Zabawki ucieleśniają fantazję, kreatywność i przenoszą dzieci, jakby za pomocą magicznej różdżki, do innego świata, w którym wszystko jest możliwe. Jednak zabawki, jak prawie wszystkie produkty, mają datę ważności, którą determinuje użyty materiał, metodę produkcji, a później mniej lub bardziej intensywną eksploatację przez dzieci. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki i jak sprawdzić, czy dla dziecka bardziej odpowiednia będzie plastikowa czy drewniana zabawka?
Odwieczna rywalizacja o prym między zabawkami plastikowymi i drewnianymi prawdopodobnie nigdy nie będzie miała ostatecznego zwycięzcy. Obie grupy zabawek mają swoje plusy i minusy, a końcowe zdanie i tak ma rodzic. Decydującym czynnikiem dla wielu jest zadowolenie innych dzieci i rodziców, wspomnienia własnych zabawek, ale także stosunek ceny do jakości.
Podczas gdy w przeszłości w pokojach dziecięcych dominowały zabawki drewniane, dziś na rynku jest już znacznie więcej wysokiej jakości plastikowych zabawek o funkcjach rozrywkowych i edukacyjnych. Przyjrzyj się z nami cechom obu grup i od teraz dokonuj tylko właściwych wyborów.
Wady i zalety zabawek plastikowych
Efekty świetlne i dźwiękowe, mnóstwo bajkowych motywów, niska waga, zaokrąglone krawędzie… Plastikowe zabawki mają szereg zalet, z których przy wyborze możemy nawet nie zdawać sobie sprawy. Pozytywami, o których zdecydowanie nie należy zapominać, jest bogata oferta oraz fakt, że niektórych rodzajów zabawek nie da się łatwo wykonać z drewna. Oczywiście wiele plastikowych zabawek jest słabej jakości, nawet po krótkim czasie tracą kolor, kształt i ogólną jakość. Możesz jednak liczyć na to, że u nas znajdziesz tylko wysokiej jakości plastikowe zabawki od renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się wieloma certyfikatami.
Wady i zalety zabawek drewnianych
Naturalny materiał, jakim jest drewno, powinien mieć swoje miejsce w dziecięcym pokoju w postaci pięknej zabawki. Drewno budzi się do życia pod wrażliwymi palcami dzieci i w pełni rozwija wyobraźnię. Prawdą jest jednak, że drewniane zabawki są cięższe od plastikowych i bardziej wrażliwe na ząb czasu. W wielu przypadkach zabawki te są wykonywane ręcznie lub są to kolekcje limitowane, co przekłada się na wyższą cenę. Ponadto źle obrobione drewno może pękać, co skutkuje częstszymi urazami.