Tajemnicza ciąża: Kiedy kobieta nie wie, że jest w ciąży

  Kategorie: Ciąża,
6 min
31. mar'25

Dowiedziała się, że jest w ciąży dopiero, gdy zaczął się poród. Na świecie krąży wiele podobnych historii i wszystkie mają jedną wspólną cechę - ludzie kręcą głowami ze zdziwienia. Jak kobieta może być w ciąży przez dziewięć miesięcy i o tym nie wiedzieć? Odpowiedź brzmi: tajemnicza ciąża.

Wyobraź sobie, że jest zwykły wtorek rano, idziesz do pracy i nagle, bez ostrzeżenia, czujesz nieopisany ból i skurcze. Natychmiast udaj się na pogotowie lub wezwij karetkę pogotowia. Po krótkim badaniu personel poinformuje Cię, że rozpoczęła się akcja porodowa.

Nie wiedząc nawet o Twoim stanie zdrowia i nie mając czasu na zakupy dla dziecka. Tajemnicze ciąże nie są jedynie mitem. Statystyki pokazują, że 1 na 500 kobiet nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu aż do połowy ciąży, a 1 na 2500 nie ma o nim pojęcia aż do momentu udania się na salę porodową.

Kto jest narażony na ryzyko ukrytej ciąży?

Ciąża ukryta, tłumiona lub tajemnicza może przydarzyć się praktycznie każdej kobiecie. Wyższe ryzyko isynieje dla kobiet, które:

  • niedawno urodziłaś: Po porodzie może minąć kilka miesięcy, zanim pojawi się miesiączka, a jeśli karmisz piersią, możesz nawet nie mieć owulacji. Może to wywołać u kobiet mylne wrażenie, że nie muszą już zajść w kolejną ciążę. W tym okresie u kobiety mogą nadal występować wahania hormonalne, dlatego nie przywiązuje ona szczególnej wagi do wahań nastroju, przyrostu masy ciała czy nudności.
  • mają PCOS, czyli zespół policystycznych jajników: U kobiet cierpiących na PCOS występują nieprzewidywalne miesiączki. Miesiączki są nieregularne i czasami nie występują przez kilka miesięcy. Dlatego brak krwawienia nie jest u nich automatycznie oznaką ciąży.
  • stosują środki antykoncepcyjne: Kobiety stosujące środki antykoncepcyjne uważają również, że są w 100% chronione przed ciążą, nawet jeśli prawidłowo przyjmują pigułki antykoncepcyjne.
  • czy jesteś w okresie okołomenopauzalnym: Czy przekroczyłaś próg czterdziestu lat i lekarz powiedział Ci, że Twoje wahania nastroju, brak miesiączki i zmiany fizyczne są oznaką zbliżającej się menopauzy? Nawet w tym przypadku ciąża może Cię zaskoczyć w szczytowym momencie.
  • nigdy nie byłaś w ciąży: Ciąża może pozostać niezauważona przez długi czas, jeśli kobieta nigdy wcześniej nie była w ciąży i nie wie, jakie są objawy ciąży.
  • są młode i pochodzą z niższych klas społecznych: w takich rodzinach dziewczęta nie są dostatecznie informowane nie tylko o ciąży, ale również o jej zapobieganiu.
  • cierpią na zaburzenia psychiczne: Kobiety z historią zaburzeń psychicznych mogą nie być świadome zmian zachodzących w ich ciałach. Ponadto zaburzenia psychiczne często wiążą się z zaburzeniami odżywiania, co sprawia, że ​​przyrost masy ciała może pozostać niezauważony.
  • mają nadwagę lub są otyłe: Kobiety otyłe mogą nie mieć typowo widocznego brzucha ciążowego i mogą nie odczuwać wystarczająco ruchów dziecka.
  • nie mogą zajść w ciążę: Kobiety, u których lekarz zdiagnozował niepłodność lub które mają długotrwałe trudności z zajściem w ciążę, mogą stracić wszelką nadzieję i po prostu nie wierzyć, że mogą być w ciąży. Dlatego ciążę ukrytą nazywa się czasem ciążą stłumioną.

Źródło foto: Freepik

Jak objawia się ciąża ukryta?

Ciążę ukrytą często definiuje się jako brak normalnych objawów ciąży. Dla kobiet, które już były w ciąży i przez dziewięć miesięcy doświadczały skutków ubocznych, może wydawać się nieprawdopodobne, że ktoś może być w ciąży i o tym nie wiedzieć. Brak miesiączki, nudności, przybieranie na wadze, wahania nastroju, a później ruchy dziecka to po prostu objawy, których nie można ignorować, prawda?

