Twoje dziecko będzie wymagało profilaktycznej kontroli lekarskiej lub wykonania badań krwi z powodu przewlekłego stanu zapalnego lub alergii. Istnieje wiele powodów, dla których warto udać się na pogotowie, ale większość dzieci potrafi poradzić sobie z tym samodzielnie, pod opieką rodzica. Jednak u niektórych osób sama wzmianka o lekarzu powoduje szybsze bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, a nawet problemy z oddychaniem. Co się za tym kryje?
Syndrom białego fartucha to nie mit, ale dość powszechne zjawisko, o którym niewiele się mówi. Jest to szczególnie powszechne zjawisko u dzieci, które odczuwają niepokój i inne objawy przed wizytą u lekarza oraz w jej trakcie. Nazwa zespołu chorobowego nawiązuje do typowego ubioru noszonego przez lekarzy, czyli białych fartuchów medycznych. Kiedy dzieci o nich myślą lub na nie patrzą, od razu kojarzą zabiegi wykonywane w klinice z dyskomfortem i możliwym bólem, na przykład szczepienia czy pobieranie krwi.
Zjawisko to jest pomijane, a rodzice i lekarze często mylą objawy typowe dla zespołu białego fartucha z innymi diagnozami, które nigdy nie zostają w pełni potwierdzone. Co jest przyczyną syndromu białego fartucha, jak się objawia i jak pomóc dzieciom przezwyciężyć fobię przed wizytą u lekarza?
Wysokie ciśnienie krwi, kołatanie serca i niepokój
Oto typowe objawy, które dzieci wykazują, gdy wspomina się o wizycie u lekarza. Dzieci cierpiące na syndrom białego fartucha odczuwają nerwowość i strach w obecności lekarzy i personelu medycznego, co objawia się wzrostem ciśnienia krwi, przyspieszonym biciem serca i niepokojem. Widok placówki medycznej, w tym poczekalni lekarskiej lub nawet apteki, może wywołać u dziecka niepokój, nawet jeśli nie spodziewa się ono żadnego badania. Oto typowe objawy, na które należy zwrócić uwagę u dziecka przed wizytą u lekarza i w jej trakcie:
- zwiększone ciśnienie krwi lub tętno podczas badania
- pocenie
- dreszcz
- nudności i niewyjaśniony ból brzucha
- zaczerwienienie twarzy
- niepokój i związane z nim niespokojne ruchy
- niezwykła cisza u gadatliwego dziecka
- trzymanie się rodziców
- odmowa współpracy z lekarzem
- werbalny wyraz strachu lub nerwowości
- płacz lub inne oznaki niepokoju podczas interakcji z personelem medycznym.
Źródło foto: Freepik
Ukryte niebezpieczeństwo
Objawy towarzyszące zespołowi białego fartucha znikają zazwyczaj wkrótce po opuszczeniu gabinetu lekarskiego, więc diagnoza ta nie jest zazwyczaj niegroźna. Może się jednak przerodzić w prawdziwą fobię, która będzie miała znaczący wpływ na życie dziecka nawet w wieku dorosłym i może przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia, które mogą zagrażać życiu.
Nieleczony lęk przed wizytą u lekarza może wywołać u dziecka negatywne skojarzenia ze środowiskiem medycznym, a gdy dziecko podrośnie, nawet rutynowe wizyty u lekarza staną się dla niego onieśmielające. Konsekwencją tego może być unikanie wizyt u lekarza nawet w przypadku poważnych komplikacji zdrowotnych. Dzieci mogą podświadomie wykształcić zachowania unikające, polegające na aktywnym staraniu się zrobić wszystko, aby uniknąć konieczności wizyty u lekarza. Unikanie regularnych badań kontrolnych może skutkować opóźnioną diagnozą, której można łatwo zapobiec dzięki wczesnej diagnozie.
Diagnoza zespołu białego fartucha nie jest bolesna, wystarczy regularnie mierzyć ciśnienie krwi. W gabinecie lekarskim wynik będzie naturalnie wyższy, ale zmierzony w domu będzie wskazywać wartości zdrowe. Lekarze zazwyczaj używają specjalnego urządzenia – monitora Holtera, który składa się z mankietu zakładanego na ramię i małego urządzenia, które dzieci przyczepiają do paska. Urządzenie będzie mierzyć ciśnienie krwi przez 24 godziny podczas normalnej aktywności. Jeżeli w warunkach domowych wartości te są prawidłowe, może to oznaczać syndrom białego fartucha.
