednie trzymanie piersi, a także specjalne nakrycia głowy do karmienia.