Tygodniowy przewodnik po kamieniach milowych dziecka: pierwsze 8 tygodni po urodzeniu

  Kategorie: Noworodek i niemowlę,
4 min
15. wrz'24
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ale mimo to rodzice i eksperci podążają za pewnymi kamieniami milowymi. Poniższa seria artykułów na temat kamieni milowych w rozwoju dziecka przygotuje Cię na zmiany, które należy obserwować w pierwszym roku życia dziecka, tydzień po tygodniu od urodzenia.
 
Pierwszy rok życia jest pełen zmian i zapewne wszyscy rodzice przyznają, że w tym okresie dziecko zmienia się na ich oczach. Przez pierwsze dwanaście miesięcy razem przejdziecie przez wiele zmian. Do niektórych kamieni milowych dziecko osiągnie jak z podręcznika, w innych będzie przed nim, a jeszcze inne, wręcz przeciwnie, może zostać nieco w tyle.
 
Pamiętaj, że wszelkie drobne odchylenia są w porządku, ale nawet w tym przypadku zdaj się na swój szósty zmysł i jeśli coś będzie nie tak, udaj się z maluszkiem do pediatry. W międzyczasie przyjrzyj się, jak Twoje dziecko będzie się rozwijać w ciągu pierwszych dwóch miesięcy po urodzeniu.

1. tydzień

Twój noworodek jest na świecie dopiero tydzień, a już wie, że może na Ciebie liczyć. Rozpoznaje Twój głos i właśnie ta umiejętność może pomóc dzieciom dostosować się do nowego świata, w którym się urodziły, zaledwie tydzień po urodzeniu. Noworodek oczywiście przez pierwszy tydzień nie rozumie słów, ale kiedy z nim rozmawiasz, odbiera to jako przejaw miłości. Komunikując się z dzieckiem w tym okresie, budujesz podstawy rozwoju języka i wspierasz ośrodek mowy w mózgu.

2. tydzień

W drugim tygodniu życia na tym świecie wzrok noworodka ulegnie poprawie. Jego oczy będą nadal trochę zamglone, ale świat dziecka się poszerzy i będzie mógł widzieć na odległość około 30 cm. Jest to odległość, jaką najczęściej pokonujesz podczas karmienia, ale także przewijania i kąpieli dziecka. Podczas wszystkich tych czynności poruszaj głową na boki i obserwuj, czy oczy noworodka podążają za Tobą. To ćwiczenie pomaga dzieciom rozwijać mięśnie oczu i umiejętności śledzenia.
Źródło foto: Freepik

3. tydzień

Zaraz po urodzeniu ruchy dziecka są przypadkowe i gwałtowne. Jednak już w trzecim tygodniu sytuacja stopniowo zaczyna się zmieniać i możesz poczuć, że Twoje maleństwo zaczyna się przytulać. Zwróć uwagę, jak zmienia się postawa dziecka, gdy je trzymasz lub kładziesz na klatce piersiowej – naciska na Ciebie i chce być jak najbliżej Ciebie. Twoje ramiona, a nawet Twój zapach działają na noworodka uspokajająco, dlatego Twoja obecność jest dla niego niezwykle ważna.

4. tydzień

Czy zauważyłeś, że Twój noworodek używa już strun głosowych do czegoś więcej niż tylko płaczu? Około czwartego tygodnia życia dzieci zaczynają wydawać różne dźwięki, zwłaszcza gdy widzą lub słyszą rodzica. Warto naśladować te dźwięki, co będzie wspierać rozwój dziecka. Nadal prawdą jest, że trzeba z nim jak najwięcej rozmawiać i nie zapominać o artykułowaniu. Zobaczysz, że później dziecko będzie próbowało złożyć usta tak jak Ty. Ale jesteśmy już znacznie przed tym.

5. tydzień

Od tego tygodnia ruchy dziecka staną się płynniejsze i bardziej celowe, a gwałtowne i przypadkowe ruchy będą powoli zanikać. Nie pozostawiaj niczego przypadkowi i ćwicz z dzieckiem każdego dnia. W tym okresie mięśnie szyi dziecka są jeszcze dość słabe, a dziecko delikatne, dlatego nie przesadzaj i zawsze podpieraj główkę dziecka podczas ruchów.

6. tydzień

W szóstym tygodniu dziecko może podarować Ci pierwszy prawdziwy uśmiech, który nie będzie już tylko mimowolnym odruchem podczas innych czynności. Jak odróżnić uśmiech od mimowolnego grymasu? Kiedy kąciki ust unoszą się w górę, oczy dziecka również się rozjaśniają. Pierwszy bezzębny uśmiech będzie jednym z najpiękniejszych chwil w Waszym wspólnym życiu.
Źródło foto: Freepik

7. tydzień

Następnym kamieniem milowym, jaki osiągnie Twoje dziecko, będzie zrozumienie zmysłów lub wysiłek, aby je zrozumieć. Patrząc na grzechotkę, kojarzy przedmiot z dźwiękiem, jaki wydaje. Poprawia się także wyczucie koloru. Dzieci już zaczynają preferować jasne odcienie od czarno-białych kolorów i wolą obiekty trójwymiarowe od płaskich.

8. tydzień

Główka dziecka jest nadal niestabilna i kołysze się na boki bez wsparcia, ale mięśnie szyi z dnia na dzień stają się coraz silniejsze. Możliwe jest nawet, że w 8 tygodniu maluszek uniesie główkę o 45 stopni, zatem czas ułożyć go na brzuszku, aby mógł jeszcze bardziej poćwiczyć mięśnie. Oczywiście zawsze tylko pod okiem rodzica.
 
Czy uwierzyłabyś, że Twoje dziecko jest z Tobą już dwa miesiące? Niesamowite, jak czas leci, prawda? A ponieważ każdy kamień milowy zasługuje na nagrodę, spraw swojemu dziecku piękną zabawkę i nie zapomnij o sobie. Dzięki pomocnikom kuchennym zaoszczędzisz mnóstwo czasu, który możesz poświęcić rodzinie.