Od dwóch miesięcy bramy szkoły są zamknięte, a dzieci czekają na długo wyczekiwany odpoczynek od szkolnych obowiązków. Zwykła rutyna zostaje zakłócona, nadszedł czas, aby zwolnić i przede wszystkim wymyślić program, który zapewni dzieciom wystarczającą zabawę. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a w czasie wakacji coraz więcej dzieci spędza czas w Internecie, zwłaszcza w sieciach społecznościowych. Czy Twoje dzieci muszą wyznaczać granice, czy w czasie wakacji wszystko jest dozwolone?
Poproszenie dzieci, aby samodzielnie ograniczyły czas spędzany przed ekranem w czasie wakacji, jest czasami wyzwaniem. Dzieci otwierają sieci społecznościowe z nudów, ale także z przyzwyczajenia, a zmuszanie ich do zrobienia czegoś innego może wymagać dużo pracy. Rodzicom może być trudno oderwać dziecko od telefonu komórkowego i zmotywować je do jakiejkolwiek innej aktywności. Pytaniem jest także, czy w ogóle konieczne jest zakazanie czegoś dzieciom podczas wakacji. A co z wakacjami i mediami społecznościowymi?
Czy dzieciom potrzebny jest specjalny limit wakacyjny?
Wakacje są długie, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Dodatkowy czas spędzony z telefonem komórkowym w ręku znajdzie zatem kilka argumentów z obu stron. Patrząc szerzej na ten temat, trochę więcej czasu przed ekranem nie zakłóci zbytnio codziennych zajęć dzieci ani ich dobrego samopoczucia psychicznego. Latem reżim jest na ogół rozluźniony, więc możesz trochę rozluźnić zasady, które ustalasz w domu w trakcie roku szkolnego. Jednak nadal powinny istnieć granice, które muszą szanować zarówno dzieci, jak i rodzice. O zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka trzeba dbać nie tylko w trakcie roku szkolnego, ale także w czasie wakacji.
Według światowej sławy eksperta ds. uzależnień od technologii, Marca Masipa, ustawiona ilość czasu spędzanego przed ekranem nie powinna się zmieniać tylko dlatego, że dzieci nagle mają więcej wolnego czasu. Czasami wystarczy lekkie rozluźnienie zasad, co może być niezwykle kuszące, a u dzieci bardzo szybko wykształci się niezdrowy nawyk, z którym bardzo trudno będzie się przełamać na początku roku szkolnego. Według Masipa wrzesień to miesiąc, w którym dzieci są najbardziej uzależnione od sieci społecznościowych i technologii w ogóle.
Źródło foto: Freepik
Jaka ilość czasu przed ekranem jest zdrowa?
Kluczem, jak w przypadku wszystkiego, jest znalezienie zdrowej równowagi, która będzie skuteczna dla Twojej rodziny. Nie ma ustalonej reguły określającej, ile czasu przed ekranem jest właściwe, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek dzieci, potrzeby rodziny i osobowość dziecka.
Ten ostatni czynnik odgrywa bardzo ważną rolę i Diana, mama ośmioletniej Hanki i czteroletniego Patryka, doskonale o tym wie: „Kupiliśmy Hance telefon komórkowy ze względów praktycznych. Po szkole chodzi już do szkoły i do klubów. Czasami zdarzają się nieoczekiwane okoliczności i córka może potrzebować, abyśmy ją wcześniej odebrali z zajęć. Oczywiście ma też kilka gier na swoim telefonie i Patryk również jedną z nich odkrył. Czasami tak bardzo pogrążył się w grze, że nie zauważał otaczającej go rzeczywistości i zaczęliśmy zauważać, że kiedy nie radzi sobie dobrze w grze, naprawdę bardzo się złości.
Mamie Diany nie podobało się zachowanie syna i wcześnie zdała sobie sprawę, że syn prawdopodobnie jest podatny na uzależnienia. Rozwiązała problem stosunkowo łatwo, także dlatego, że interweniowała wcześnie. „Telefon Hanki po prostu „zgubił się” pewnego dnia” – Diana opisuje rozwiązanie tej sytuacji. Według niej jej syn Patryk był zdenerwowany przez kilka dni, ale w końcu odkrył zabawki i gry planszowe, które mamy w domu. Nie pamiętamy nawet telefonu komórkowego Hanki.
Ten przykład jest tylko jednym z wielu i pokazuje, że uzależnienie od technologii może wystąpić w każdym wieku. Dlatego też do rodziców należy monitorowanie zachowania swoich dzieci i decydowanie, jaka ilość czasu przed ekranem jest dla nich odpowiednia. Przed ustaleniem limitów należy wziąć pod uwagę dwie okoliczności:
- Co Twoje dzieci robią za ekranem? Czy Twoje dzieci oglądają ciekawe filmy w YouTube na swoich telefonach komórkowych i komputerach, oglądają samouczki, zanim spróbują czegoś nowego, czy po prostu spędzają dzień przeglądając media społecznościowe i grając w gry wideo? Świadome wykorzystanie nowoczesnych technologii jest o wiele gorsze od bezmyślnego, niekończącego się przewijania, dlatego w domu staraj się przedkładać jakość nad ilość.
