Niewiele rzeczy może się równać z radością i podekscytowaniem, jakie odczuwają dzieci, gdy mogą swobodnie jeździć pojazdem dziecięcym. Jak jednak wybrać ten odpowiedni dla swojego malucha? Czy woli odpychacz czy rowerek trójkołowy? Obydwa mają znacząco pozytywny wpływ na rozwój dzieci i oprócz rozrywki niosą ze sobą szereg korzyści.
Jaka jest różnica między zbalansowanym odpychaczem a rowerem trójkołowym? Dotyczy to nie tylko liczby kół, ale także braku lub obecności pedałów oraz sposobu, w jaki dzieci na nich jeżdżą. To z kolei wpływa na grupy mięśni, których dzieci używają i wzmacniają podczas jazdy. Przyjdź i sprawdź razem z nami zalety i wady odpychaczy i rowerów trójkołowych i wybierz to, co najlepsze dla Twojego dziecka.
Zalety odpychacza zbalansowanego
Zbalansowany odpychacz można scharakteryzować jako dwukołowy rower bez pedałów. Jazda na odpychaczu przyczynia się do wzmocnienia dużej motoryki, równowagi i koordynacji dzieci. Odpychacz jest adoptowany przez dzieci szybciej niż rower, a ryzyko upadku jest znacznie mniejsze. Dzieci pozbawione pedałów mają kontrolę nad swoimi ruchami, co daje im poczucie bezpieczeństwa.
Zbalansowane odpychacze (czasami nazywane rowerkami biegowymi) pozwalają dzieciom skupić się na utrzymaniu równowagi bez konieczności jednoczesnego kontrolowania pedałów. Zamiast tego dzieci kontrolują swoją prędkość, ponieważ w każdej chwili mogą zatrzymać się nogami.
Dla najmłodszych odpychacze są bezpieczniejsze niż klasyczne rowerki na pedały i stanowią rodzaj wstępnego etapu. Dzięki regularnej jeździe na odpychaczu dzieci staną się odważniejsze, zdobędą niezbędne doświadczenie i umiejętności (np. utrzymania równowagi), a przesiadka na „dorosły” rowerek będzie dla nich znacznie łatwiejsza.
Zbalansowane odpychacze są odpowiednie dla dzieci w wieku od 18 miesięcy do 5 lat, dlatego przy zakupie nie zapomnij wziąć pod uwagę wieku i wzrostu dziecka. Można jednak znaleźć na rynku także takie, które po niewielkich modyfikacjach można dostosować do potrzeb dzieci. Zaletą odpychaczy jest to, że są naprawdę wszechstronne i dzieci mogą bawić się nimi zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.
Zbalansowane rowerki przynoszą także korzyści poznawcze i emocjonalne. Podczas jazdy dzieci uczą się kontrolować swoje ruchy i poznawać otoczenie, zyskują niezależność i budują pewność siebie. Bardzo ważne jest również to, aby podczas jazdy zarządzać kilkoma rzeczami jednocześnie – utrzymaniem równowagi, kierowaniem i zatrzymywaniem odpychacza, co w znaczący sposób przyczynia się do poprawy umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji.
Zalety roweru trójkołowego
Podobnie jak przy odpychaczu zbalansowanym, jazda na rowerze trójkołowym to świetny sposób na wzmocnienie dużej motoryki i koordynacji. Ponadto rowery trójkołowe niosą ze sobą inne zalety:
- Rozwój fizyczny: Jazda na rowerze trójkołowym pomaga dzieciom poprawić równowagę i umiejętności kierowania. Pedałując i próbując utrzymać równowagę, dzieci wzmacniają mięśnie nóg, ramion, ale także brzucha, lub rdzeń ciała. Dodatkowo rowerek trójkołowy pomaga w rozwoju koordynacji dwustronnej, czyli umiejętności korzystania z obu stron ciała w skoordynowany sposób.
- Kontrola rodzicielska: Ogromną zaletą wielu rowerk,ow trójkołowych jest kontrola rodzicielska. Rowerki trójkołowe często wyposażone są w uchwyty rodzicielskie, dzięki którym rodzice mają kontrolę nad pojazdem i ustalają kierunek jazdy, szczególnie na początku. Rączkę rodzicielską docenią także rodzice energicznych dzieci, którzy chcą samodzielnie jeździć i pedałować, ale nie są jeszcze gotowe na samodzielną jazdę.
- Rozwój poznawczy i społeczny: Rowery trójkołowe mają pozytywny wpływ na umiejętności poznawcze i społeczne dzieci. Dzieci muszą się przemieszczać, angażować w rozmowy i decydować, dokąd się udać. Jazda na rowerze trójkołowym uczy dzieci także świadomości przestrzennej i koordynacji ręka-oko, uczą się oceniać odległości i reagować na przeszkody na drodze.
- Niezależność: Podobnie jak rowerki biegowe, rowerki trójkołowe pomagają małym dzieciom zyskać poczucie niezależności i pewności siebie, gdy uczą się samodzielnej jazdy.
- Możliwość dostosowania: wiele rowerów trójkołowych jest wyposażonych w regulowane siedzenia i pedały, aby dostosować je do potrzeb dzieci o różnym wzroście, co ułatwia dostosowanie ich do wieku i doświadczenia dzieci. Niewątpliwym atutem jest także mnogość zestawień kolorystycznych i wzorów, dzięki czemu każde dziecko znajdzie coś dla siebie.
Odpychacz czy rowerek trójkołowy?
Odpychacze zbalansowane idealnie nadają się do rozwijania równowagi i koordynacji u najmłodszych, natomiast rowery trójkołowe zapewniają większą stabilność i są odpowiednie dla małych dzieci, które są nieco bardziej niezależne. To, czy wybierzesz rowerek trójkołowy, czy odpychacz, zależy od wieku dziecka, etapu rozwoju i jego możliwości.
Plusy i minusy odpychacza zbalansowanego
+ wspiera równowagę dziecka
+ pomaga dzieciom szybciej przystosować się do pedałów
+ jest łatwy do kontrolowania
+ odpowiedni dla dzieci od 18 miesiąca życia
+ dzieci będą z niego korzystać przez długi czas
- Nauka jazdy na odpychaczu może zająć dzieciom więcej czasu
- może być droższy niż rower trójkołowy
- zajmuje więcej miejsca podczas przechowywania
Plusy i minusy rowerów trójkołowych
+ zapewnia większą stabilność
+ dzieci uczą się na nim szybko jeździć
+ tańszy niż odpychacz zbalansowany
- nie zawsze sprzyja rozwojowi równowagi i koordynacji
- trudniej jest manewrować
- podczas samodzielnej jazdy rowerek trójkołowy przeznaczony jest wyłącznie dla starszych dzieci.
W oczach dzieci zbalansowane odpychacze i rowerki trójkołowe to przede wszystkim zabawa, ale w znaczący sposób wspierają rozwój fizyczny i poznawczy. Przy wyborze nie należy zapominać o wieku dzieci, ich możliwościach i oczywiście preferencjach. Nie bez powodu rowerki trójkołowe i odpychacze zajmują niezastąpione miejsce w życiu dzieci i można je zabrać niemal wszędzie.
Źródło:
- Balance Bike vs Trike: Which is Better for Child Development? Online. In: smarTrike. Dostępne na: https://smartrike.co.uk/blogs/news/balance-bike-vs-trike-which-is-better-for-child-development.