10 wskazówek na udane letnie podróże z dziećmi

8 min
03. sie'24
Wybierasz się na wakacje z dziećmi, a może wolisz zostać w domu? Wakacje z dziećmi mogą wiązać się z ryzykiem, ale i ogromnym zyskiem. Wystarczy wszystko zaplanować z wyprzedzeniem, nie przesadzić z zaplanowanymi działaniami i nauczyć się zamieniać nawet niepowodzenia we wspaniałe wspomnienia. Mamy dla Ciebie 10 porad, dzięki którym letnie podróże z dziećmi będą udane.
 
Nadszedł sezon letni, a wraz z nim poszukiwanie wrażeń, które dzieci zapamiętają do końca życia. Lato to czas odkryć, tworzenia i wspólnego spędzania czasu, którego w ciągu roku czasami brakuje. Planując wakacje, czy to w kraju, czy za granicą, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Poniższe przydatne wskazówki z pewnością przyczynią się do udanych wakacji z dziećmi na pokładzie.
 

Głęboki wdech i zaczynamy

Podróżujesz z dzieckiem (lub dziećmi) po raz pierwszy? Weź głęboki oddech, uspokój się i zacznij planować wakacje. Rodzice często chcą, aby podróż przebiegła pomyślnie i zapewnili swoim dzieciom wszystko, czego zapragną. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zdać sobie sprawę, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i to jest w porządku. Wyznacz rozsądne cele (w tym sposób ich osiągnięcia) i przygotuj się na zmiany, ponieważ podróżowanie nie zawsze jest bułką z masłem.
 
Możesz zrobić listę, ale spodziewaj się, że będziesz musiał poeksperymentować „podczas jazdy”. Nie zapomnij o jedzeniu, przyborach toaletowych, dodatkowych ubraniach i zadbaj o to, aby dzieci czuły się komfortowo w samochodzie. Oznacza to wysokiej jakości, wygodny fotelik samochodowy, przyjemnie ustawioną temperaturę i wystarczającą ilość bodźców, aby odeprzeć nudę. Ale do tego dojdziemy później.

Wiek dzieci jako kluczowy czynnik

Podróżujesz z niemowlęciem, uczniem lub nastolatkiem? Myśląc o planach wakacyjnych, nie zapominaj o wieku dzieci. Małym dzieciom trzeba zadbać o bezpieczeństwo i wygodę, dlatego smoczek, kocyk i ulubiona zabawka to niezbędna część torby podręcznej. Starsze dzieci będą już chciały spakować książkę, doskonale przygotowana playlista muzyczna, gry karciane, a telefony komórkowe i tablety zapewne będą dla nich obowiązkowym wyposażeniem, więc nie zapomnijcie też o ładowarkach.

Oczywiście bezpieczeństwo jest zawsze na pierwszym miejscu, zarówno w środku transportu, jak i w miejscu docelowym. Wyjaśnij starszym dzieciom, jakie obowiązują zasady, daj im trochę swobody, pozwól czasem na podjęcie decyzji (np. przy wyborze jedzenia czy kupnie pamiątki), ale mimo to regularnie je sprawdzaj. Oczywiście nie spuszczajcie tych mniejszych z pola widzenia i dbajcie o to, aby wchodząc do wody miały na sobie sprzęt do pływania i dobrze widoczny strój kąpielowy. Więcej o wyborze odpowiedniego stroju kąpielowego przeczytasz na tym blogu.

Źródło foto: Freepik

Pakuj na lekko

Postarajcie się spakować każdego członka rodziny do jednej małej walizki, czyli takiej, którą można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to dźwigać na wakacjach ogromne, ciężkie walizki. Podróżowanie z dużym bagażem jest trudne, wyczerpujące i często niepotrzebne. Pomyśl o pakowaniu już przy wyborze hotelu lub kwatery prywatnej i dowiedz się, jakie opcje oferuje Twoje wakacyjne zakwaterowanie. Jest całkiem możliwe, że nie będziesz potrzebować składanego łóżka ani wanienki dla dziecka. Możesz także kupić drogerie i kosmetyki zaraz po przybyciu na miejsce.
 