Pomóż dzieciom walczyć z białymi fartuchami
Ponieważ syndrom białego fartucha nie zagraża życiu dzieci, rodzice mogą uważać, że nie ma potrzeby z nim walczyć. Objawy te trwają krótko, w czasie wizyty lekarskiej, a po opuszczeniu kliniki dziecko czuje się całkowicie dobrze. Prawdą jest jednak, że dziecko cierpiące na ten syndrom może przenieść te uczucia na przyszłość.
Pomóż dzieciom pozbyć się syndromu białego fartucha już w młodym wieku. Oto kilka skutecznych rozwiązań, które warto wypróbować:
- Stwórz uspokajające otoczenie – złagodź niepokój dziecka, tworząc przyjemne otoczenie, o co pediatrzy mogą szczególnie zadbać, organizując poczekalnię i przychodnię dla małych pacjentów. Przyjazne dzieciom otoczenie powinno zawierać kolorowe dekoracje, zabawki i kojącą muzykę. Wielu lekarzy nosi dziś kolorowe ubrania, aby nie sprawiać wrażenia zbyt sterylnych i medycznych. Pomoże dzieciom, jeśli zabiorą ze sobą ulubioną przytulankę, w obecności której zawsze czują się spokojniejsze.
- Nie lekceważ wyboru lekarza – wybór właściwego lekarza często jest kluczem do sukcesu i przyczynia się do złagodzenia objawów zespołu chorobowego. Cierpliwy lekarz, który wszystko dzieciom tłumaczy, jest wrażliwy, zabawny, empatyczny i traktuje pacjenta życzliwie, pomaga budować zaufanie do lekarzy i zmniejsza strach przed badaniem. Dzieci zrelaksują się pod opieką takiego lekarza i będą współpracować, nie płacząc.
- Przygotuj dzieci na to, co je czeka – dzieci z natury są zdenerwowane, gdy znajdują się w nieznanym otoczeniu, dlatego warto przygotować je na to, co będzie się działo w gabinecie lekarskim. Dobrą metodą jest zabawa w lekarza i czytanie dzieciom książek o tematyce medycznej. Dzieci zrozumieją, że u lekarza nic złego im się nie stanie i że jest to naturalna część życia.
- Stosuj techniki odwracania uwagi – rodzice zazwyczaj starają się ograniczać czas spędzany przez dzieci przed ekranem, jednak zdarzają się sytuacje, w których takie odwracanie uwagi może być korzystne. Wizyta u lekarza jest z pewnością jedną z nich, dlatego w niektórych klinikach dostępny jest telewizor z kanałem z bajkami. Możesz też zająć uwagę dziecka swoim telefonem komórkowym lub tabletem, ale często pomocna może okazać się książka dla dzieci, którą możesz im poczytać, podczas gdy czekają na badanie.
- Zachowaj spokój – dzieci przejmują wzorce zachowań od swoich rodziców, dlatego przede wszystkim musisz zachować spokój. Jeśli będziesz sprawiać wrażenie spokojnego i pozytywnie nastawionego, dzieci także się uspokoją, a ich niepokój będzie mniejszy. Dobieraj słowa, które dodadzą otuchy, bądź cierpliwy i zapewnij dziecko, że odrobina zdenerwowania jest całkowicie normalna. Chwal swoje dzieci za odwagę i daj im znać, że będziesz z nimi przez cały czas.
- Staraj się planować wizyty lekarskie – dzieci najlepiej znoszą badania rano, gdy są wypoczęte i najedzone. Głodne dziecko, które jest zmęczone i wyczerpane po całym dniu, w nieznanej sytuacji poczuje się jeszcze gorzej, co na pewno nie pomoże złagodzić objawów syndromu białego fartucha.
Źródło:
- Mia Barnes, ur.„White Coat Syndrome” and Children: Signs and Solutions. Online. In: Psychology Today. 2024. Dostępne na stronie:
- https://www.psychologytoday.com/intl/blog/brain-boost/202410/white-coat-syndrome-and-children-signs-and-solutions.
- White Coat Syndrome. Online. In: Cleveland Clinic. 2022. Dostępne na stronie:
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23989-white-coat-syndrome.
- 24-Hour Ambulatory Blood Pressure Monitoring. Online. In: Cleveland Clinic. 2023. Dostępne na stronie: https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/16330-24-hour-ambulatory-blood-pressure-monitoring.