Lalki to jedne z najstarszych zabawek, którymi bawiły się dzieci tysiące lat temu. Lalki wykonane z gliny, wosku, drewna, kolb kukurydzianych, a później porcelany zostały zastąpione miękkim tworzywem z różnymi funkcjami interaktywnymi. Historia lalek dowodzi, że zabawki te odgrywają w dzieciństwie bardzo ważną rolę.
Dzieci uczą się przez obserwację, ale także przez naśladowanie. Zabawa lalkami od dawnych czasów jest zabawą, dzięki której dzieci uczyły się lepiej rozumieć nie tylko siebie, ale także otaczający je świat. Niezależnie od płci, taka zabawa może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci, ale to nie jedyny powód, dla którego nie może zabraknąć Twojej córce i synowi lalki.
Rozwijanie umiejętności poznawczych
Lalki dają dzieciom możliwość ćwiczenia swoich zdolności poznawczych poprzez zastosowanie ich na kimś innym. W wieku około 2-3 lat dzieci zaczynają bawić się lalką tak, jakby była ich równorzędnym partnerem, rozmawiając z nią, karmiąc ją, przebierając, usypiając.
Bawiąc się lalką, dzieci zdobędą również umiejętności higieniczne, takie jak mycie zębów, kąpiel i czesanie włosów. Wiele lalek może dziś być kąpanych przez dzieci, co jeszcze bardziej pogłębia naukę i wiedzę o świecie dorosłych. Dzieci najpierw ćwiczą nabyte zdolności poznawcze na lalce, a później zaczynają je testować nie tylko na sobie, ale także na swoim rodzeństwie i rodzicach.
Empatia, współczucie i odpowiedzialność
Wraz z nabyciem zdolności poznawczych ręka w rękę idzie odpowiedzialność, empatia i współczucie. Dzieci uczą się jak dbać o lalkę, wiedzą, że muszą ją karmić, przewijać i wozić w wózku - po prostu biorą za nią pełną odpowiedzialność. Jest to bardzo ściśle związane z możliwością przetwarzania emocji. Dzieci już w takim wczesnym wieku potrafią być empatyczne, dzięki zabawie lalką potrafią okazać współczucie i dzięki temu stają się troskliwymi, kochającymi ludźmi.
Zabawa lalką pomaga im zrozumieć, jak działa otaczający je świat. Uważnie obserwują swoich rodziców, a następnie przekształcają te same wzorce zachowań podczas zabawy. Dodatkowo dbanie o ulubioną zabawkę lepiej przygotuje maluszka na przybycie młodszego rodzeństwa. Lalka wymagająca troski i miłości pozwala dzieciom spojrzeć na świat z innej perspektywy – rodzica. Dzięki tej zabawie dziecko nabywa umiejętności społeczno-emocjonalnych, które dają mu szansę przejęcia kontroli nad rzeczami w niewinny, bezpieczny sposób.
Doskonalenie umiejętności motorycznych
Codzienna zabawa lalką niewątpliwie wpływa również na małą motorykę, która rozwija się i doskonali. Około pierwszego roku dziecko uczy się chwytu pęsetowego, który nieustannie ćwiczy bawiąc się lalką. Chwyta mały grzebień dla lalki, ubiera ją i karmi. Jak już wspomnieliśmy, najpierw przetestuje te umiejętności na lalce, a następnie będzie pracował nad poprawą małej motoryki na sobie.
Stopniowo dzieci zachęcą się do dbałości o siebie, dorosną do etapu, kiedy będą chciały wszystko robić same. I nawet jeśli Twojemu dziecku zapięcie kurtki zajmuje wieczność, pozwól mu zrobić to samemu. Dzięki odkryciu tych zdolności karmienie potrwa dłużej, ale ten etap rozwoju dziecka będzie łatwiejszy, właśnie dzięki zabawie lalką.
Rozszerzenie zasobu słownictwa
Zabawa, w której dzieci wcielają się w różne role, ma niesamowity wpływ na rozwój słownictwa i umiejętności komunikacyjnych. Dzieci rozmawiają z zabawkami i gaworzą w ich obecności. Na początku te „rozmowy” mogą nie mieć dla Ciebie sensu, ale z czasem na pewno odkryjesz, że dziecko podczas zabawy z lalkami opisuje swoje zachowanie, może nawet opowiadać lalkom fikcyjne historie.
Możesz jednak wspierać poszerzanie słownictwa również na inne sposoby. Ty również zaangażuj się w zabawę z lalkami i nazywaj części ciała. Pamiętaj, aby zawsze podkreślać, że podobnie jak lalka posiada ręce, stopy, oczy, usta czy nos lalki, tak samo posiada je Twoje dziecko i Ty też. Później możesz przejść do poszczególnych elementów garderoby i innych pomocy, które pomogą Twoim dzieciom opiekować się lalką. Oprócz rzeczowników zwracaj uwagę na czasowniki i komentuj, co dziecko robi z lalką. Utrwalanie wiedzy jest matką mądrości i jest to podwójnie prawdziwe, jeśli chodzi o poszerzanie słownictwa dzieci.
Poznawanie świata i jego różnorodności
Dziecko szybko uświadamia sobie, że świat jest różnorodny i nie ogranicza się tylko do jego osoby, rodziców i rodzeństwa. Stopniowo odkrywa, że ludzie mają różne kolory włosów, oczu i skóry, że są chłopcy i dziewczynki, że niektórzy noszą okulary, mówią innym językiem i tak dalej. Lalki pojawiły się na rynku już dawno, pokazując dzieciom tę różnorodność świata. Dowodem na to jest lalka Ken, która w 2021 roku obchodziła 60 urodziny i uświadamia ludziom, że lalka nie musi być tylko rodzaju żeńskiego.
Oprócz lalek męskiego rodzaju na rynku znajdziesz również lalki z innych narodowości, które pomagają dzieciom utożsamiać się z ich własną kulturą, ale także zapoznają je z innymi grupami etnicznymi. Lalki o innym kolorze skóry, innych włosach, ubraniach czy kształtach nauczą dzieci już od najmłodszych lat akceptować świat w całej jego różnorodności. Dzięki temu będą dorastać bez uprzedzeń, będą bardziej otwarte społecznie i nie będą tworzyć niepotrzebnych różnic między ludźmi.
Lalki są odpowiednie dla dzieci tak samo (jeśli nie bardziej) jak inne zabawki i nie ma znaczenia, czy masz córkę czy syna. Zabawa lalką pomoże dzieciom szybciej i łatwiej zrozumieć świat, w którym żyją, a dzięki opiece nad nią wyrosną na ludzi wrażliwych, odpowiedzialnych i kochających.