Dzieciom też nie będzie potrzebnych wiele zabawek. Mniejszym wystarczy jeden ulubiony pluszak i jeden zestaw zabawek do piasku. Starsze dzieci zapewne spakują się same, ale też nie będą potrzebować wiele. Same wakacje są pełne bodźców i dzieci będą raczej skupiać się na odkrywaniu nowych rzeczy, niż na zabawie tym, co mają w domu.

Apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem

Wszyscy rodzice mają nadzieję, że wakacje będą wolne od kontuzji, ale nie można się pomylić, zabierając ze sobą apteczkę. Nie powinno w nim zabraknąć dostępnych bez recepty leków na ból, gorączkę, biegunkę, skurcze żołądka, kremów z filtrem przeciwsłonecznym i po opalaniu, środków odstraszających owady, maści antybakteryjnych, opatrunków i pęsety. Wskazane jest także wykupienie ubezpieczenia podróżnego dla wszystkich członków rodziny, które zapewni Państwu opiekę medyczną na miejscu urlopu.

Nie przesadzaj z planami

Wielu podróżnych cierpi na syndromem FOMO (ang. fear of missing out - strach przed przegapieniem) przed i w trakcie wakacji. Należy jednak pamiętać, że na wakacjach nie będziesz miał czasu odwiedzić każdego miejsca polecanego w broszurze wakacyjnej. Czas na to nie pozwala, podobnie jak fakt, że dzieci potrzebują przerw. Nie przeciągaj ich na siłę z miejsca na miejsce i pozwól im (i sobie) doświadczyć uczucia słodkiej bezczynności. Pozwólmy dzieciom robić, co chcą. Czy chcą zbudować zamek z piasku na plaży? Miej na nie oko i w międzyczasie odpocznij.
 
Przez resztę roku ciągle za czymś gonisz, musisz dotrzymywać terminów w pracy, musisz też odbierać dzieci z przedszkola i szkoły, gotować, sprzątać, odwiedzać dziadków, nie zapominać o wizytach u lekarza… Wakacje to idealna przestrzeń, w której cała rodzina może odetchnąć, rozkoszując się nowymi daniami w restauracji, a zwłaszcza czasem, który nie jest nigdzie popychany.

Planuj wspólnie z dziećmi

Planowanie wspólnie z dziećmi jest ściśle powiązane z poprzednim punktem. Nie zostawiaj ich poza planowaniem wakacji tylko dlatego, że są jeszcze małe i „nic nie rozumieją”. To dzieci mogą sprawić, że tegoroczne wakacje będą najlepsze. Pozwól dzieciom zdecydować, w której restauracji zjesz lunch i na którą plażę dzisiaj się wybierzesz. Naucz je korzystać z map i pozwól im prowadzić Cię podczas spaceru po mieście. Pomyśl także o ich potrzebach i o tym, że kiedy dzieciom będzie dobrze, Ty też będziesz się tak czuć.

Źródło foto:

Zarezerwuj nocleg z wyprzedzeniem

Program wakacji może pozostać niewypełniony, ale zdecydowanie warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Tak, nawet dzisiaj są rodziny żądne przygód, które mają przybliżony cel podróży i szukają noclegu bezpośrednio w miejscu, gdzie mogą polegać jedynie na dobrze znanych znakach z napisem zimmer frei. Należy jednak pamiętać, że taka „przygoda” niesie ze sobą niepotrzebny stres i czasami dodatkowe godziny spędzone w samochodzie. Warto też wziąć pod uwagę, że szukane w ciemno mieszkanie może nie odpowiadać wymaganiom Twojej rodziny.
 
