Powrót do szkoły to nie tylko znak ponownego spotkania z kolegami z klasy, ale niesie ze sobą wiele obowiązków. Jedną z nich są prace domowe, których zaliczenie nie zawsze przebiega bezproblemowo. Pomożemy Ci wykształcić zdrowe nawyki, które ułatwią odrabianie zadań domowych nie tylko dzieciom, ale także Wam, rodzicom.
Praca domowa jest czasami prosta, ale czasami sprawia, że zarówno dzieci, jak i rodzice są zajęci. Stres związany z pracą domową może powodować frustrację po obu stronach i zdarza się, że powoduje niepokój zarówno u młodych, jak i starszych. Złe nawyki przy pisaniu prac domowych mogą towarzyszyć Twojemu uczniowi przez całą szkołę, dlatego warto wypracować sobie nawyki, które wyeliminują stres, a pisanie prac domowych nie sprawi dzieciom problemów. Oto 10 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci odrabiać zadania domowe bez płaczu, krzyku i bólów brzucha.
Trzymaj się harmonogramu
Rozkłady zajęć, w tym szkolne, pomagają dzieciom zwłaszcza w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Stały harmonogram sprawia, że czują się bezpieczniej, komfortowo i pewniej. Harmonogram, nawet podczas pisania pracy domowej, zmniejsza prawdopodobieństwo problemów behawioralnych, zwiększa produktywność i organizację. Stwórz z dziećmi harmonogram zajęć pozaszkolnych w pierwszych tygodniach, który będzie obejmował zapisanie pracy domowej.
Każdej czynności przypisz kolor, dzięki czemu dzieci będą mogły lepiej orientować się w harmonogramie. Nie zapomnij o uwzględnieniu w tym codziennym planie czasu na odpoczynek, zabawę, przebywanie na świeżym powietrzu, prace domowe, higienę i sen. Mając przed oczami plan dnia, dzieci będą dokładnie wiedzieć, co się wydarzy i kiedy, a kiedy nadejdzie czas na napisanie pracy domowej, będą gotowe, skupione i zmotywowane.
Źródło foto: Freepik
Stwórz odpowiednią przestrzeń
Przestrzeń przeznaczona do nauki jest koniecznością dla ucznia. Zaprzestań wszelkich prób pisania pracy domowej przed telewizorem lub z telefonem komórkowym pod ręką i pozwalaj dzieciom korzystać z Internetu tylko wtedy, gdy zadanie tego wymaga. Prawdą jest, że uczniowie powinni mieć w pokoju dziecięcym przestronny stół z wygodnym krzesłem i dobre oświetlenie. Przestrzeń ta powinna znajdować się w wystarczającej odległości od zakłócających czynników, takich jak wspomniany telewizor, ale także zabawki.
Zapewnij wystarczająco dużo czasu na odpoczynek
Długie dni w szkole mogą być dla dzieci naprawdę wyczerpujące, dlatego bardzo ważne jest, aby zarezerwować odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i relaks zgodnie z życzeniami dzieci. Po powrocie ze szkoły dzieci powinny zająć się czymś, co sprawia im przyjemność, niezależnie od tego, czy będzie to zabawa na świeżym powietrzu, uprawianie sportu, czytanie, czy nawet oglądanie ulubionej bajki. W tym czasie odpoczynku dzieci będą miały wystarczająco dużo energii, aby odrobić pracę domową, a ich zdolność koncentracji na pracy ponownie wzrośnie do wymaganego poziomu.
Nie odkładaj zadań domowych
Nie zaleca się rozpoczynania pracy domowej od razu po powrocie ze szkoły, ale nie zaleca się też odkładania jej na późny wieczór. Przed kolacją upewnij się, że dzieci są gotowe na następny dzień w szkole. Dzięki temu jego mózg będzie mógł się „wyłączyć” przed pójściem spać, a także uniknie stresu, jaki często niesie ze sobą szkoła.
Coś dobrego do zjedzenia jako motywacja
Prawie wszystkie dzieci wracają do domu głodne, mimo że w szkole zjadły przekąskę i lunch. W fazie odpoczynku podawaj mu zdrowe smakołyki, czyli owoce, warzywa, orzechy, ale także wysokiej jakości czekoladę, a od czasu do czasu możesz sięgnąć także po ulubiony przysmak. Poziom cukru we krwi powróci do normy, a dzieci będą miały dość energii do odrabiania zadań domowych.
Przerwy są dozwolone
Czy Twoje dziecko denerwuje się i jest wyczerpane podczas pisania zadań? Podaruj mu przerwę, która ponownie poprawi produktywność, motywację, zmniejszy stres i poprawi nastrój. Nawet krótka przerwa w nauce może przywrócić skupienie, uwagę, a także kreatywność. Przerwa może obejmować krótki spacer, zabawę ze zwierzakiem, a czasami wystarczy samo skorzystanie z toalety i wyjście z pokoju dziecka na kilka minut.
Pozytywne myślenie jest kluczem do sukcesu
Pomóż dzieciom myśleć i rozmawiać pozytywnie o zadaniach domowych. To nasze myśli mają ogromny wpływ na rzeczywistość, a te negatywne mogą znacząco utrudniać dzieciom odrabianie zadań domowych. Zapewniaj dzieci, że są mądre i na pewno znajdą rozwiązanie problemu. Jeśli nie zrozumieją lekcji, przeanalizuj ją z nimi i wyjaśnij krok po kroku wszystko, co nie jest jasne.
Źródło foto: Freepik
Bądź wsparciem
Jeśli Twoje dziecko „utknie” lub poczuje się sfrustrowane, upewnij się, że zna Twoje wsparcie i że zawsze może Cię o pomoc poprosić. Przyznaj się dzieciom, że nie zawsze byłeś w szkole na 100%, co jest całkowicie w porządku. Szukajcie wspólnie rozwiązań różnych problemów. O ile dzieci muszą uczyć się historii, geografii czy biologii, o tyle zadania matematyczne mogą sprawić im nieco większy kłopot, a zasady gramatyki również wymagają dużo pracy. Jeśli to konieczne, ucz się razem z dziećmi i nie zostawiaj tego ciężaru wyłącznie na ich barkach. Jeśli chcesz, żeby przynieśli do domu dobre oceny, musisz być częścią tego procesu.
Poszukaj innych źródeł
Podręczniki szkolne i wyjaśnienia nauczycieli nie wystarczą Twoim dzieciom? Poszukaj innych zasobów, z których dzieci mogą czerpać. Czasami wystarczy, że inny nauczyciel, nawet korepetytor, wyjaśni temat, a dzieciom od razu udaje się połączyć powiązania. W dzisiejszej dobie technologii Internet jest również pełen wyjaśnień i eksperymentów, które pomagają dzieciom szybciej i nawet w zabawny sposób zrozumieć temat.
Zadbaj o higienę snu
Nauka jest ważna, ale równie ważny (jeśli nie ważniejszy) jest sen, którego dzieci potrzebują dużo w tym okresie. Wysokiej jakości sen zapewnia optymalne funkcjonowanie mózgu i jest ogólnie powiązany z wynikami w nauce. Brak snu upośledza zdolności poznawcze, co prowadzi do gorszych ocen, ale także do pogorszenia zachowania u dzieci. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko miało wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i higienę przed pójściem spać i nie szło od podręczników prosto do łóżka.