- Czy czas przed ekranem jest dla Ciebie czy dla dzieci? Zajęcie dzieci przez całe wakacje może być trudne, zwłaszcza jeśli musisz iść do pracy lub jesteś zajęty w inny sposób. Ekrany mogą być sposobem na odwrócenie uwagi dzieci, ale lepiej zachować tę opcję w ostateczności. Zaplanuj zajęcia dla dzieci z wyprzedzeniem, nawet po powrocie z pracy do domu, zajmij je i nie pozwól im spędzać czasu przed ekranem tylko dlatego, że jesteś zmęczony i chcesz trochę spokoju.
Jak wykształcić zdrowe wakacyjne nawyki?
Kiedy już zrozumiesz, jak, dlaczego i kiedy Twoje dzieci chcą korzystać z technologii, łatwiej będzie Ci zarządzać czasem spędzanym przed ekranem i łatwiej będzie Ci zdecydować, ile czasu to zajmie.
- Nie traktuj czasu ekranowego jako nagrody. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ale staraj się nie wykorzystywać czasu przed ekranem jako nagrody lub narzędzie wymiany. Celem jest budowanie zdrowych nawyków, a nie negocjacje. Oprzyj się pokusie wykorzystania czasu ekranowego jako formy kary lub nagrody. Takie podejście może łatwo przerodzić się w szantaż, czego z pewnością nie chcesz. Dobre oceny, dobre wyniki w szkole i pomoc w odrabianiu zadań domowych powinny kształtować charakter dzieci i nie powinny mieć nic wspólnego z czasem spędzonym przed ekranem. Zdecydowanie nie ograniczaj się do zdań typu: „Jeśli odkurzysz cały dom, możesz rozmawiać przez telefon godzinę dłużej”.
- Zapoznaj z zasadami także dziadków lub opiekunów. Czy Wasze dzieci spędzają wakacje u dziadków, czy nadal dzwonicie do opiekunek? Poinformuj ich, że w Twojej rodzinie obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać. Jasno określ zasady dotyczące czasu spędzanego przed ekranem dla każdego, kto opiekuje się Twoimi dziećmi w czasie wakacji lub o dowolnej porze roku. Wyegzekwowanie rutyny, gdy nie ma Cię w domu, może być trudne, dlatego rozważ skorzystanie z kontroli rodzicielskiej na swoich urządzeniach. Najlepiej jednak, jeśli relację rodzic-dziecko buduje się na wzajemnym zaufaniu.
- Skup się na równowadze, a nie na zakazach. Nie oszukujmy się – całkowity zakaz na pewno nie zadziała na Twoją korzyść. Ustalenie zdrowych zasad i przestrzeganie ich przez cały rok będzie działać. Jednak nie wystarczy po prostu ustalić zasady i pozostawić resztę dzieciom. Trzeba wymyślać zajęcia, być przy dzieciach i spędzać z nimi czas. Według Masipa ta zasada jest również absolutnie kluczowa. Zakazanie czasu przed ekranem doprowadziłoby do buntu, ale odpowiednie zasady i spędzanie czasu z rodziną mogą sprawić, że dzieci nawet nie będą pamiętać telefonu komórkowego.
- Wyjdź na zewnątrz. Razem. Natura może odegrać dużą rolę w eliminacji technologii, ale trzeba dawać przykład dzieciom. Zarezerwuj określone dni urlopu i popołudnia na pobyty na łonie natury. Nie musi to być duża wędrówka, wystarczy spacer po lokalnym jeziorze lub łące. W przypadku złej pogody odkurz stare gry planszowe, załóż w domu klub czytelniczy, wspólnie gotujcie, pieczcie... jest naprawdę niesamowita liczba zajęć, które można spędzić z rodziną, nie patrząc na telefon komórkowy.
Źródło foto: Freepik
Napisz z dziećmi listę (realistycznych) życzeń
Każde dziecko chce podczas wakacji doświadczyć czegoś nowego, odkryć nieznane i poświęcić się temu, na co brakuje mu czasu w ciągu roku szkolnego. To naturalne, że odpoczynek i słodka nicość często stawiane są na pierwszym miejscu, ale nawet ekscytacja niekończącym się czasem wolnym gaśnie po kilku dniach wakacji. Jeżeli przed wakacjami nie mieliście czasu porozmawiać z dziećmi o swoich planach i życzeniach wakacyjnych, teraz jest na to odpowiedni moment.
Należy jednak przypominać dzieciom, że wakacyjna lista musi być realistyczna. Może to obejmować na przykład biwakowanie z przyjaciółmi, piknik w parku, piesze wędrówki, dni spędzone na basenie, udział w letnim festiwalu i tym podobne. Jeśli Twoje dzieci chcą pojechać nad morze, ale budżet nie pozwala całej rodzinie, rozważ letnie obozy dla dzieci nad morzem i wyślij chociaż dzieci nad morze. Jeśli chcą podróżować jak ich ulubieni influencerzy na portalach społecznościowych, wybierzcie się chociaż gdzieś w Polsce i pokażcie im, że nasz kraj też może ich oczarować.
Wakacje są długie, ale lista wrażeń, które odbywają się z dala od ekranów telefonów komórkowych i komputerów, również może być długa. Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci postrzegały rzeczywistość i odrywały się od portali społecznościowych, musisz sama pokazać im, że prawdziwe życie toczy się poza ekranami. Mogą odczuwać szczęście, oglądając śmieszne filmy, edytowając zdjęcia nieznajomych i odnosząc sukcesy w grze, ale będzie to krótkotrwałe i bardzo szybko zaniknie. Tylko dzięki prawdziwym doświadczeniom dzieci będą miały co wspominać na koniec wakacji.