Dlatego rezerwujcie nocleg z wyprzedzeniem, czy to prywatnie, czy w hotelu/pensjonacie. W zaciszu własnego domu możesz odkrywać różne rodzaje zakwaterowania i wcześniej uzgodnić z menadżerem hotelu lub właścicielem kwatery prywatnej, czego będziesz potrzebować. Dowiedz się, czy będziesz mieć łóżeczko, pralkę, wannę, czy mieszkanie ma balkon lub prywatny basen. Dzięki temu z wyprzedzeniem będziesz wiedzieć w co się pakujesz i możesz skupić się na innych rzeczach.

Znajdź place zabaw na świeżym powietrzu

Choć w dobie sieci społecznościowych może się to nie wydawać, lato to przede wszystkim czas zabaw na świeżym powietrzu. Znajdź wszystkie dostępne place zabaw na świeżym powietrzu w Twojej destynacji i zwiedzaj je ze swoimi dziećmi. Dla Ciebie może to być nudne, ale dla dzieci nowa przestrzeń to miejsce pełne bodźców.
 
Nie bój się też zaplanować mniejszej wędrówki, z którą poradzi sobie każdy członek rodziny i wspólnie odkrywać nowe miejsca. Może dzieci zaskoczą Cię świetną zabawą w lokalnym ogrodzie botanicznym lub zoo, a jeśli jesteś na wakacjach za granicą, nie przegap też akwariów. Dzieci odkryją tam zwierzęta, których nie można zobaczyć gdzie indziej.

Zabawa zaczyna się już w samochodzie

Czasem połowa udanych wakacji zaczyna się już w samochodzie. Wycieczka na wakacje jest zwykle długa i monotonna, dlatego trzeba zabawiać dzieci i kierować ich myśli na coś innego. Celem w tym przypadku jest przygotowanie torby, w której znajdą odskocznię. Powinno się w nim znaleźć zdrowe przekąski, stare i nowe zabawki. Twojemu dziecku może wystarczyć tablet z ulubionymi bajkami, ale możesz też spróbować starych, znanych klasyków w postaci gier karcianych czy książek.
 
Przypomnij sobie swoje dzieciństwo i graj ze swoimi dziećmi w gry, w które bawiłeś się podczas podróży. Zgadnij, o czym myślę, na pewno warto spróbować, ale możesz także odgadnąć marki zbliżających się samochodów lub możesz wspólnie stworzyć listę tablic rejestracyjnych samochodów z innych krajów. Czy na drogach będzie najwięcej samochodów z Chorwacji, Węgier, a może nawet Niemiec i Holandii? Odkryj z samochodu otaczający krajobraz, który zmienia się z kilometra na kilometr, a kto wie, może w trakcie podróży odkryjesz swój przyszły cel wakacji.

Przede wszystkim świetny nastrój

Nastrój jest zaraźliwy. Zarówno dobre, jak i złe. Staraj się myśleć pozytywnie podczas wakacji i nawet niesprzyjające okoliczności obróć w żart. Dobro rodziców przekłada się na dobro dzieci, ale bywa też odwrotnie. Jeśli jesteś zestresowany i czujesz, że nic nie idzie zgodnie z planem, dzieci to odczują, a stres całej rodziny zostanie podwojony. Nie mogłeś znaleźć miejsca na plaży? Wybierz się na spacer i odkryj nowe plaże – w końcu w miejscowości wakacyjnej nigdy nie jest tylko jedna plaża. Czy udało Ci się już pierwszego dnia zniszczyć swoje ulubione buty? Świat się nie zawali, na pewno masz przy sobie inne buty, a jeśli nie, nowa para kupiona na wakacjach może stać się ulubioną, a przy tym praktyczną pamiątką. Czy pada już trzeci dzień? Wyszukaj w Google najbliższy kryty basen, wybierz się z dziećmi do akwarium, pograj w gry planszowe.
 
Na pewno nie są to Wasze ostatnie wspólne wakacje, a z każdej porażki można wyciągnąć wnioski, planując kolejne. Ciesz się każdą chwilą spędzoną z rodziną i ciesz się tym, że nie musisz pracować i zajmować się domem. To także małe wakacyjne wygrane, o których nie należy zapominać.