Nagłe zmiany pogody i nagłe ochłodzenie zmuszają nas do wyjmowania ciepłych ubrań z szaf nieco wcześniej. Liczba warstw odzieży będzie rosła, a rodzice nagle staną przed dylematem. Jak ubrać dziecko na chłodniejsze dni? Czy wystarczy jedna gruba warstwa, czy lepiej ubrać dzieci warstwami jak cebulę? Zasada trzech warstw nauczy Cię ubierać dzieci tak, jak powinno to być.
Rodzice w naturalny sposób borykają się z problemem zapewnienia dzieciom ciepła i suchości nawet w chłodniejsze dni. Chroń je przed pułapkami zimowej pogody i ubierz je zgodnie z zasadą trzech warstw. Zadba o to, aby jakość odzieży dziecięcej przeznaczonej na zimne dni nie poszła na marne, ale spełniła swoje zadanie.
Pierwsza warstwa dotyka skóry
Pierwsza warstwa odzieży bezpośrednio styka się z ciałem, dlatego powinna być najcieplejsza i jednocześnie najwygodniejsza. Na początku sezonu można zdecydować się na ubrania wykonane z bawełny lub włókien bambusowych, jednak gdy zrobi się chłodniej, podstawowym elementem pierwszej warstwy powinna być wełna. Dzięki naturalnemu włóknu najlepiej reguluje ciepło i utrzymuje ciepło nawet wtedy, gdy jest wilgotno lub mokro. Zatem przede wszystkim, gdy jest zimno, załóż dla siebie i dzieci coś wełnianego, najlepiej koszulkę z długim rękawem, pończochy, a w przypadku niemowląt np. wygodne buciki lub body.
Jeśli należysz do aktywnych rodzin, które lubią poruszać się z dziećmi nawet zimą, zamień wełnę na tekstylie syntetyczne. Nie zatrzymują ciepła tak dobrze jak wełna, ale z drugiej strony odprowadzają wilgoć do drugiej warstwy i zapewniają dzieciom ciepło. Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców aktywnych dzieci jest pierwsza warstwa złożona z bawełny. Choć bawełna jest przyjemna w dotyku i preferowana przez wielu rodziców, w przeciwieństwie do wełny chłonie wilgoć i nie przepuszcza jej, co powoduje uczucie chłodu. Trzymaj więc bawełnę na łatwe spacery lub wózki, a wybieraj materiały syntetyczne na jesienne i zimowe aktywności.
Źródło foto: Freepik
Druga warstwa izoluje ciepło
Druga warstwa nazywana jest również ocieplającą i powinna składać się z szybkoschnącej odzieży, najlepiej wykonanej z owczego runa, wełny lub podobnego materiału. Odzież tworząca drugą warstwę powinna być zaprojektowana specjalnie na zimę lub chłodniejszą pogodę, aby wytrzymać nie tylko samą zimę, ale także wiatr i deszcz. Warto wspomnieć, że ta środkowa warstwa odzieży powinna przepuszczać wilgoć, dlatego musi składać się z przewiewnych elementów. Ubierając dzieci, postaw na wysokiej jakości otulacze lub kombinezony, które zapewnią im ciepło i suchość nawet podczas długich spacerów w wózku.
Wełnę owczą można również zastąpić polarem, który równie dobrze grzeje, a jednocześnie zapewnia dziecku suchość. Polar, jaki znamy dzisiaj, składa się głównie z przędz poliestrowych i może zawierać również włókna naturalne. Polar występuje w kilku wariantach, od cieńszego (odpowiedniego na okres przejściowy) po gruby polar, który wytrzyma wiatr i ochroni dzieci przed niesprzyjającą pogodą.
Trzecia warstwa chroni przed czynnikami atmosferycznymi
Trzecia i ostatnia warstwa chroni dziecko przed wszystkimi pułapkami zimnej pogody, czyli wiatrem, deszczem i śniegiem. Dlatego wierzchnia warstwa odzieży powinna być wodoodporna i wiatroszczelna. Ważne jest jednak również, aby trzecia warstwa była w stanie przepuszczać wilgoć z pierwszej i drugiej warstwy, dlatego powinna składać się z przewiewnej odzieży. W przypadku większej aktywności fizycznej sięgnij po ubrania z otworami wentylacyjnymi, które zadbają o szybkie odprowadzenie nadmiaru ciepła z ciała. Nie tylko wysokiej jakości ocieplacze, śpiworki czy kombinezony dziecięce, ale także czapki, rękawiczki i buty zapewnią ciepło Twojemu ciału zimą.
Ciepłe skarpetki to oczywistość zimą, jednak w odróżnieniu od pierwszej warstwy wełnianej, mogą być wykonane także z bawełny. Powód jest prosty – stopy dzieci rzadko się pocą. Jeśli jednak zdarzy się, że Twój maluch wróci do domu w mokrych butach, wypróbuj prosty trik - do obu butów włóż suszony groszek lub ryż, które w nocy wchłoną wilgoć, a następnego dnia będziesz mógł kontynuować przygody!
Zasada trzech warstw nie tylko zapewnia dzieciom ciepło, ale jest również praktyczna. Trzy warstwy odzieży z łatwością dostosujesz do warunków pogodowych i zmian temperatury, na jakie narażony jest organizm w ciągu dnia. Ubierz siebie i swoje dzieci i ciesz się zimnymi, ciepłymi i suchymi dniami!