Jeśli jednak jesteś jedną z tych nielicznych, istnieje możliwość, że „przepłyniesz” ciążę, nawet o tym nie wiedząc. Oprócz kryteriów opisanych powyżej, o ukrytej ciąży mogą świadczyć również: wielokrotnie negatywny wynik testu ciążowego, brak typowych objawów ciąży, spadek masy ciała zamiast jej przyrostu (lub prawie zerowy przyrost masy ciała), a także może się zdarzyć, że kobieta nie czuje ruchów dziecka. Pierwsze ruchy pojawiają się zazwyczaj między 18. a 20. tygodniem ciąży, jeśli jednak łożysko znajduje się przed macicą, możesz w ogóle nie zauważyć tych ruchów.

Wiele kobiet nie zauważa żadnych objawów poza brakiem miesiączki i nudnościami. Do typowych objawów ciąży (nawet tych tajemniczych) należą: częste oddawanie moczu, zaparcia, skurcze, zmęczenie, wrażliwe lub obolałe piersi oraz plamienie. Jeśli masz stresującą pracę lub doświadczasz stresu w rodzinie, wiele z tych objawów możesz przypisać właśnie temu, a ciąża może być ostatnią rzeczą, o której myślisz.

Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a Twój test ciążowy wielokrotnie daje wynik negatywny, poproś ginekologa o badanie. Może się zdarzyć, że test nie wykryje ciąży z powodu niskiego poziomu hCG, ale lekarz może również wykryć inny problem zdrowotny.

Ciąża ukryta w tajemnicy stanowi ryzyko

Regularne kontrole u ginekologa i dobra opieka prenatalna mają znaczący wpływ na zdrowie zarówno przyszłej matki, jak i dziecka. Jeśli jednak kobieta nie wie, że jest w ciąży, nie otrzymuje opieki, co może mieć negatywny wpływ zarówno na nią, jak i na jej dziecko. Prawie każda tajemnicza ciąża kończy się nieoczekiwanym porodem, podczas którego istnieje ryzyko wystąpienia wielu powikłań. Może się zdarzyć, że kobieta urodzi poza szpitalem i bez opieki medycznej.

Ponadto nieoczekiwany poród może być bardzo traumatycznym przeżyciem, powodującym problemy ze zdrowiem psychicznym i depresję poporodową. Tajemnicza ciąża może również mieć wpływ na dziecko. Kobiety, które wiedzą o ciąży już na wczesnym jej etapie, dostosują odpowiednio swój styl życia. Rezygnują z alkoholu i papierosów, przyczyniając się tym samym w znacznym stopniu do prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki.

Dzieci urodzone w wyniku ukrytej ciąży częściej rodzą się przedwcześnie, mają niedowagę i mogą mieć zaburzenia genetyczne, które można wykryć w czasie ciąży za pomocą różnych badań. Dzieci z ciąż „tajemniczych” są również bardziej narażone na urodzenie martwego dziecka, zespół nagłej śmierci łóżeczkowej i zaniedbanie.

Źródło foto: Freepik

Jak sobie radzić z tajemniczą ciążą?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, ciążę utajoną często wykrywa się w momencie porodu, ale zdarza się też wcześniej, zazwyczaj w połowie ciąży. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do ginekologa, poddać się badaniom i stosować się do jego zaleceń. Nawet w późniejszych stadiach ciąży możesz zacząć przyjmować suplementy ciążowe, które nie tylko przyczynią się do zdrowszego przebiegu ciąży, ale także wspomogą zdrowie Twoje i Twojego dziecka.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę emocjonalne konsekwencje tajemniczej ciąży. Typowe jest uczucie niepokoju i wstydu, zwłaszcza w obecności innych osób i w miejscach publicznych. Kobiety, które doświadczyły ukrytej ciąży, często spotykają się ze stygmatyzacją ze strony innych. Jak ktoś może nosić dziecko w sobie i o tym nie wiedzieć? Dlatego często odczuwamy poczucie winy, że nie zdaliśmy sobie sprawy, że jesteśmy w ciąży. Istnieje również obawa, że ​​naraziłaś dziecko na niebezpieczeństwo i żałujesz, że nie cieszyłaś się ciążą i nie miałaś czasu kupić mu wszystkiego, czego potrzebuje.

Kobiety, których ciąża jest tajemnicza, mogą czuć się niepewnie i zdesperowane. Nie są pewni, czy będą w stanie zaopiekować się dzieckiem i/lub czy będą w stanie nawiązać z nim więź. Dlatego trzeba tym kobietom pomóc, nie oceniać ich, a zapewnić, że mimo wszystko będą dobrymi matkami.