Noworodek nie jest już noworodkiem, ale niemowlęciem, które się śmieje, bawi, cieszy się towarzystwem innych ludzi, a Ty cieszysz się z jego ciągłego rozwoju. 8- i 9-miesięczne dziecko już postrzega szerszy świat wokół siebie i nieustannie poszukuje nowych bodźców. Jak poprzednio, możesz spodziewać się w tym okresie dużych zmian w rozwoju swojego dziecka.
Twoje ośmiomiesięczne dziecko jest skoordynowane, silniejsze i zaczyna rozumieć znaczenie powszechnie używanych słów. Staje się coraz bardziej zręczny, o czym świadczy umiejętność posługiwania się zabawkami o różnych funkcjach. Dzieci wiedzą już, który przycisk nacisnąć i który pociągnąć, aby zabawka ożyła. W tym okresie warto zwrócić uwagę także na meble – dla dzieci w wieku 8 i 9 miesięcy idealne są ścianki wspinaczkowe. Poniżej znajdziesz wszystkie zmiany, które możesz zauważyć u swojego dziecka między 33. a 40. tygodniem ciąży.
Tydzień 33
Przygotujcie się na małego mężczyznę z osobowością! Twoje dziecko w 33 tygodniu ciąży ma już swoje własne zdanie i bez wątpienia da ci znać, co zrobi, a czego nie. Dla wielu rodziców może to być niepokojący czas, ale pamiętajcie, że dzieci wciąż odkrywają swoje emocje, eksperymentują z nimi i uczą się kontrolować swoje otoczenie za ich pomocą. Tak, szantaż emocjonalny również może mieć miejsce, choć na pewno nie będzie w pełni świadomy. Dzieci dopiero zaczynają testować Twoje granice i sprawdzać, na co im pozwalasz.
Tydzień 34
Prawdopodobnie zauważyłeś, że Twoje dziecko jest bardziej skoordynowane i silniejsze, szczególnie w nogach i stopach, więc być może w końcu nauczyło się podciągać do pozycji stojącej. Zachęcaj dziecko do tych postępów, np. ustawiając jego ulubioną zabawkę na stabilnym krześle – to zmotywuje je do działania. Nigdy jednak nie zostawiaj zabawki bez nadzoru na krześle w pobliżu dziecka. Możesz się spodziewać, że wkrótce znajdziesz swoje maleństwo stojące w łóżeczku, a nie tylko leżące.
Tydzień 35
Jesteś gotowy na swoje pierwsze słowa? Na pierwsze właściwe słowo trzeba będzie trochę poczekać, ale teraz Twoje dziecko może zacząć tworzyć sylaby, łącząc samogłoski i spółgłoski. Nawet rodzice często nie rozumieją własnych dzieci i prawdopodobnie tak samo będzie w Twojej rodzinie. Na przykład, używając słowa „da”, dzieci mogą odnosić się zarówno do czasownika, jak i rzeczownika, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Dzieci rozumieją już takie popularne słowa jak „piłka” czy „butelka”. Możesz zaspokoić ich pragnienie wiedzy, czytając dużo książek dla dzieci i etykietując rzeczy. Naprawdę rozumieją każde słowo, nawet jeśli nie będą w stanie go wymówić przez kilka kolejnych tygodni.
Tydzień 36
Dzieci, rzecz jasna, nie pamiętają wszystkiego od momentu narodzin. Jednakże około 8–9 miesiąca życia dzieci zaczynają zapamiętywać swoje przeżycia. Na przykład, patrząc na piłkę, dzieci potrafią przypomnieć sobie, że piłka się toczy, i popchnąć ją, aby się poruszyła. Mogą nawet wyznaczać sobie cele, takie jak hałasowanie patelnią poprzez uderzanie w nią łyżką. Odkryli już zatem w pełni świat przyczyn i skutków i teraz badają go szczegółowo.
Źródło foto: Freepik
Tydzień 37
Na początku 37 tygodnia Twoje dziecko wkroczyło w dziewiąty miesiąc, co oznacza, że staje się coraz bardziej ruchliwe i zwinne. Początek 9 miesiąca jest idealnym momentem na założenie rodziny. Trzymaj niebezpieczne, małe, ciężkie i ostre przedmioty poza zasięgiem dzieci i rozważ zastosowanie blokad bezpieczeństwa. Ciekawość dzieci jest nieograniczona, a ich mobilność pozwoli im osiągnąć jeszcze więcej i szybciej.
Tydzień 38
Około 38 tygodnia życia dziecka dzieci zaczynają pozostawiać „ślady stóp”. Nie mamy tu na myśli odcisków palców ani wypadków związanych z pieluchami, ale rzeczywiste ślady ich psoty. Przemieszczając się po domu, zdejmują książki z półek i wyjmują zawartość szafek, bez względu na to, co się w nich znajduje. Choć ciągłe sprzątanie po nich może być dla Ciebie męczące, ciekawość ta jest naturalną częścią ich rozwoju.
Tydzień 39
Jeśli masz wrażenie, że Twoje dziecko ciągle wkłada coś do buzi, prawdopodobnie masz rację. Jednym z powodów mogą być trudności z ząbkowaniem, które mogą wystąpić u dzieci w wieku od 8 do 12 miesięcy. Innym jest to, że w ten sposób dzieci uczą się o świecie. A co jeśli ta zabawka smakuje tak dobrze, jak wygląda? Muszą wszystko zbadać, nie tylko wzrokiem i dotykiem, ważny jest także smak. Ponadto dzieci częściej przewracają się z brzucha na plecy, a ich hobby w tym tygodniu będzie także upuszczanie przedmiotów.
Tydzień 40
Uważaj na to, co robisz, jak to robisz i co mówisz w obecności dzieci. Dzieci od jakiegoś czasu uważnie obserwują swoich rodziców i dopiero teraz zaczynają naśladować wszystko, co robisz. Przykładają telefon do ucha, piją „kawę”, a gdy mają okazję, próbują umyć zęby (przynajmniej dziąsła) i czesać włosy lalki. Naśladownictwo jest podstawową metodą uczenia się dzieci, dlatego warto oferować im gry polegające na profesji lub lalki, o które mogą dbać w taki sam sposób, w jaki dbasz o nie.